שתף קטע נבחר

זכרון יעקב: בתים עלו באש, פונו שכונות שלמות

11 בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן בשריפת הענק המשתוללת בזכרון יעקב - בהם תינוק בן 10 ימים ושלושה ילדים בני משפחה אחת. עשרות צוותי כיבוי ומטוסי כיבוי מנסים להשתלט על האש ששרפה כמה בתים. המשטרה פינתה כמה שכונות וחסמה את כביש 4 באזור זכרון יעקב. שריפה גם בנשר. שלושה מפעלים פונו

 

 

 

11 בני אדם, בהם תינוק בן 10 ימים, נפגעו משאיפת עשן בשריפה שפרצה בצהריים (יום ג') בזכרון יעקב. בין הנפגעים שלושה ילדים בני משפחה אחת. כל הנפגעים במצב קל. המשטרה הורתה לתושבי כמה שכונות להתפנות מבתיהם, עוד לפני שבתים החלו לעלות בלהבות. כביש 4 באזור הדליקה נחסם לתנועה. באזור התעשייה בנשר דווח על שריפת חורש נוספת. פונו שלושה מפעלים סמוכים, ללא נפגעים ולאחר שעה קלה כובתה הדליקה.

 

עקב העשן הסמיך התבקשו התושבים בנשר לסגור חלונות, להגיף תריסים ולכבות מזגנים. באזור התבקשו אף הם למלא הוראות דומות, לצאת מהאזור ולהישמע להנחיות המשטרה והכבאות.

 

גולשים מוזמנים לשלוח סרטוני וידאו ותמונות לאימייל האדום  

 

יותר מ-40 רכבי כיבוי ועמם עשרות לוחמי אש רבים הגיעו לזירה והחלו בניסיונות להשתלט על האש בסיוע 14 מטוסי כיבוי. בית ספר החורש פונה אף הוא מתלמידים וממורים. עשן אופף את כל האזור, עד כביש 4 וכביש החוף. תושבים דיווחו על קולות נפץ שנשמעו שם. שירותי הכבאות הכריזו על מתכונת חירום - משמרות של 24 שעות ללא הפסקות, ביטול חופשות וגיוס כבאים מפיקוד העורף. גם במד"א נערכים והוחלט על העלאת הכוננות במרחב שרון לרמה ג', הרמה הגבוהה ביותר.

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: יניב שוורץ ) (צילום: יניב שוורץ )
(צילום: יניב שוורץ )

 (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

 

צילום מלמעלה (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
צילום מלמעלה(צילום: דוברות המשטרה)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

תושבי השכונות וילות בחורש, גבעת עדן, שכונת גבעת זמארין - התבקשו להתפנות לכיוון שכונת השמורה. במשטרה ביקשו "נא לוודא כי לא נשארו דיירים בדירות, לסגור חשמל וגז. לסייע לשכנים קשישים וחסרי ישע ולהשמע להנחיות המשטרה". 

 

מוקדם יותר הצליחו כוחות הכיבוי וההצלה להשתלט על הדליקה שפרצה בכמה מוקדים בעתלית. כ-200 תלמידים פונו מבית הספר משעולים ביישוב ומגן ילדים שהיו סמוכים ללהבות.

 

זכרון יעקב ()
זכרון יעקב

 

 
זכרון יעקב אפופה בעשן (צילום: רמי לדור) (צילום: רמי לדור)
זכרון יעקב אפופה בעשן(צילום: רמי לדור)


השריפה בזכרון יעקב  (צילום: קבוצת כב"ה ארצי) (צילום: קבוצת כב
השריפה בזכרון יעקב (צילום: קבוצת כב"ה ארצי)
 


 (צילום: יעל מדר) (צילום: יעל מדר)
(צילום: יעל מדר)

 (צילום: יעל מדר) (צילום: יעל מדר)
(צילום: יעל מדר)

 (צילום: יעל מדר) (צילום: יעל מדר)
(צילום: יעל מדר)

 (צילום: עידו איסוביץ) (צילום: עידו איסוביץ)
(צילום: עידו איסוביץ)

 (צילום: יניב שוורץ) (צילום: יניב שוורץ)
(צילום: יניב שוורץ)

 (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

 (צילום: סער זילבר) (צילום: סער זילבר)
(צילום: סער זילבר)

 (צילום: גלעד עיני) (צילום: גלעד עיני)
(צילום: גלעד עיני)

דליקה בזכרון יעקב  (צילום: גלעד עיני) (צילום: גלעד עיני)
דליקה בזכרון יעקב (צילום: גלעד עיני)

ציון מזרחי, תושב זכרון יעקב, סיפר כי ראה כחמישה בתים עולים באש. "יש כאלה קשים מאוד ויש כאלה שהצלחנו להציל בכיבוי שלנו. ראינו הרבה אנשים שלקחו את הילדים וברחו". 

 

מתן, תושב נוסף, שמע על השריפה כשהיה מחוץ ליישוב. "נסעתי דבר ראשון לסבא שלי להוציא אותו מהבית. אחרי שהוצאתי אותו התחלתי לעזור בכיבוי השריפה, עזרתי קצת לכבאים להוציא את הצינורות. אבל הכול נשרף, כל השכונה נשרפה. בתים של הרבה אנשים שאנחנו מכירים ספגו מכה קשה".  

 

גלעד עיני הגיע למרכז המסחרי "מול זכרון" וסיפר: "יש כאן המון אמבולנסים שנוסעים לכיוון. מהמרכז המסחרי על כביש 4 רואים את האזור נשרף. לא רואים אפילו את בית המלון שעל הגבעה. העשן מאוד סמיך".

 

ענבל חדד סיפרה: "אני גרה בחוות הברון וכשהגענו לחניון ראינו שהלהבה 20 מטר מהרגליים שלנו זה ממש מתקרב לחוות הברון ואנחנו מודאגים כי כל השטח מסביב זה חורש, הרוח מזרחית וזה בדיוק הכיוון ופשוט ברחנו משם אנחנו שחורים לגמרי מהעשן. אנשים ממש יצאו מבוהלים והבנו שצריך לפנות. כל הדירות מבפנים מלאות בעשן".

 

אבי ממאפיית הדובים שברחוב המייסדים במושבה, סיפר: "בתים שלמים עלו באש, יש פה המון צוותים ומסוק עלה לאוויר. אני מקווה שיצליחו בכיבוי. בינתיים אין לנו פה חשמל, פינו את כל התושבים וכמובן את בית ספר החורש".  

 

סמנכ"ל מלון אלמה, זאב קרן, סיפר כי כל האזור סביב המלון במיוחד בחלק המזרחי שלו אפוף עשן. "אבל סביב המלון הכל שקט לחלוטין, יש הרבה מאוד עשן, כל הכבישים חסומים לכיוון המלון אבל לא נגרם נזק למלון ואין נפגעים". הוא הוסיף כי "כרגע לבטיחות האורחים שלנו הנחנו לא להגיע למלון, משום שהכבישים חסומים. אבל אם בשלב מאוחר יותר הם ייפתחו, המלון כמובן עובד כרגיל". 

 

יורם לוי, דובר כבאות ארצי, אמר במשדר ynet: "אנחנו בעיצומו של מאבק מול הלהבות באזור הצפון מזרחי של זכרון יעקב. כמה בתים נפגעו. כל הכוחות האפשריים מוסטים כרגע". הוא המליץ "לא להתקרב לאזור. יש חסימות של הצירים המרכזיים".

 

חברת החשמל ניתקה שני קווי מתח גבוה בפיקוד מרחוק בשל השריפה. שכונת גבעת עדן נותקה מחשמל עקב הדליקה.   

כוחות הכיבוי בעתלית, היום (צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל) (צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)
כוחות הכיבוי בעתלית, היום(צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)

על רקע הדליקות שפרצו באזורים שונים פרסמה "מטאו-טק" התראה מיוחדת בנוגע לרוחות מזרחיות שצפויות להתחזק ברחבי הארץ. בצפון הארץ ינשבו מחר רוחות במהירות של 60 עד 90 קמ"ש, ובמרכז הארץ: 70-50 קמ"ש. בחמישי הרוחות צפויות להתחזק וינשבו בעוצמה של 50-70 קמ"ש ברוב אזורי הארץ, עם משבים של 100 קמ"ש באזור ההרים ובשפלה.

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

השריפה ליד לטרון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השריפה ליד לטרון(צילום: גיל יוחנן)
 

מוקדם יותר הבוקר הושגה שליטה על השריפה הגדולה שפרצה באזור לטרון. לא היו נפגעים אך מאות תושבי נווה שלום פונו מבתיהם מחשש שהאש תגיע אל היישוב. 60 צוותים ו-140 לוחמי אש פעלו במקום לכבות את השריפה בסיוע של עשרה מטוסי כיבוי.

 

באחד ממוקדי השריפה נמצאו נרגילות וכלי עישון ונבדק חשד כי הסיבה לשריפה היא רשלנות של מטיילים. טפסר ראובן יצחק, מפקד תחנת בית שמש, אמר במשדר ynet כי הרוחות החזקות והתנאים הקשים במזג האוויר גרמו לשריפה להתפשט.

 

יערני קק"ל העריכו כי 600 דונם עלו באש ביער אשתאול. עד כה ב-2016 נשרפו 10,212 דונם של שטחי יער. גלעד מסטאי, מנהל אזור החוף והשפלה בקק"ל: "יערני וכבאי קק"ל צפויים להישאר בשטח עד שעות הערב לצורך כיבוי מוקדים קטנים. בימים הקרובים תתקיים נוכחות מוגברת באזור השרוף כדי לאתר התחדשות של השריפה. אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה להקפיד על כללי הזהירות באש". 

 

 

צחי וקסמן, חזאי מטאו-טק, הזהיר במשדר מפני התחזקות הרוחות מחר ובחמישי: "אם עכשיו הרוח מגיעה ל-50 קמ"ש ייתכן שתגיע בימים האלה ל-80 ואלי אף יותר ואז זו סכנה ממשית אם יתלקחו שריפות קטנות, שעלולות להתפשט באופן נרחב".


פורסם לראשונה 22/11/2016 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קבוצת כב"ה ארצי
דליקה בזכרון יעקב
צילום: קבוצת כב"ה ארצי
מומלצים