שתף קטע נבחר

הכבאים פועלים בחיפה, שריפה גדולה באזור כרמיאל

כוחות גדולים פועלים לכיבוי שריפה שהתפשטה במעלה הר בין נחף לסאג'ור. כמה בתים מהכפר פונו. במקביל, מאות כבאים ממשיכים לפעול בחיפה, שממנה פונו 75 אלף תושבים מבתיהם. חלק מבתי הספר והגנים לא יפעלו מחר. האש ממשיכה לבעור גם בהרי ירושלים

 

נמשכים המאמצים לכיבוי השריפות בחיפה : יותר מ-300 כבאים בגיבוי כוחות מבסיסי צה"ל ופיקוד העורף פועלים הערב (ה') לכיבוי השריפות בעשרות מוקדים ברחבי חיפה,בצל החשד שנבדק כי הצתות על רקע לאומני גרמו לפרוץ הדליקות בעיר וגם במוקדים שונים ברחבי הארץ. שמונה בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בהצתות ברחבי הצפון.

 

הערב פרצה שריפה נוספת בין נחף לסאג'ור סמוך לכרמיאל שמתפשטת במעלה ההר. כוחות כיבוי נערכים להגן על היישוב לבון. צוותי כיבוי רבים פועלים במקום למרות הגישה הקשה מבחינה טופוגרפית. מהמשטרה נמסר כי אין נפגעים וכמה בתים פונו מכפר נחף וכן פינוי מלא של היישוב הר חלוץ. ביערות מנשה פרצה הערב שריפת חורש ובעקבותיה נחסם לתנועה כביש 6953 ממשמר העמק לרמות מנשה. בהרי ירושלים עדיין בוערת דליקה ודובר הכבאות מסר כי היא החלה להתקדם לכיוון מערב ומסכנת מבנים של מנהלת הרכבת המהירה לירושלים. לוחמי אש פועלים בכוחות גדולים במקום.

 

צילמתם סרטונים או תמונות ממוקדי האש? שלחו לנו במייל האדום

 

 

השריפה באזור כרמיאל (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון) (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
השריפה באזור כרמיאל(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)

עד כה, פונו בסך הכול מבתיהם בחיפה 75 אלף תושבים מ-13 שכונות שונות. מסוק משטרתי ממשיך לפטרל ולדווח לכבאים על נקודות חמות והתלקחויות באמצעות המצלמות התרמיות שלו. עיריית חיפה הודיעה כי בתי הספר בשכונות שפונו בחיפה לא יפעלו מחר, ובהם איינשטיין, נופים, אליאנס, פיכמן, רוממה, הבונים, הריאלי אחוזה, הריאלי בית בירם, וכן לא יפעלו בתי הספר לחינוך מיוחד. כמו כן לא ייפתחו מחר גני ילדים בשכונות אחוזה, דניה, רוממה, רמות רמז, רמת אשכול, רמת בגין, רמת בן גוריון, רמת גולדה ורמת ספיר. גני החינוך המיוחד שובל ונווה ברוממה, וכן חלמית, צוציקים ויוגב ברמת רמז יישארו סגורים גם הם.

 

כך נראות השריפות בארץ במבט מהחלל ()
כך נראות השריפות בארץ במבט מהחלל
 

מאמצי הכיבוי המתמשכים בחיפה (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
מאמצי הכיבוי המתמשכים בחיפה(צילום: אבי חי)
 (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
(צילום: אבי חי)
 (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)
 

 

עד שעות הערב פונו לקבלת טיפול רפואי כ-150 בני אדם בעקבות שאיפות עשן. עשרות מבין הנפגעים עדיין מטופלים בבתי החולים רמב"ם, כרמל ובני ציון. כמו כן דווח כי אחד הכבאים שפעל בשריפה בהרי ירושלים נפגע באורח קל. הוא מטופל בחפ"ק המחוזי בנווה אילן.  

 

דובר כבאות מחוז חוף, רשף אורי צ'ובוטרו, עדכן בשעה 20:00 בנוגע למצב השריפה בחיפה ובאזור: "נכון לשעה זו מורגשת רגיעה בכל הגזרות. יחד עם זאת, כפועל יוצא של הרוחות, אנו מדווחים כל הזמן על מוקדים נוספים שמטופלים מיידית בידי יותר מ-115 הצוותים שפרושים בשטח. הנחיותינו לציבור עומדות בעינן בשל החשש מהתחדשויות כדוגמת אלו שחווינו רק לאחרונה בשאר השריפות. ברשות הכבאות מגדירים מחדש את המושג 'קצה גבול היכולת' ואנו נמשיך כך עד לסיום האירוע".

הלהבות עדיין אוחזות באזורים רבים בחיפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלהבות עדיין אוחזות באזורים רבים בחיפה(צילום: רויטרס)

 (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

"מתמונת מצב שקיבלתי, נראה כי המצב ברחבי המדינה תחת שליטה", הרגיע גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מחוץ לחפ"ק הכבאות בחיפה.

 

מטוסי הכיבוי הפסיקו את פעולתם בשל החשיכה וכעת אין לכבאים הפועלים בשטח גיבוי האווירי. החשש הוא שבכל האזורים שבהם פעלו הכבאים עלולה להתחדש האש בשל ליבוי הרוחות. מעט אחרי השעה 18:00 התלקחה אש צמוד להיכל הספורט ברוממה וכוחות גדולים זרמו למקום. באזור בית החולים כרמל מוצבים 17 צוותי כיבוי להגנה ואבטחה של בית החולים.

 

גם הרשות הפלסטינית נרתמה למאמצי הכיבוי, וארבע כבאיות פלסטיניות, בליווי מפקד המנהל האזרחי בג׳נין, הוכנסו הערב דרך מעבר גלבוע לכיוון חיפה. ארבע כבאיות פלסטיניות עושות דרכן לשער הגיא, והן ייכנסו דרך אחד המעברים שבאזור רמאללה.

כבאיות פלסטיניות במעבר גלבוע (צילום: דוברות מתפ"ש) (צילום: דוברות מתפ
כבאיות פלסטיניות במעבר גלבוע(צילום: דוברות מתפ"ש)

 

 

 

 

לא רק בחיפה האש ממשיכה לבעור. בצפון מטפלים כ-20 צוותים בדליקה ביער הזורע. בפרדס חנה כרכור פרצה שריפת קוצים. ביער חורשים פרצה שריפת יער שהגיעה עד ליישוב נירית וגרמה לשריפתם של כמה בתים. בנירית הושגה שליטה על האש. סמוך לשם באורנית גם כן בוערת אש.

 

כמו כן משתוללות כמה שריפות נוספות בצפון הארץ, בפרט ביער מגידו, בין צבעון לסאסא, בין נחף לסג'ור, ובאזור צומת סומך.

 

בגזרת ירושלים ממשיכה לבעור שריפת יער שהובילה לסגירת תחנת הדלק בשער הגיא. כמו כן פועלים ארבעה צוותים לכיבוי שריפת חורש וצמחייה באזור שועפט. בגזרת השריפה צפונית לשער הגיא, לוחמי האש הצליחו להשיג רגיעה מסוימת בעוצמת השריפה. בשטח השריפה פועלים 25 צוותי כיבוי ו-90 לוחמי אש. שריפה זו היא המשך של השריפה שפרצה אתמול בסביבות השעה 08:00 בבוקר סמוך ליישוב נטף. השריפה כילתה עד כה יותר מ-5,000 דונם של יער וחורש, ונזק נגרם לבתים, רכוש וכן נגרמה פגיעה קשה לטבע לצומח ולחי.

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בגזרת בנימין פרצה שריפת קוצים שמאיימת על קו הבתים הראשון בטלמון. השריפה המשתוללת ברמות מנשה בסמוך לעין השופט גורמת לעשן כבד מעל קיבוץ עין השופט, והמשרד להגנת הסביבה המליץ למשטרה לפנות את הקיבוץ בגלל ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים עדינים.

 

בשל גל השריפות, כל בתי החייל ברחבי הארץ פתוחים לקבלת חיילים שלא יכולים לחזור לביתם. כל החיילים הזקוקים לסיוע מוזמנים להגיע ללא צורך בתיאום.

 

מוקדם יותר מסרו שירותי הכבאות בחיפה כי עשרות מבנים בעיר נפגעו ונשרפו. לאור הימשכות השריפות, אוניברסיטת חיפה הודיעה כי גם מחר לא יתקיימו לימודים והקמפוס יהיה סגור. גם בטכניון לא ילמדו מחר. הלימודים בקמפוס הנמל שבעיר התחתית ממשיכים בשלב זה כסדרם.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אישר לנציבת שב"ס להפעיל את הפקודה ולפנות את כלא כרמל ואת 269 האסירים בו. הפינוי לא נערך מכיוון שיש סכנה מיידית למקום, אלא בשביל לנקוט משנה זהירות ולבצע מקדם בטיחות לפני הלילה. כמו כן מכלא דמון פונו 294 אסירים ואסירות. האסירים הועברו לבתי הכלא צלמון, חרמון, קישון, השרון, אשל, גלבוע. כמו כן פונו 130 אנשי סגל התפנו משני בתי הסוהר.

האסירים הועברו ב-36 כלי רכב ייעודיים של יחידת נחשון.

 

כ-800 לוחמי פיקוד והצלה מהגדודים הסדירים קדם ושחר שהוקפצו בצהריים מאימון לחיפה פועלים תחת המשטרה בפינוי שכונות, סריקות בבתים וזיכויים מתושבים. בנוסף אליהם פועלים עוד 250 כבאים "כתומים" במילואים מפיקוד העורף, כך שבסך הכול חלקו של צה"ל מסתכם בכאלף חיילי תגבור לטובת המשטרה וכיבוי האש.


פורסם לראשונה 24/11/2016 18:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
השריפה באזור כרמיאל
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
מומלצים