שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  10 סימנים לדמנציה ולמי צריך לפנות לעזרה

  מה ההבדל בין תופעות של זקנה לסימפטומים של דמנציה? מנהל המרכז הפסיכוגריאטרי באיכילוב מונה עשרה סימנים התנהגותיים שדורשים בירור נוסף, טיפול ותמיכה

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון" 

   

  זקנה או דמנציה. ככל שתוחלת החיים עולה כך עולה גם שכיחות המחלות הניווניות של המוח שדמנציה ואלצהיימר הן המוכרות שבהן. ההתמודדות היום יומית עם ההשפעות הקשות של מחלות אלה על התפקוד ואיכות החיים של החולים היא מנת חלקם של הילדים ובני הזוג. בידי האחרונים היכולת להפנות את הוריהם לאבחון בשלב מוקדם ולבדוק האם מדובר בתופעות של הזדקנות או בסימפטומים של דמנציה.  

    

  עוד במדור 60 פלוס:

  חולי אלצהיימר מתקשרים בעזרת מוזיקה

  מבוגרים: 7 אימוני כושר למתחילים

  זה לא הגיל: דוגמן בן 80 וסבתות בסנאפצ'ט

   

  מתי מדובר בתופעות של הזדקנות הגוף ומתי של מחלה הדורשת התייחסות? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מתי מדובר בתופעות של הזדקנות הגוף ומתי של מחלה הדורשת התייחסות?(צילום: shutterstock)

   

  בלבול, פרנויה ומירמור: התחלה

  ילדים רבים מרגישים שהוריהם המזדקנים 'מאבדים את זה'. לאט לאט הם שמים לב שהיכולות השכליות של ההורים יורדות, הם כבר לא מסוגלים להתרכז בשיחה, חוזרים על עצמם, לא זוכרים דברים פשוטים כמו איך להכין קפה בבוקר, לכבות או להדליק את הגז, לקנות חלב במכולת ולא מסוגלים להבין מה קורה בסרט הטלוויזיה שבו הם צופים.

   

  בתחילת התהליך, ברגעי הצלילות ההורה מבין שמשהו אצלו לא בסדר, זה מוביל לחרדות, סערת רגשות, תסכול ודיכאון. זאת, לצד תופעות נפשיות נוספות של המחלה שבאות לידי ביטוי בהתנהגות אגרסיבית, פרנויה (תחושה שגונבים מהם, שיש אנשים זרים בבית, שהאדם שהם רואים במראה הוא לא הם וכד') והרבה מרמור. אבחון מוקדם וטיפול מתאים עשויים לשפר את איכות חייו של ההורה ובני המשפחה התומכים.

   

  10 סימני אזהרה לדמנציה

  אתם מרגישים שההורים כבר לא מה שהיו פעם ושואלים את עצמכם אם מדובר בתופעות שהן תולדה של הגיל המתקדם או ירידה קוגנטיבית הקשורה להתפרצות של דמנציה או אלצהיימר? לפניכם עשרת תמרורי אזהרה אשר מצדיקים פנייה לאבחון פסיכוגריאטרי:

   

  1. אובדן זיכרון, שכחה לעתים קרובות: לשכוח גז דולק, מפתח בדלת, או תנור חימום פועל. שכחת שמות של אנשים קרובים, של מקומות יומיומיים.

   

  2. אובדן חפצים: או הנחת חפצים שלא במקומם (בגדים במקרר, נעליים בתנור האפייה).

   

  3. ירידה וחוסר עניין בפעילות: חוסר רצון לפעילות פנאי וחוסר עניין באינטראקציות חברתיות.

   

  4. הזנחה: בית ההורה נראה מוזנח בצורה יוצאת דופן.

   

  5. בלבול בזמנים: לא יודעים איזה יום היום, איזו שנה, בני כמה הם.

   

  6. חוסר התמצאות במרחב: לא זוכרים איפה הם, איך הגיעו לשם ומה צריכים לעשות במקום.

   

  7. בעיות שפה: שכחת מילים, קושי בשליפת מילים, קושי להשלים משפטים.

   

  8. קושי להסתדר עם כספים: אי הבנה של ערך הכסף, חוסר יכולת להבין ערך של מספרים.

   

  9. שינויים בהתנהגות ובמצב הרוח ללא סיבה נראית לעין: כמו כעסים, תוקפנות, התנגדויות, חרדות, האשמות של הסביבה.

   

  10. חוסר יוזמה: פסיביות לא אופיינית.

   

  כשמתרחשות התופעות הללו יש להפנות את ההורים לאבחון פסיכוגריאטרי ואבחון קוגנטיבי.

   

  לא להתעלם: לבדוק

  הסיבות למחלות המכונות בשם הגג 'דמנציה' עדיין אינן ידועות. הסברה היא שהן תוצאה של שילוב בין גורמים גנטיים לגורמים סביבתיים ובכללם כל גורמי הסיכון למחלות אחרות כמו יתר לחץ דם ושומנים בדם. מבחינה רפואית מדובר באוסף של תסמונות שמתפרצות בעקבות זה שתאי המוח מתים ומפסיקים להתחדש.

   

  המחלה חשוכת מרפא והתרופות היחידות שקיימות מסייעות לעכב את ההתנוונות ולשפר את איכות החיים של החולים. לכן, אם ההורה מתלונן על ירידה בזיכרון, אנו ממליצים לא להתעלם ולבדוק את התלונות עם רופא מומחה. יתכן ומדובר בירידה קוגנטיבית קלה או בתלונה סובייקטיבית של ההורה.

   

  חשוב לאבחן, לטפל ולעקוב בכדי להעניק להורה איכות חיים מקסימלית. אבחון מוקדם חשוב ומוביל לטיפול נאות. כמו כן חוות הדעת תשמש את הילדים או בני הזוג בשלבים הבאים כמו הסדרת זכויות מול ביטוח לאומי לדוגמא והיא הכרחית לטובת כל הגורמים המעורבים בתהליך 

   

  5 הצעדים הראשונים בהתמודדות

  אם הבנתם כי אתם זקוקים לעזרה, אלה הם הצעדים הראשונים בהתמודדות ותמיכה הן להורה והן לכם:

    

  אבחון מקצועי ומוסמך: הצעד הראשון הוא לפנות לאבחון כדי לקבל חוות דעת רפואית מוסמכת, המלצות וטיפול.

   

  עזרה בבית: אם האבחנה היא דמנציה עליכם להתייעץ עם עובד סוציאלי או אחות בנושא הכנסת עזרה (דרך ביטוח לאומי, עובד זר, וכדומה).

   

  עניין חברתי באזור המגורים: כתובת נוספת חשובה לפנות אליה היא מרכז יום באזור מגורי ההורה, אשר יספק תעסוקה, השגחה, עניין וחברה להוריכם. באתר משרד הרווחה תוכלו למצוא את רשימת מרכזי היום בארץ.

   

  קבוצת תמיכה: עבורכם, בני המשפחה, מומלץ מאד לפנות לקבוצת תמיכה המיועדת לבני משפחה המטפלים בהורים עם דמנציה, בכדי לקבל כלים וידע כיצד להתמודד עם השינויים בכל שלבי המחלה וגם בכדי לקבל סיוע בהתמודדות רגשית ובשעת משבר . קשה מאד לראות את ההורה נחלש ומשתנה. רשימת קבוצות תמיכה ניתן למצוא באתר עמותת עמד"א.

   

  בדיקת האפשרות לטיפול תרופתי: אם האבחנה היא דיכאון או חרדה באפשרותכם להתייעץ עם פסיכיאטר באשר לטיפול תרופתי מתאים, בכדי לשפר את איכות החיים של ההורה. בנוסף, ישנה אפשרות להוריכם לפנות לשיחות עם פסיכולוג/עובד סוציאלי.

   
  הכותב הינו מנהל המרכז הפסיכוגריאטרי בבית החולים איכילוב בתל אביב 

   

  צפו: כך מתפתח אלצהיימר במוח 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  אובדן זיכרון: סימן אזהרה לדמנציה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים