שתף קטע נבחר

רעידת אדמה בג'ודו: אריק זאבי פוטר מתפקיד מאמן נבחרת הקדטים

אורן סמדג'ה, מאמן העל של נבחרות הגברים, לא מוכן שאריק זאבי יעבוד איתו. היו"ר משה פונטי תמך בסמדג'ה והגיש למדליסט האולימפי הצעה מביכה: לשמש אחראי לגיוס ספונסרים

רעידת אדמה בג'ודו הישראלי: באיגוד הג'ודו החליטו להדיח מיידית את המדליסט האולימפי, אריק זאבי , ולסיים את תפקידו כמאמן נבחרת הקדטים, אותו מילא בהצלחה בשנים האחרונות. הסיבה: מאמן נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה, מדליסט אולימפי בעצמו, הבהיר בשיחות סגורות לראשי האיגוד כי בפורמט החדש, שבו הוא ישמש כמאמן־העל של כל הנבחרות, הוא לא יכול לעבוד יחד עם זאבי.

 

כבר לפני חודשיים הגיש יו"ר האיגוד, משה פונטי, תוכנית ארבע־שנתית לקראת המשחקים האולימפיים בטוקיו, לפיה יהיו סמכויות ריכוזיות, כך שכל פעילות הג'ודו תועבר למכון וינגייט, כשסמדג'ה בגברים ושני הרשקו בנשים יקודמו לתפקיד מאמני־העל ויהיו אחראים על הפנימייה, הנבחרות הצעירות והנבחרת הבוגרת. מי ששילם את המחיר בנבחרות הנשים היו עומר יצחקי ומיכל פיינבלט, כשבמקומם מונו מאמנות מגרמניה (אלופה אולימפית בדימוס) ויפן. בגברים הוחלט למעשה להדיח את זאבי.

 

נזרק מהאיגוד. זאבי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
נזרק מהאיגוד. זאבי(צילום: אורן אהרוני)
 

 

היו"ר פונטי עוד ניסה למצוא נוסחה להשאיר את זאבי במערכת כמאמן נבחרת הקדטים תחת המרות של סמדג'ה, אולם המאמן הלאומי סירב. גם אתמול נערך ניסיון שכנוע אחרון בין פונטי לסמדג'ה, ללא הצלחה. "סמדג'ה הבהיר לפונטי שהוא לא יכול לעבוד עם אריק", הסביר גורם באיגוד הג'ודו. "ברור שיש פה אגו, שני ספורטאים גדולים עם צורך בשליטה של אורן".

 

פונטי ניסה בשלב מסוים ליצור שיחה משולשת, אבל גם זה לא עלה יפה. סמדג'ה התעקש שזאבי לא יישאר בתפקידו כמאמן הקדטים, בין היתר מאחר שרצה לקבל סטטוס זהה לזה של הרשקו בנשים, שם אין לו דמויות ברמה של זאבי. פונטי היה צריך להחליט: ללכת ראש בראש מול סמדג'ה לגבי זאבי, או לוותר על האחרון.

 

לא מוכן לעבוד עם זאבי. סמדג'ה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
לא מוכן לעבוד עם זאבי. סמדג'ה(צילום: אורן אהרוני)

 

גורמים באיגוד הג'ודו סיפרו, כי פונטי שלא רצה לפגוע בו, ניסה למצוא לזאבי תפקידים חלופיים, חלקם היו אפילו מביכים: אחראי על גיוס ספונסרים לאיגוד או אימון נבחרת מחוזית של ג'ודאים צעירים. נראה כי זאבי הפגוע לא יהיה מוכן לכך.

 

פונטי קבע תחילה פגישה עם זאבי להיום בה אמור היה להודיע על הדחתו מתפקיד מאמן הקדטים, אבל בעקבות הפנייה של "ידיעות אחרונות" לקבלת תגובה החליט יו"ר האיגוד לבצע את ההדחה המשפילה באמצעות שיחת טלפון לזאבי בשעת לילה מאוחרת. זאבי, שנשמע מאוכזב מאוד מהדרך ומהנסיבות של ההליך, אמר לפונטי: "חבל שאגו הניע את כל המהלך הזה".

 

הציע לזאבי תפקידים מביכים. פונטי (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
הציע לזאבי תפקידים מביכים. פונטי(צילום: אורן אהרוני)

 

זאבי, המדליסט האולימפי שזכה גם בשמונה מדליות באליפויות אירופה ובתואר סגן אלוף העולם, החל לאמן נערים לפני כשלוש שנים ורשם בקדנציה שלו הישגים מרשימים: בשנתו השנייה כבר הושגו תחתיו מדליית כסף מאליפות אירופה ומדליות ארד וזהב בברלין.

השנה השלישית הייתה מוצלחת במיוחד ובה הוביל 10 ספורטאים שונים לזכייה במדליות בסבב האירופי. בין ההישגים הבולטים באותה שנה: מדליית כסף ועוד שתיים מארד באליפות אירופה. באולימפיאדת הנוער סיימו שלושה נערים בהדרכתו במקום החמישי. בתקופתו כמאמן זאבי גייס תרומה של 100 אלף שקל כל שנה מאיש עסקים ובזכות הכספים ספורטאים יכלו לטוס לתחרויות ומחנות אימונים בחו"ל.

 

גורם בכיר באיגוד: "ככה בדיוק הספורט שלנו נראה. אולי הספורטאי הגדול ביותר של מדינת ישראל, שרוצה לקדם צעירים והצליח עם זה בגדול בשנים האחרונות, נזרק מהאיגוד בגלל ענייני אגו. היו צריכים לעשות הכל כדי שהם יעבדו ביחד ולא להיכנע להכתבות של אף אחד".

 

מאיגוד הג'ודו נמסר בתגובה: "באיגוד הג'ודו הוחלט לבצע מהלך מקצועי בו ימונו מאמני על לנבחרות הגברים ולנבחרות הנשים. המטרה היא התווית דרך מקצועית אחת לכל הגילאים מהצעירים ועד הבוגרים, שתרוכז תחת מטרייה מקצועית אחת ובדרך מקצועית אחת. אנחנו מביטים לא ארבע שנים קדימה אלא 8 ו-12".

 

"לצערנו אריק ואורן לא מאמינים באותה דרך מקצועית, ולמרות שניסינו לגשר על הפערים והגישות המקצועיות השונות, לא הצלחנו לעשות זאת. צר לנו על כך. נעשה כל שביכולתנו על מנת שאריק, שהוא סמל ואישיות בג׳ודו הישראלי, יישאר במערכת שלנו. הצענו לו מגוון של אפשרויות ותפקידים כדי להמשיך להיות איתנו, ונמשיך ונעשה זאת. לא נוותר עליו בקלות".

 

את תגובת אריק זאבי לא ניתן היה להשיג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אריק זאבי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים