שתף קטע נבחר

גל ההצתות: יותר מ-100 נפגעים בחיפה, עוצר יציאות בצה"ל

עלה ל-13 מספר השכונות שפונו בחיפה בשל גל ההצתות. מאות כבאים וחיילים ויותר מ-100 רכבי כיבוי פועלים בעיר בעשרות אירועים. הלימודים באוניברסיטת חיפה ובטכניון לא יתקיימו גם מחר. הוחלט גם על פינוי כלא דמון וכלא 6 הצבאי. מוקד אש גם בירושלים: תחנת הדלק בשער הגיא פונתה. סמוך ליישוב נירית בשרון פרצה דליקה שהובילה לפינוי תושבים

 

שירותי הכבאות בחיפה מסרו הערב (ה') כי עשרות מבנים בעיר נפגעו ונשרפו. לאור הימשכות השריפות אוניברסיטת חיפה הודיעה כי גם מחר לא יתקיימו לימודים והקמפוס יהיה סגור. גם בטכניון לא יילמדו מחר. הלימודים בקמפוס הנמל שבעיר התחתית ממשיכים בשלב זה כסדרם. 

 

העדכונים האחרונים:

בצה"ל הוחלט על עוצר יציאות בשל גל השריפות עד להנחיות חדשות.

החל פינויים של כלא דמון שבכרמל וכלא 6 הצבאי.

השריפה בנירית: כמה בתים עלו באש, הכניסה ליישוב חסומה.

עשרות מוקדי שריפה בעיר חיפה.

שריפות קוצים בפרדס חנה-כרכור, במי עמי וביער חורשים.

שריפת יער מעל מדרך עוז בעמק יזרעאל. 10 צוותי כיבוי פועלים במקום.

שריפה באזור היישוב אשחר סמוך למשגב, סכנה ליישוב. שישה צוותי כיבוי פועלים במקום.

שריפה בנירית הובילה לפינוי קו הבתים הראשון.

שריפות גם באזור לוטם, אבטליון, יער שגב, בית קשת, כפר החורש, טלמון, אורנית וביער הזורע.

 

הפינוי של הכלא האזרחי דמון והכלא הצבאי כלא 6 כבר יצא לדרך. שיירה ראשונה ובה 12 אסירים טעוני הגנה מכלא דמון יצאה לכיוון כלא השרון שבו ייקלטו. 87 שוהים בלתי חוקיים מועברים מדמון לכלא צלמון. בצבא הוחלט גם על פינוי כלא 6.

 

שכ-800 לוחמי פיקוד והצלה מהגדודים הסדירים קדם ושחר שהוקפצו בצהריים מאימון לחיפה פועלים תחת המשטרה בפינוי שכונות, סריקות בבתים וזיכויים מתושבים. בנוסף אליהם פועלים עוד 250 כבאים "כתומים" במילואים מפיקוד העורף, כך שבסך הכול חלקו של צה"ל מסתכם בכאלף חיילי תגבור לטובת המשטרה וכיבוי האש.

 

בעיריית חיפה פתחו מרכזים לטובת תושבים שפונו. המרכזים שנפתחו נמצאים ברחוב צה"ל 16 בקרית אליעזר, רחוב לבונה 5, בית יד לבנים ברחוב הירקון 48, מתנ"ס בת גלים ברחוב עלייה 45, אולם ספורט דינור, שדרות הנשיא 127 ומרכז פינוי נוסף בחטיבת הביניים בנשר. בעיריית חיפה מציינים כי מוקד העירייה זמין במספר 106 או בטלפון 04-8356860.

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

 (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

 (צילום: זהר שחר) (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במשטרה פנו לתושבי השכונות שהתפנו לשים לב לשכנים הזקוקים לסיוע כמו קשישים. במשטרה מדגישים שתושבים שאינם מסוגלים להתפנות מתבקשים להמתין בבית עד להגעת כוחות המשטרה שסורקים מבית לבית. כמו כן, מבקשים במשטרה לסגור בלוני גז ולנתק את מפסק החשמל כדי למנוע פיצוץ.

 

גם במוקדים שונים בארץ מתמודדים הכבאים עם שריפות. השריפה שפרצה באזור שער הגיא החלה להתקדם בצורה מהירה לכיוון תחנת הדלק הממוקמת סמוך למחלף. כבאים פועלים בכוחות גדולים בשטח השריפה בניסיון למנוע מהאש להתפשט אל תחנת הדלק והוחלט לפנותה. לעת עתה, כביש 1 פתוח לתנועה.

 

בעקבות אירוע שריפה סמוך ליישוב נירית מכיוון יער חורשים שוטרים מבצעים פינוי של רחוב מוריה ביישוב. השריפה התפשטה לקו הבתים הראשון של נירית ותפסה כמה מבנים. בעקבות התקדמות השריפה החל פינוי תושבים מקו הבתים הסמוך ליער ובמקום פועלים 15 צוותים והוזעקו צוותים נוספים. הכניסה לנירית נסגרה.

השריפה בנירית ()
השריפה בנירית

השריפה בצומת סביון (צילום: רחל קדרס) (צילום: רחל קדרס)
השריפה בצומת סביון(צילום: רחל קדרס)

במקביל, החלה התפשטות של אש באזור צומת סביון. צוותי כיבוי מנעו התפשטות אש לתחנת דלק סמוכה והשיגו שליטה על השריפה.

 

בשב"כ כבר החלו בחקירה ונבדק חשד שהמניע להצתת השריפות שפרצו בחיפה נובע מרקע לאומני. החקירה מגיעה על רקע הערכות שירותי הכבאות כי ההצתות בחיפה היו מכוונות. במקביל, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה לרכז מאמץ ברשתות החברתיות לאתר מסיתים להצתות ותומכים ולמצות את הדין.

 

דובר הרשות הארצית לכבאות והצלה, יורם לוי, אמר במשדר המיוחד של ynet: "יש לנו חשד להרבה מקרים של הצתות, לא רק באזור חיפה, גם באזורים אחרים ונמצאו גם ממצאים לנושא הזה". הוא הוסיף כי "יש הנחיה גם של המשטרה לחקור את הנושאים האלה, גם באמצעות רשתות חברתיות. לבדוק אם יש מסיתים שפועלים ברשתות בתחום ההצתה".

 

במשטרה מדווחים גם על עלייה באלפי פניות למוקד המידע הארצי של המשטרה במספר 110. בשלושת הימים האחרונים התקבלו יותר מ-7,000 שיחות מצד אזרחים נוכח השריפות. גם ברכבת ישראל קיימו הערכת מצב. תנועת הרכבות בין בנימינה לחדרה חודשה לאחר שהופסקה. בתחנת חיפה חוף הכרמל ובאמצעי התחבורה ישנו עומס נוסעים רב וברכבת מומלץ לנוסעים להגיע אל תחנות חיפה האחרות. תחנות מודיעין שבו לפעילות סדירה לאחר כיבוי האש סמוך לתחנת פאתי מודיעין.

 

 

 


פורסם לראשונה 24/11/2016 15:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנסים לכבות את האש בחיפה
צילום: AFP
מומלצים