שתף קטע נבחר

המפכ"ל ליד זכרון יעקב: "המשטרה בשטח כדי למנוע ביזה"

כ-12 בני אדם נפצעו קל וכמה בתים נשרפו כליל בשריפה שהשתוללה בזכרון יעקב. לאחר שעות של פעילות מאומצת, בסיוע מטוסים, השתלטו הכבאים על האש, אך לא באופן מוחלט. בשל הרוחות עדיין קיימת סכנת התלקחות. התושבים שפונו לא מורשים לשוב לבתיהם

 

 

כחמש שעות אחרי שפרצה השריפה הגדולה באזור זכרון יעקב, החלו אחר הצהריים (יום ג') כוחות הכבאות להתפנות מהמקום. עם זאת, עדיין לא הוכרז על שליטה מלאה על האש משום שעדיין יש מוקדים קטנים רבנים שעלולים לשוב ולהתלקח בגלל הרוחות. מהמשטרה נמסר כי אנשיה סורקים שנית את השכונות וילות בחורש וגבעת עדן שפונו מיושביהן, על מנת לוודא שלא נשארו תושבים או חסרי ישע שנבצר מהם לעזוב.

 

עם זאת, רבים המתגוררים האזורים המרוחקים מהאש כבר חזרו לבתים. "נבקש מהציבור לא להגיע לאזור עקב הסכנה בהתפשטות מוקדי האש עקב הרוחות החזקות", נמסר. עד כה דווח ש-12 בני אדם, בהם תינוק בן 10 ימים, נפגעו קל משאיפת עשן. בין הנפגעים שלושה ילדים בני משפחה אחת. כביש 4 באזור הדליקה נחסם לתנועה. בהמשך נמסר מהמשטרה כי בשל השריפה עדיין ישנם שיבושים בכביש 4, כביש 70 וכביש 652. קצת אחרי השעה 19:00 נמסר כי כל הכבישים באזור נפתחו לתנועה.

 

המפכ"ל רוני אלשיך הגיע לחפ"ק ואמר: "עברנו יום קשה וצפויים עוד יומיים לא פחות קשים, ואולי יותר. באירוע הזה לצערי יש פגיעה משמעותית ברכוש, אך לשמחתנו הבתים פונו בזמן, ואין נפגעים משמעותית. כרגע התמונה נראית טובה יותר. כעת אנחנו עוסקים בשמירה על הרכוש. כדאי שאזרחים שפונו מבתיהם ידעו שהמשטרה מסתובבת בשטח כדי למנוע ביזה וכניסה של זרים. אנחנו נערכים לאירוע ארוך, לרצף של פעילות ושהייה עם כוחות מתגוברים שיחליפו האחד את השני".

 

 

 
המפכ"לבתדריך בחפ"ק (צילום: מוחמד שינוואי) (צילום: מוחמד שינוואי)
המפכ"לבתדריך בחפ"ק(צילום: מוחמד שינוואי)

 

 

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)


 (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
(צילום: אלי סגל)

יותר מ-40 רכבי כיבוי ועמם עשרות לוחמי אש רבים הגיעו לזירה והחלו בניסיונות להשתלט על האש בסיוע 14 מטוסי כיבוי. בית ספר החורש פונה אף הוא מתלמידים וממורים, ותושבים דיווחו על קולות נפץ.

 

מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר כי באזור זכרון יעקב שורר זיהום אוויר חמור באזור. המשרד המליץ לציבור המתגורר באזור, העשוי להיחשף לעשן השריפה ושאנשי כיבוי והצלה לא ביקשו ממנו להתפנות, להסתגר בבתים ולסגור את פתחי האוורור.

 

ראש המועצה האזורית זכרון יעקב, זיו דשא, מסר: "ככל הידוע לי, אבל הנתון הזה אינו סופי, 10 בתים נשרפו כליל. כאמור זה לא נתון ודאי. ישנם גם בתים שניזוקו חלקית. כרגע אף אחד מהמפונים לא נמצא בנקודת הריכוז במתנ"ס. אנשים נסעו לקרובי משפחה או לחברים בזכרון. בכל מקרה המועצה ערוכה לתת פתרון, בבתי מלון, למי שזקוק".

 

אסתי גרסטל, שבנה אורי נפגע קל ונזק נגרם נזק לביתם, סיפר: "אני רוצה לחזור לראות מה קורה. התמונות של הבית שקיבלתי לא מעודדות. הבנתי ששני בתים לידי נשרפו לגמרי. הטלפון שלי מפוצץ בהודעות של בני משפחה וחברים שמציעים לנו לבוא ללון אצלהם".

 

אורי גרסטל סיפר: "הייתי בתל אביב בבוקר. שמענו שיש שריפה וישר רצנו חזרה הביתה. הכל היה שחור, אש ועשן. ניסינו להיכנס לעזור עם המכבי אש. בשלב מסוים פשוט ביקשו ממני לפנות את האזור ושם הרגשתי לא טוב. שמו אותי בניידת של הבית חולים. עכשיו אני מרגיש בסדר גמור אבל הבית די הרוס".

 (צילום: יניב שוורץ ) (צילום: יניב שוורץ )
(צילום: יניב שוורץ )על רקע מזג האוויר הקיצי והרוחות החזקות הכריזו שירותי הכבאות על מתכונת חירום: משמרות של 24 שעות ללא הפסקות, ביטול חופשות וגיוס כבאים מפיקוד העורף. גם במד"א נערכים והוחלט על העלאת הכוננות במרחב שרון לרמה ג', הרמה הגבוהה ביותר.

 

מוקדם יותר הצליחו כוחות הכיבוי וההצלה להשתלט על שריפות שפרצו בנשר ובכמה מוקדים בעתלית. בעקבות השריפה שוחח ראש המועצה דשא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 (צילום: רמי לדור) (צילום: רמי לדור)
(צילום: רמי לדור)

מהמשטרה נמסר: "במסגרת פעילות המערך האווירי של משטרת ישראל, עקב השריפות, הופעלו משעות הבוקר כלל מסוקי המשטרה בשמונה גיחות המסתכמות ב-18 שעות טיסה, במסגרתן ביצעו טייסי היחידה הכוונה של כוחות הכיבוי, ומתן תמונת מצב עדכנית של התפשטות ומגמות תנועת האש לדרג מקבלי ההחלטות.

 

 

"בנוסף, הופעלה טייסת הכיבוי בשני המוקדים הגדולים - נווה שלום וזיכרון יעקב, ב-128 גיחות המסכמות 70 שעות טיסה עד כה. על מנת לצמצם ולעכב את התפשטות האש בגזרות, במטרה לשמור על ביטחון הנפש והרכוש, הוטלו עד כה 50 קו"ב חומר מעכב בעירה, 420 ליטר קצף ו-375 קוב נוזלים על המוקדים".

 

על רקע הדליקות שפרצו באזורים שונים פרסמה "מטאו-טק" התראה מיוחדת בנוגע לרוחות מזרחיות שצפויות להתחזק ברחבי הארץ. בצפון הארץ ינשבו מחר רוחות במהירות של 60 עד 90 קמ"ש, ובמרכז הארץ: 70-50 קמ"ש. בחמישי הרוחות צפויות להתחזק וינשבו בעוצמה של 50-70 קמ"ש ברוב אזורי הארץ, עם משבים של 100 קמ"ש באזור ההרים ובשפלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
השריפה באזור זכרון יעקב
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים