שתף קטע נבחר

היועמ"ש: לפי שעה אין חשד לפלילים, ניגוד העניינים ייבדק מנהלית

בתום דיון שהתקיים הערב בלשכת היועץ המשפטי לממשלה עם פרקליט המדינה בנושא רכש הצוללות מגרמניה נמסר כי "הדברים נבחנים הן עובדתית והן משפטית, ורק לאחר בחינה זו תתקבל החלטה כיצד להידרש לדברים". משרד המשפטים בוחן את ניגוד העניינים של ראש הממשלה ופרקליטו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן שנועדו הערב (יום א') לדיון בפרשת רכש הצוללות מגרמניה סבורים שבשלב זה המידע המצוי בידיהם עדיין אינו בשל להחלטה על חקירה, שכן עדיין אין ראיות לאירוע פלילי או לעבירות פליליות. עם זאת, מנדלבליט הורה לבחון מנהלית את נושא ניגוד העניינים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל עורך דינו דוד שמרון

 

הוטל על המשנה ליועץ דינה זילבר לסרוק את כל הסכמי ניגודי העניינים והתלונות שהגיעו למשרד. בהמשך השבוע יתקיים דיון נוסף כדי לעמוד על ההתפתחויות בנושא.

 

 

ממשרד המשפטים נמסר כי "בלשכת היועץ המשפטי לממשלה נערך הערב דיון סביב הפניות בנושא 'פרשת הצוללות' בהשתתפות פרקליט המדינה וגורמים נוספים ממשרד המשפטים. בתום הדיון הוחלט להמשיך לבחון את הנושא ובמסגרת זו, נבחנים גם היבטים שונים הנוגעים להסדרי ניגוד העניינים של מעורבים בפרשה. הדברים נבחנים הן עובדתית והן משפטית, ורק לאחר בחינה זו תתקבל החלטה כיצד להידרש לדברים".

 

נתניהו עצמו התייחס הבוקר לנושא. כשנשאל בישיבת שרי הליכוד על אודות הפרשה הוא הגיב: "הכול בסדר, הכול ממוסמך והכול מתועד". ראש הממשלה שב ואמר כי הוא לא ידע דבר על הקשר של עורך דינו דוד שמרון לעסקת רכישת הצוללות.

 

נתניהו התייחס לנושא גם בפתח ישיבת הממשלה השבועית: "כראש ממשלת ישראל אני מקדיש את עיקר זמני להבטיח את ביטחון ישראל. העיקרון שמנחה אותי ברור. ישראל תוכל להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל אויב ובכל מרחב. ביטחון ישראל מחייב רכש צוללות וחידוש צי הצוללות".

 

הוא אמר עוד כי "אלה מערכות נשק אסטרטגיות שמבטיחות את עתידה ואני אומר לכם, את עצם קיומה של מדינת ישראל בעשרות השנים הבאות. חיזוק העוצמה הביטחונית של מדינת ישראל הוא השיקול היחיד שהנחה אותי ברכש הצוללות. זהו השיקול היחיד שמנחה אותי תמיד ואין בלתו".

נתניהו ועו"ד שמרון (צילום: EPA, ירון ברנר) (צילום: EPA, ירון ברנר)
נתניהו ועו"ד שמרון(צילום: EPA, ירון ברנר)

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) קראה הבוקר לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לעסקת הצוללות מגרמניה. מיכאלי כתבה בטוויטר: "אדוני היועץ, אין פה באמת שיקול דעת: השאלות רבות וכבדות מדי וההזדמנות לתיאום עדויות נמשכת זמן רב מדי. אתה חייב לפתוח בחקירה פלילית מיד. אמון הציבור בביטחון ישראל מוטל על הכף. אני מקווה שהחקירה תעלה שלא היה כאן שום דבר פלילי, אבל החקירה הזאת חייבת להיפתח".

 

גם חברה למפלגה, ח"כ איציק שמולי, פנה בדרישה ליועמ"ש לפתוח ללא שיהוי בחקירה פלילית בפרשת הצוללות: "לאור הגילויים האחרונים על אודות מעורבותו האינטנסיבית של האיש המקורב ביותר לרה"מ, עו"ד דוד שמרון, בעסקת הצוללות הריני לפנות אליך בבקשה לפתוח באופן מיידי בחקירה פלילית לברור נסיבות העניין. סבורני כי אמון הציבור במערכת המשפט וגורמי אכיפת החוק בכלל ומוסד היועמ"ש בפרט לא יוכל לשאת שוב תחושה של משיכת רגליים והעלמת עין מפרשה כה חמורה שעננה כה קשה של שחיתות חוסה מעליה ומוטב להורות מיד על חקירה שתרד לשורש האמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביחי מנדלבליט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים