שתף קטע נבחר

כך מאבחנים אוטיזם לפני גיל שנה

הגילוי הזה יכול לשנות את חייהם של הורים רבים: מחקר חדש מלמד שאת הסימנים הראשונים לאוטיזם אפשר לזהות הרבה לפני גיל שלוש - ולעתים גם לטפל

מחקר חדש שמתפרסם בכתב עת אירופי מצא שהתנועות הראשונות של הילדים חשובות להבנת התפתחות השפה של הילד, ואפילו יכולות לסייע לאבחן אוטיזם לפני גיל שנה.

 

בתהליך ההתפתחות והגדילה של תינוקות מתפתחת גם השפה. תחילה ההברות ולאחר מכן המילים. אולם כבר קודם לכך ישנן מחוות שמפגין הילד כמו למשל: הרמת ידיים כשהוא רוצה לבקש שההורה ירים אותו על ידיו, יצירת קשר עין, ביצוע תנועות שלום ומחיאות כפיים. תנועות הגוף האלו מתפתחות לפני המילים.

 

 ( ) ( )

המחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת מנצ'סטר מצא שאם הילד מתקשה בהפגנת מחוות הגוף האלו, ייתכן שהוא יסבול מבעיית התפתחות השפה ואולי אפילו מאוטיזם. "ילדים שמתפתחים באופן נורמטיבי אמורים להשתמש במחוות האלו", אומרת ד"ר לידיה גביס, נוירולוגית ילדים ומנהלת המכון להתפתחות הילד בבית־החולים לילדים בשיבא. "אנחנו יודעים שילדים שלוקים באוטיזם לא מפתחים את מחוות הגוף, ולכן אפשר לאבחן אוטיזם בגילים מאוד־מאוד מוקדמים — אפילו לפני גיל שנה".

 

אבחון של אוטיזם מתחיל בדרך כלל בגיל שלוש, כאשר ההורה מזהה שהתפתחות הילד אינה תקינה ופונה לייעוץ לגורמי מקצוע בטיפת חלב או לרופא הילדים ומשם לאבחון במכון להתפתחות הילד. יש לא מעט מקרים שהילדים האלו מאובחנים אפילו בגיל מאוחר יותר — חלקם אפילו בגיל שש.

 

אבחון מוקדם יותר - תפקוד גבוה יותר

"אצלנו במרפאה יש דלת פתוחה לכל הורה שחש שיש בעיה בהתפתחות ילדו. ניתן לפנות אלינו בכל גיל ובכל מצב מפני שכיום אנו יודעים שאבחון בגיל

צעיר הוא חשוב ומשמעותי ויכול לשפר את היכולת של הילד לפתח עצמאות ולהקטין את התלות בגילים מבוגרים יותר", אומרת ד"ר גביס.

 

"יש מחקרים שמצאו שככל שמאבחנים את הילד בגיל צעיר יותר ונותנים הדרכה וטיפול לילד ולמשפחתו, כך האוטיזם מתבטא אצלו בהרבה מקרים בצורה פחות חמורה". לדבריה, בהרבה מקרים ילד שאובחן בגיל צעיר יוכל לתפקד בעתיד כמעט כמו כל בני גילו.

 

הטיפול באוטיזם הוא באמצעות עבודה של הרבה אנשי מקצוע — מרפא בעיסוק, קלינאי תקשורת, פסיכולוג, טיפולים באמצעות מוזיקה, הדרכות להורים ולעיתים אפילו פיזיותרפיסטים. "שעות ארוכות של טיפול יכולות לשפר את יכולת השפה והתקשורת", אומרת ד"ר גביס. "מלמדים את הילד איך לתקשר, ובמקביל מלמדים את ההורים איך לאפשר לילד האוטיסט להביע את עצמו".

 

ילד שלא מפגין את המחוות האלו לא בהכרח סובל מאוטיזם. "במקרים שהילד לא מפגין את המחוות האלו הוא אמור לעבור אבחון, ובו יתברר אם מדובר בעיכוב התפתחות שפתית או באוטיזם. על ההורים לגלות ערנות. לא מספיק להסתכל מתי הילד התחיל ללכת או לזחול אלא גם לשים לב מתי הילד לא מרים ידיים או אינו מקפיד על קשר עין", מוסיפה ד"ר גביס.

 

לדבריה, הורים לילדים שנולדו פגים צריכים לתת תשומת לב לסימנים האלו מאחר שבקרב פגים קיימת שכיחות גבוהה יותר של אוטיזם.

 

על פי מחקרים רבים, מספר הילדים הלוקים באוטיזם נמצא בעלייה: 1 מכל 87-66 ילדים. בקרב בנים בלבד, שם התופעה שכיחה יותר, המספרים עומדים על 1 מכל 57 ילדים.

הכתבה מתפרסמת ב"ידיעות אחרונות"
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הסימנים שיאבחנו אוטיזם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים