שתף קטע נבחר

דיווחים: "ישראל תקפה שיירת נשק של חיזבאללה ליד דמשק"

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי כלי טיס ישראלי תקף משטח לבנון את השיירה ומוצב של הצבא הסורי באזור דמשק. לא היו נפגעים. אין לדיווחים אישור רשמי

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי ישראל תקפה הלילה (ד') מוצב של הצבא הסורי בבירת סוריה, דמשק, ושיירת נשק של חיזבאללה בסמוך לכביש המהיר שמוביל מדמשק לבירת לבנון, ביירות. על פי הדיווחים, התקיפה בוצעה באמצעות כלי טיס של חיל האוויר שחג מעל שמי לבנון. בצה"ל סירבו לאשר או להכחיש את דבר התקיפה: "לא מתייחסים לפרסומים זרים".

תקיפה של צה"ל בדמשק ב-2014 ()
תקיפה של צה"ל בדמשק ב-2014

ברשתות החברתיות שמזוהות עם משטר אסד דווח כי בשעה 1:15 נשמעו ארבעה פיצוצים באזור הבירה הסורית שנבעו, על פי גורמים שונים, מתקיפה ישראלית שבוצעה על ידי כלי טיס מעל שטח לבנון. התקיפה כוונה לעבר מוצב של הצבא הסורי באזור הכביש המהיר שבין דמשק לביירות, וגרמה לנזקים בלבד.

 

במקביל, בעיתון "א-ראי אל-יום" היוצא לאור בלונדון צוטטו גורמים שטענו כי מדובר בארבעה טילים שנורו בשתי תקיפות. על פי הגורמים, התקיפה הראשונה פגעה במצבור של תחמושת בתוך חטיבה 38 של דיביזיה 4 בצבא סוריה. התקיפה הנוספת פגעה בכמה רכבים ליד הכביש המהיר בין ביירות לדמשק. הגורמים הוסיפו כי התקיפות לא כוונו לעבר אישיות ביטחונית או פוליטית, וכי כלי הרכב - שרובם עלו באש - היו על פי ההערכה חלק משיירת נשק של חיזבאללה.

 

גם רשת אל-ערבייה דיווחה על תקיפה ישראלית שכוונה למוצב של הצבא הסורי בכביש המהיר ביירות-דמשק. באל-ג'זירה ציטטו כלי תקשורת של המשטר הסורי שדיווחו על תקיפה ישראלית כביכול נגד מוצב של צבא המשטר באזור הכביש המהיר המחבר בין ביירות לדמשק בפרברי דמשק.

 

ברשתות החברתיות המזוהות עם משטר אסד קישרו את התקיפה להישגי המשטר הסורי ושותפיו בשטח לאחרונה ובייחוד באזור חלב. הטענה של משטר אסד ותומכיו שחוזרת על עצמה בכל תקיפה ישראלית היא שישראל תוקפת כחלק מהסיוע שלה למורדים. לפי שעה לא דווח על הנושא בכלי תקשורת המזוהים עם חיזבאללה. כמו כן, לא נמסרה התייחסות רשמית של סוריה.

 

במרכז המעקב הסורי לזכויות אדם אמרו כי פיצוצים עזים נשמעו הלילה בפרברי הבירה דמשק והסברה היא שמדובר בתקיפות שביצעו מטוסים נגד מוצב צבאי של המשטר הסורי ליד אזור א-סבורה. לא היו דיווחים על נפגעים. 

 

היתקלות עם דאעש בגבול רמת הגולן

בלילה שבין שני לשלישי תקף צה"ל באמצעות כלי טיס של חיל האוויר מתקן של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בדרום רמת הגולן הסורית, בתגובה לירי שבוצע יום לפני כן לעבר כוח צה"ל שעסק בפעילות מבצעית. יעד התקיפה היה מתקן צבאי בוואדי סיחאן, לא הרחק מהגבול, שננטש בעבר על ידי האו"ם. יעף תקיפה של כמה מטוסי קרב הטיל עליו עשר פצצות במשקל טונה כל אחת.

 

ארגון שוהדא אל-ירמוכ השתלט על המוצב הזה, שננטש לפני כשנתיים על ידי האו"ם לאחר שטרוריסטים איסלמיסטים חטפו פקחים. הארגון השתמש במקום לאימונים ולאחסון אמצעי הלחימה שלהם. בליל התקיפה, ככל הנראה, הוא היה ריק, ומטרת התקיפה הייתה העברת מסר מרתיע לארגון.

 

התקיפה בוצעה בתגובה לתקרית שבה כוח צה"ל ששכב במארב על הגבול זיהה ביום ראשון בבוקר ירי לכיוונו מהצד הסורי שביצעו מחבלי דאעש. כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר מקורות הירי וחיסל את ארבעת המחבלים שירו במקלע כבד מטנדר. לא היו נפגעים או נזק בצד הישראלי.

 

הכוח הצה"לי, מגדוד סיור של גולני, הגיב בירי נשק קל לעבר מחבלים שירו לכיוונו, ולאחר מכן נורו לאזור גם כמה פצצות מרגמה. מקום התקרית נחשב חריג ביחס לארועים דומים בעבר, זאת מאחר שפלג של דאעש בשם "צבא חאלד בן אל-וליד" שולט באזור שממנו בוצע הירי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים