שתף קטע נבחר

בנט בחלמיש: "מחבלי אש רצו להרוג יישוב בישראל"

שר החינוך סייר ביישוב שעשרות מבתיו עלו בלהבות, לאחר שהצתה הובילה על פי החשד לשריפה: "על כל בית פה נקים בתים גדולים יותר, רבים יותר. זאת התשובה האמיתית לטרור". שר הביטחון הצטרף לדבריו, והשר לביטחון פנים העריך כי ייעצרו עוד חשודים בהצתות. אש פרצה ליד חדרה

 

 

 

השריפות כובו, אבל הנזק נראה היטב. מאות בתים עלו באש בחמשת הימים האחרונים, ועשרות נעצרו בחשד להצתות. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט סייר הבוקר (יום א') בחלמיש, אחד המקומות שספגו את המכה הקשה ביותר בגל השריפות. "אנחנו רואים פה גל טרור לאומני, מחבלי אש ניסו לרצוח יישוב שלם על תושביו. הכוונה הייתה לשרוף ולהרוג יישוב בישראל", אמר השר. צוות חקירה מיוחד שסרק את המתחם לאחר השריפה זיהה שני מוקדי הצתה בחלמיש. בתוך כך, פרצה שריפה גדולה ליד חדרה - חמישה צוותים מתחנת חדרה בסיוע זוג מטוסים פועלים אל מול שריפת חורש במושב תלמי אלעזר. תוך זמן קצר כובתה השריפה.

 

בנט אמר כי "במהלך הימים האחרונים הייתי גם בחיפה בזמן השריפה ועכשיו כאן וראיתי בתים הרוסים, שרופים עד היסוד. אנחנו ניצבים בפני גל טרור לאומני של מחבלי אש שמטרתם לרצוח יהודים ולהטיל אימה, זו הגדרת הטרור. ואת הטרור הזה אנחנו ננצח. עם ישראל כרגיל מתגייס מכל השכבות, איש למען רעהו, ובצורה חסרת תקדים רואים התנדבות ורואים עזרה הדדית ורואים התגייסות גדולה מאוד. על כל בית פה אנחנו נקים בתים גדולים יותר, רבים יותר, כי זאת התשובה האמיתית לטרור הלאומני הזה. אנחנו ננצח".

 

 

שר החינוך הרחיב על מאמצי השיקום בחלמיש, שם עלו בלהבות 18 בתים: "כרגע הכיוון הוא להחזיר את כל המשפחות ליישוב כדי שיגורו באופן זמני בקרוואנים כי הם רוצים להמשיך בחיים שלהם, להשתלב במערכת החינוך".

 

איציק שדמי, תושב חלמיש שביתו נשרף, סיפר כי בעת השריפה הוא ובני משפחתו ישנו. "ב-22:30 דפקו לנו בדלת, אמרו שבמרחק 300 מטר מתחילה שריפה, 'תתכוננו'. התחלנו להתכונן, ואז הסתכלנו בחלון וראינו את הלהבה, הייתה פה להבה של חמש קומות. ענקית. עוד לא ראיתי כזה דבר, רק בסרטים. לקחתי את הנשק, טלית, תפילין, ורצתי החוצה". הוא שיבח את שכניו מהיישוב עטרת שאירחו אותם בבתיהם.

 

השריפה בחלמיש בליל שישי (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
השריפה בחלמיש בליל שישי(צילום: רועי עידן)

 (אינפוגרפיקה: איתן פלד) (אינפוגרפיקה: איתן פלד)
(אינפוגרפיקה: איתן פלד)

על הבית סיפר: "לא נשאר ממנו כלום. נשרף עד היסוד. שכונה שלמה נשרפה. יש מלחמה בין היהודים ובין הערבים והיא כבר מלחמה של מאה שנה. הייתה תקופה שהם פוצצו אותנו באוטובוסים, אחר כך הם ירו בנו, ראו שזה לא הולך, התחילו עם סכינאות, ראו שזה לא הולך והם מתחילים עם אש. זו מלחמה שתמשיך ואנחנו ננצח. אני אבנה פה במגרש שלי בית יותר יפה ויותר גדול".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיע אף הוא לחלמיש (נווה צוף), ושיבח את התושבים ש"גם כיום בוחרים להתמודד בגבורה ולא מדברים במושג של נקמה אלא על בנייה והרחבת התיישבות. אני חושב שהתשובה הכי טובה היא הרחבת ההתיישבות.

 

"אני מקווה שנתפוס את כל המציתים. יש קצה חוט ואני מקווה שנגיע אליהם ונמצה איתם את הדין", אמר ליברמן, והודה לכוחות הצבא ששיתפו פעולה עם כוחות הכיבוי. "אני חושב שאסונות טבע שותפים גם לנו וגם לפלסטינים. כשקורה כזה אירוע כולם מגיעים לעזרה. אני רוצה להודות לכל הצוותים שהגיעו מחוץ לארץ, שתרמו תרומה קריטית ואדירה, גם לצוותים הפלסטיניים".

 

השר ארדן: יהיו עוד עצורים

מוקדם יותר אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן בראיון לאולפן ynet, כי נוכח מזג האוויר היבש הצפוי להימשך בימים הקרובים, "עדיין נדרשת כוננות גדולה. גם ביקשנו ממשרד החינוך לא לקיים טיולים לאזורי יער וחורש".

 

הוא סיפר על מהלכי החקירה נגד החשודים בהצתות: "המעבדות בודקות כל מה שמוצאים בשטח ואני מעריך שיהיו עוד עצורים. בוודאי כבר ניתן לקבוע שחלק נכבד מהשריפות הן עקב הצתות בזדון לאור הממצאים בשטח, בין אם זה בקבוקי תבערה או מצלמות שמראות חשודים בשטח".

 

לדבריו, "לא זיהינו יד מכוונת מעבר לשנאה הלאומית והסתה ברשתות. טוב שמנהיגי הציבור הערבי גינו את התופעה בכל תוקף, טוב גם שראש הרשות הפלסטינית, בשונה מהעבר שבו היה חלק מההסתה, פה פעל אחרת וגם שלח אפילו כבאים, זה מה שחשוב. ועדיין אנחנו צריכים להסיק מסקנות גם מבחינת הענישה על מעשי הצתה וגם יכולות שצריכות להיות לגורמי חירום בעורף, כמו המשטרה ורשות הכבאות".

 

שר האוצר משה כחלון אמר במשדר ynet: "כרגע אנחנו מתייחסים לכל אלו כאל פעולות איבה, עד שבאמת הדברים יתבהרו. חשוב ביותר לתת מענה לאזרחים, וכל אזרח יקבל מענה". הוא סיפר כי מאה שמאים פרוסים ברחבי הארץ לאמוד נזקים. "אני מאוד מקווה שעד יום חמישי נגמור את כל האומדנים והשמאויות של כל הנזקים ברחבי הארץ".

 

הוא סירב להשיב לטענות בדבר כסף שהועבר לשירותי הכבאות כדי למנוע שריפות, אך לא נוצל כראוי: "אני לא מכיר את זה ולא יודע להשיב לך, אני מניח שבשעות הקרובות הדברים האלה יתבהרו. אני יודע שכל מערכות הביטחון קיבלו ומקבלות כל מה שמגיע להן, וגם הבריאות והרווחה, אנחנו לא משחקים במשחקים האלה של לא להעביר עד שתעשה וכל הפטנטים שהיו בעבר".

 

בנוגע לתקצוב נוסף לשירותי הכבאות, אמר השר: "קבעתי עם ארדן לבדוק מה הפערים ומה אפשר לעשות. היינו רוצים לתת לכולם הכול, אבל יש איזו מגבלה. על כל פנים לא נזלזל בחיי אדם, כל מה שדרוש הם יקבלו. אני חושב שזה בדיוק המסים שהציבור משלם כדי שיחזרו אליו בשעות האלה. זו תפיסת עולמי ועם זה אני הולך". 

 

רענן בן צור השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש
חלמיש בוערת
צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש
מומלצים