שתף קטע נבחר

טרור ההצתות: "מוקדי האש בחיפה - בשל הצתה"

במכבי האש מעריכים כי ארבעה מוקדי השריפה שפרצה בחיפה הם תוצאה של הצתות. דובר כבאות חיפה: "אנחנו במצב מלחמה"

  

 

שריפת הענק ליד תחנת הדלק ברוממה החדשה בחיפה (צילום: דוברות כב"ה) (צילום: דוברות כב
שריפת הענק ליד תחנת הדלק ברוממה החדשה בחיפה(צילום: דוברות כב"ה)

 

מחקירה ראשונית של כיבוי האש עולה כי ארבעת המוקדים של שריפות הענק בכרמל הם תוצאה של הצתות מכוונות. דובר כבאות חיפה, אורי צ'יבוטרו, אמר בצהריים: "אנחנו במצב מלחמה". סוהר ביטחון במגדל בבית הסוהר דמון זיהה דמויות חשודות בקרבת מוקד פריצת דליקה. למקום הוזעקו כוחות כיבוי ומשטרה.

 

מד"א החל בפינוי פיזי של המונשמים מבית החולים הסיעודי 'פלימן' בהתאם לתוכנית של משרד הבריאות ופיקוד העורף. 22 אמבולנסים ממרחבים חיצוניים גויסו למשימה. בשל האירועים הופסקו כמה קווי מתח גבוה ברחבי חיפה ועובדי חברת החשמל פועלים בשטח לאיתור ותיקון ההפרעות.  

 

בשירות בתי הסוהר נערכים לפינוי בתי סוהר מאזורי שריפה. בהערכת מצב מיוחדת שנערכה בראשות נציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר, הוחלט להיערך לפינוי בית הסוהר "כרמל" ובית הסוהר "דמון". בתי הסוהר ייערכו מיידית לפינוי כ-600 אסירים וכ-150 אנשי סגל שב"ס. פעולות הפינוי, אם יתרחשו, יתבצעו בהוראת המשטרה והכבאות ובהתאם להנחיותיהם. האסירים יועברו לחמישה בתי סוהר אחרים ברחבי הארץ הערוכים לקליטתם. בנוסף לפינוי אסירים וסוהרים, יפונו מבתי הסוהר בעלי החיים – כלבים וסוסים.

 

 

 

מיכל טל מתגוררת ברחוב האורן: "הכול עלה באש. כלי רכב התפוצצו ולא יכולתי לצאת מהבניין. ניסיתי וראיתי שהכול בוער אז רצתי חזרה לדירה. לאחר מכן ניסיתי לצאת לחדר המדרגות ועפו גיצים מהחלונות. הצמחייה סביב הבניין ואחת הדירות הדרומיות עלו באש. למזלי, אנשי כיבוי אש פינו אותי מהבניין ואמרו לי 'תלכי הכי רחוק שאת יכולה', אז רצתי למרכז המסחרי וצעקתי לאדם שייקח אותי והוא אסף אותי ברכבו. אי-אפשר היה לנשום אבל אין לי ביקורת, ברור שמכבי האש לא יכלו לעשות יותר".


 

רן שלף, ראש מחלקת חקירות בשירותי הכבאות וההצלה, אמר כי בין 60 ל-70 אחוז מהמקרים הם הצתות מכוונות והיתר רשלנות: "30 אירועים גדולים שאותם אנחנו חוקרים נותנים אינדיקציה על מה שקורה. אלה לא הערכות, אנחנו חוקרים וכל אירוע שמגיעים למסקנה, אנחנו בודקים אותו וסוגרים את זה. יש מקרים, כמו בדולב, שאנחנו רואים שמדובר בהצתה. יש ראיות פיזיות בשטח".

 

לדברי שלף, מספיק גפרור אחד כדי לביא להצתה גדולה. הוא ציין כי בשבוע יש 800-700 אירועים והפעם מדובר בהכפלה. "הצוותים עובדים כל הזמן, השונה בשבוע הזה הוא הנסיבות המיוחדות שאנחנו נחשפים אליהן כמו מזג אוויר, היעדר גשם, רוחות, לחות, כל המרכיבים האלה מביאים אותנו למצב שבחלק מהמקרים, חלק קטן, הדליקות מתפתחות והופכות להיות מאוד מאוד משמעותיות", הסביר.

 

עוד הוסיף שלף: "אני יכול להגיד שיש שתי סיבות עיקריות לאירועים האלה: סיבה אחת זה רשלנות – פה קבוצת פועלים רוצה לשתות קפה ומדליקה, זה אירוע אחד, אירוע שני – כשל טכני ברשת חשמל או מטיילים שמבלים ומדליקים נרגילה עם גחלים. זה סוג של אחד של רשלנות. הסוג השני זה אירועים של הצתה שאנחנו נתקלים בהם גם".


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: אביתר אלקובי) (צילום: אביתר אלקובי)
(צילום: אביתר אלקובי)

 

אירוע האש חסר התקדים מאיים על חלקים נרחבים של אחת הערים הגדולות בישראל: שרשרת דליקות פוקדת את חיפה בדרום העיר, בכניסה הצפונית ובכמה מוקדים בכרמל – ומסכנת עשרות אלפי תושבים. כוחות הכיבוי הורו על פינוי של 11 שכונות: רמות ספיר, רמת חן, רמת אלמוגי, רמת בן גוריון, אחוזה, מרכז חורב, רוממה, רמת אשכול, בגין, רמת גולדה נאות פרס. התושבים מפונים למתנ"ס בת גלים ולאצטדיון קריית אליעזר הישן. קווי מתח גבוה לחיפה נותקו ומטוסים מטילים חומרים מעכבי בערה על בתים בשכונות. על פי ההערכות של כיבוי אש, ארבעת המוקדים העיקריים של השריפות בעיר מקורם בהצתות.

 

בסך הכול נפגעו מהבוקר בחיפה 12 בני אדם משאיפת עשן, כולם במצב קל. שבעה שוטרים נפצעו קל בהתהפכות כלי הרכב שלהם

בדרך לאירוע בגשר פז. מנהל חדר המיון בבית חולים כרמל, ד"ר סלים חלבי, עדכן שחדר המיון פרוס עם צוותים מתוגברים. בבית החולים נפתח מרכז מידע טלפוני לבירורים על אודות נפגעים (1255142).

 

הוכרז מצב חירום וגיוס כללי של כל מערך הכיבוי בארץ. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את ממלא מקום נציב הכבאות, שמעון בן נר, לרכז את כל כוחות הכיבוי המוטס בחיפה ולבקש עוד כ-300 כבאים מפיקוד העורף. ארדן הבטיח לבן נר שכל כוח או אמצעי שיזדקק יועמד לרשותו מיידית בלי מגבלת תקציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביתר אלקובי
שכונת רוממה החדשה בחיפה
צילום: אביתר אלקובי
מומלצים