שתף קטע נבחר

צרפת: פרנסואה פיון נבחר למועמד הימין לנשיאות

יצא נגד המהגרים והאיסלאם, תמך בערכי המשפחה המסורתיים ונמצא בקשרים הדוקים יותר עם פוטין: ראש ממשלת צרפת לשעבר הביס את אלן ז'ופה, גם כן ראש ממשלה לשעבר, בסיבוב השני בפריימריז של השמרנים. על פי הערכות, פיון השמרן יתמודד על נשיאות צרפת מול מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן

מנהיגה הבא של הרפובליקה? ראש ממשלת צרפת לשעבר פרנסואה פיון נבחר אתמול (א') למועמד המרכז-ימין השמרני לנשיאות. כך עולה מתוצאות ראשוניות שפורסמו אמש. פיון קיבל 67 אחוזים מהקולות בסיבוב השני בפריימריז של מפלגת "הרפובליקנים", ואילו יריבו אלן ז'ופה, גם כן ראש ממשלה לשעבר, קיבל רק 31.6 אחוזים בתום ספירת כ-80 אחוזים מ-10,228 הקלפיות. ז'ופה הכיר בתבוסתו ובירך את פיון ואיחל לו ניצחון בבחירות לנשיאות בחודשים אפריל (סיבוב ראשון) ומאי (סיבוב שני). ז'ופה גם אמר שהוא יתמוך במרוץ לנשיאות של פיון.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

פיון אמר שמה שמאחד את המחנה שלו חשוב יותר ממה שמפלג אותו. הוא הוסיף: "אני חייב עתה לשכנע את כל המדינה שהפרויקט שלנו הוא היחיד שיכול להרים אותנו מעלה". מועמד השמרנים לנשיאות צרפת דיבר במונחים של עולם המחשבים, ואמר שהוא רוצה שינוי מוחלט בתוכנה של ארצו. לדבריו, המצביעים רוצים חירות וכבוד ומדינה סמכותית. "הגישה שלי הובנה: צרפת לא יכולה לסבול את הירידה שלה. היא רוצה אמת והיא רוצה פעולה", אמר פיון לתומכיו במטה הבחירות שלו בפריז. "אני אסכים לשינוי בלתי רגיל לצרפת: לספר את האמת ולשנות לחלוטין את התוכנה שלה".

  

פיון בקלפי בפריז (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פיון בקלפי בפריז(צילום: EPA)

אם פיון יעפיל לסיבוב השני בבחירות לנשיאות צרפת, כפי שמנבאים הסקרים האחרונים במדינה, הוא כנראה ייצג את כל מפלגות המיינסטרים מול מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן ממפלגת "החזית הלאומית" האנטי-ממסדית. ב-2002 היה מקרה דומה כשאביה של מנהיגת הימין הקיצוני, ז'אן-מארי לה פן, העפיל לסיבוב השני - ואז התגייסה כל הקשת הפוליטית בצרפת, מימין ומשמאל, כדי לתמוך במועמד המרכז-ימין ז'אק שיראק ולמנוע את עלייתו של לה פן לשלטון.

 

סקר: פיון יביס את לה פן בבחירות לנשיאות

סקר שנערך בצרפת בקרב יותר מ-6,000 בני אדם מראה כי פיון צפוי לנצח בבחירות לנשיאות את מועמדת הימין הקיצוני לה פן. על פי הנתונים, מועמד השמרנים ינצח בסיבוב השני של הבחירות שייערכו במאי 2017 עם 67 אחוזים מהקולות לעומת 33 אחוזים ללה פן. לפי הסקר, אם הנשיא הסוציאליסטי פרנסואה הולנד יתמודד בבחירות לנשיאות הוא יקבל בסיבוב הראשון 9 אחוזים מהקולות בלבד. ראש ממשלתו מנואל ואלס יקבל גם כן 9 אחוזים אם יתמודד במרוץ לארמון האליזה. שר הכלכלה לשעבר של השניים, עמנואל מקרון שהודיע שהוא רץ לנשיאות, זוכה בסקר ל-14-13 אחוזים, ואילו מועמד השמאל הקיצוני ז'אן-לוק מלנשון זוכה ל-13 עד 15 אחוזים.

 

הבחירות לנשיאות צרפת בחודש אפריל יהוו מבחן נוסף לזעם האנטי-ממסדי במדינות המערב, שכבר ראו את בריטניה מצביעה בעד יציאה מהאיחוד האירופי ואת דונלד טראמפ האאוטסיידר נבחר לנשיא ארצות הברית.

 

הסיבוב השני בפריימריז של המרכז-ימין נפתח בשעה שמונה בבוקר (שעון מקומי) ביותר מעשרת אלפים תחנות הצבעה, וההצבעה הייתה אמורה להסתיים בשעה שבע בערב (שעון מקומי). גורמים במפלגת "הרפובליקנים" אמרו ששיעור ההצבעה באמצע היום היה גבוה ב-10 עד 15 אחוזים מזה שנרשם בסיבוב הראשון שנערך בשבוע שעבר.

 

פתקי הצבעה בקלפי בליון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פתקי הצבעה בקלפי בליון(צילום: AFP)

איבד את המומנטום לפני ההצבעה בסיבוב הראשון. ז'ופה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איבד את המומנטום לפני ההצבעה בסיבוב הראשון. ז'ופה(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

תחייך גם בסוף הסיבוב השני לנשיאות צרפת? לה פן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
תחייך גם בסוף הסיבוב השני לנשיאות צרפת? לה פן(צילום: MCT)

פיון, בן 62, הבטיח לבוחרים לשים סוף לשבוע העבודה בן 35 השעות, לקצץ חצי מיליון משרות במגזר הציבורי ולהוריד משמעותית את הוצאות הממשלה - הבטחות בחירות נוקשות במיוחד במדינה שבה הצעות לביצוע רפורמות בשוק העבודה נתקלות במחאות ענק. הקמפיין שלו גם התמקד בהבטחות לשוק חופשי יותר, בקו נוקשה נגד מהגרים ואיסלאם, בתמיכה בערכי משפחה מסורתיים ובחיזוק הקשרים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

ז'ופה בן ה-71, ראש העיר בורדו וגם ראש ממשלה לשעבר, תקף את תוכנית הרפורמות ה"ברוטלית" של פיון, ואמר שיריבו למרוץ אינו אמין. עד לפני שבוע הוביל ז'ופה במרוץ לראשות מפלגת המרכז-ימין בצרפת, לפני הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי והרבה לפני פיון, אולם פיון, נוצרי אדוק ובעל עמדות שמרניות, הצליח לסגור את הפער ברגע האחרון וניצח בסיבוב הראשון עם יותר מ-40 אחוזים מהקולות.

פורסם לראשונה 27/11/2016 21:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים