שתף קטע נבחר

אנשי טראמפ ודעתם על האיסלאם ועל איראן. סיכום השבת

הנשיא הנבחר ממשיך לבחור את הצוות שיוביל את ממשלו. מייקל פלין שמונה ליועץ לביטחון לאומי השווה בעבר בין האיסלאם לסרטן. ראש ה-CIA הנבחר מייק פומפיאו צייץ לפני מינויו שיש לבטל את "ההסכם הרה האסון" עם איראן. ג'ף סשנס שקרא להקשיח את מדיניות ההגירה נבחר לתובע הכללי

 

דונלד טראמפ ממשיך בסבב המינויים. להלן המינויים המרכזיים מהימים האחרונים  (צילום: EPA, רויטרס, AP, AFP) (צילום: EPA, רויטרס, AP, AFP)
דונלד טראמפ ממשיך בסבב המינויים. להלן המינויים המרכזיים מהימים האחרונים (צילום: EPA, רויטרס, AP, AFP)

 

סוף השבוע הזה עמד בעיקר בסימן המינויים של נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ. הנשיא הבא בחר בשלושה פוליטיקאים ותיקים לתפקידי הביטחון הלאומי והאכיפה החשובים ביותר בממשל שלו. חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו הוא בחירתו של טראמפ לראש ה-CIA, הסנאטור ג'ף סשנס יהיה התובע הכללי והגנרל בדימוס מייקל פלין ימונה ליועץ לביטחון לאומי. עם הכרזת המינויים אמר טראמפ: "סשנס הוא בעל ראש משפטי ברמה עולמית והוא מוערך בידי עמיתיו המשפטנים. אני שמח שפלין יהיה לצדי בלחימה בטרור האיסלאמי הקיצוני. פומפיאו יהיה מנהיג מבריק ונחוש כראש ה-CIA".

 

מייקל פלין השווה בין האיסלאם לסרטן במהלך כנס שנערך הקיץ בדאלאס, והוסיף כי במסמכים שנמצאו אצל ארגוני טרור נמצאו קריאות למצטרפים "להיכנס למחזור הדם של האויב". ברשת ABC דווח כי הוא פרסם ספר בשם: "שדה הלחימה: איך נוכל לנצח במלחמה העולמית נגד האיסלאם הקיצוני ובני בריתו". בין היתר הוא כתב שם: "אנחנו במלחמת עולם נגד תנועה משיחית של אנשים רעים, רובם מושפעים על ידי אידיאולוגיה טוטליטרית: האיסלאם הרדיקלי".

מימין: מייק פומפיאו וג'ף סשנס (צילום: EPA, AP) (צילום: EPA, AP)
מימין: מייק פומפיאו וג'ף סשנס(צילום: EPA, AP)
 

עוד כתב שם: "אני לא מאמין שכל התרבויות שוות ערך מבחינה מוסרית, ואני חושב שהמערב, במיוחד אמריקה, הוא הרבה יותר מתורבת, הרבה יותר אתי ומוסרי, מהמערכת שהאויב העיקרי שלנו רוצה לכפות עלינו". פלין הוא מבקר חריף של מדיניות החוץ של אובמה. לטענתו ארצות הברית צריכה לעבוד בשיתוף פעולה רב יותר עם רוסיה בסוגיות ביטחון בינלאומיות. גם טראמפ טען במהלך הקמפיין שלו שיש לבחון שיתוף פעולה עם רוסיה בסוגיות בינלאומיות שונות.

 

ג'ף סשנס, סנאטור מאלבמה בן 69 שהיה בעבר התובע הכללי של אריזונה, נבחר לתפקיד התובע הכללי. הוא מתנגד נחרצות למתן אזרחות למהגרים בלתי חוקיים והוא תומך נלהב ביוזמת טראמפ לבניית חומה בגבול מכסיקו. בעדות בפני הוועדה, אמר עמית לשעבר שעבד עם סשנס כי הוא הגדיר את אנשי ההתאחדות הלאומית למען קידום אנשים צבעוניים (NAACP), את ההנהגה משותפת של השחורים לכל מדינות הדרום (SCLC), וארגוני זכויות אדם נוספים כ"לא אמריקנים" ו"מושפעים מקומוניזם". תובע פדרלי אפרו-אמריקני אף העיד כי סשנס קרא לו "ילד" (boy) ואמר כי הקו קלוקס קלאן הם בסדר "עד שאגלה שהם מעשנים סמים". סשנס אמר כי התבדח כשאמר זאת.

 

 

 

בעניין יחסו לישראל, בשנים האחרונות הדגיש סשנס כי יש לישראל זכות להגן על עצמה מפני הרקטות של חמאס, הפציר בממשל אובמה להטיל וטו על כל החלטה אנטי-ישראלית באו"ם והתנגד בחריפות להסכם הגרעין עם איראן. לדבריו, אותו הסכם "יצור חוסר יציבות במזרח התיכון ועלול להוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון".

 

ראש ה-CIA הנבחר: "לבטל את ההסכם עם איראן"

חבר בית הנבחרים מייק פומפיאו, שנבחר כאמור על ידי טראמפ לתפקיד ראש ה-CIA, יצטרך כמו סשנס לקבל את אישור הסנאט לפני כניסתו לתפקיד. פומפיאו, רפובליקני שמרן, מייצג מחוז בקנזס בקונגרס משנת 2011. גם הוא מתנגד להסכם הגרעין שנחתם תחת ממשל אובמה בין המעצמות לאיראן. 

 

יומיים לפני מינויו צייץ: "אני מצפה לבטל את תוקף ההסכם הרה האסון שנעשה עם המדינה מממנת הטרור הגדולה בעולם". במאמר שפרסם באתר של רשת "פוקס ניוז" בחודש יולי, לציון שנה להסכם הגרעין, הוא כתב כי יש לבחון אם ההסכם מסייע לביטחון של ארה"ב ולאינטרסים שלה - והתשובה על כך היא לא מהדהד, כלשונו. "כתוצאה מכך", כתב ראש ה-CIA הבא. "הקונגרס חייב לפעול כדי להביא לשינוי של ההתנהגות האיראנית ובסופו של דבר, גם לשינוי המשטר האיראני".

 

פומפיאו, בן 52, הוא בוגר בית הספר למשפטים בהרווארד והאקדמיה הצבאית ווסט פוינט. ב-2013 הוא אמר במהלך נאום בקונגרס כי מוסלמים הם "שותפים פוטנציאליים" למתקפות טרור - אם הם לא מגנים את הפיגועים שנעשו בשם דת האיסלאם.

היועץ הקרוב. סטיב באנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
היועץ הקרוב. סטיב באנון(צילום: AFP)

 

"זה יהיה גדול מהמהפכה של רונלד רייגן"

בעיצומה של קדחת המינויים החדשים בממשל טראמפ, התראיין סטיב באנון, האסטרטג הראשי של דונלד טראמפ שהיה מנהל הקמפיין שלו, ל"הוליווד ריפורטר". בראיון לא התייחסו בהרחבה לטענות נגד באנון על כך שהוא מעודד את "עליונות הגזע הלבן" ונתפס באמירות אנטישמיות. באנון מנסה להרגיע וטוען כי הוא לא כזה. "אני לאומן בכל הנוגע לכלכלה", אומר היועץ הבכיר של טראמפ. "אנחנו עובדים כעת כדי למנוע מצב שהאמריקנים ייפגעו. אם הממשל החדש יצליח, אנחנו נשיג 60 אחוזים מקולות הלבנים ו-40 אחוזים מקולות השחורים וההיספנים. כך אנחנו נשלוט במדינה הזאת 50 שנה".

 

באנון מתח ביקורת על התנהלות הדמוקרטים במרוץ והסביר מדוע לדעתו הילרי קלינטון הפסידה. "הדמוקרטים העדיפו לפנות ולתת אוזן קשבת לחברות עם מחזור של תשעה מיליארד דולר. זו לא מציאות. הדמוקרטים פשוט איבדו קשר עם המציאות. תמיד ידעתי שהילרי קלינטון תפסיד. ידעתי שהיא לא מסוגלת 'לסגור את העסק'".

 

באנון גם חשף כי הוא היה מעוניין שטראמפ כלל לא יתמודד כמועמד רפובליקני אלא יקים עמו תנועה חדשה. לדברי באנון, הרעיון הזה עדיין לא ירד מהפרק. "אנחנו נקים תנועה שתתמקד במעגל התעסוקה. השמרנים יהיו משוגעים על התוכנית הזאת. אני דוחף ליצירת תוכנית בגובה טריליון דולר כדי לבנות מחדש את כל מעגל התעסוקה. זו ההזדמנות שלנו לבנות הכול מחדש. יהיה מרגש כמו בשנות ה-30. זה יהיה גדול יותר מהמהפכה שהוביל רונלד רייגן".

 

מחר ימשיך טראמפ בסבב הפגישות הקדחתני במסגרת המינויים הבכירים בממשלו החדש. צוות המעבר של הנשיא הנבחר הודיע הערב כי בין היתר צפוי טראמפ להיפגש מחר עם מועמדו לתפקיד שר המסחר, המיליארדר וילבור רוס. איש העסקים בן ה-78 הוא משקיע שמתמחה בשיקום חברות כושלות, שהתבטא בעבר נחרצות נגד הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה - ההסכם שאותו קרא טראמפ לבטל במהלך הקמפיין שלו.

 

כמו כן ייפגש מחר טראמפ גם עם מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני, ועם מזכיר מדינת קנזס כריס קובאק, שלקח חלק מרכזי בניסוח ורישום חוקי הגירה נוקשים במדינת אריזונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דונלד טראמפ ממשיך לבחור את אנשיו
צילום: AFP
מומלצים