שתף קטע נבחר

לא יפוצו על נזקי האש: "המדינה צריכה לקחת אחריות"'

תושבי בית מאיר התבשרו כי לא יפוצו על נזקי השריפה. בחקירה התגלה כי החשודים בהצתה היו גנבים וכי פצצת תאורה שנורתה במהלך מרדף גרמה לשריפה. אחד התושבים: "למדינה יש חלק בשריפה". רשות המסים: טרם התקבלה החלטה

 

 

תושבי בית מאיר התבשרו אתמול (ג'), פחות משבוע אחרי שריפת הענק, כי המושב במועצה האזורית מטה יהודה לא ייכלל ברשימת הזכאים לפיצויים על אף ששמעו דיווחים ראשוניים כי בבוקר שלאחר השריפה נתפסו שני חשודים בהצתה. הסיבה להוצאת המושב מרשימת הזכאים לפיצוי היא ככל הנראה משום שהמשטרה אחראית לשריפת הענק.

שריפת הענק בבית מאיר (צילום: כבאות והצלה ירושלים) (צילום: כבאות והצלה ירושלים)
שריפת הענק בבית מאיר(צילום: כבאות והצלה ירושלים)
האש כילתה יותר מעשרה מבנים במושב (צילום: אוהד צוייגנברג) (צילום: אוהד צוייגנברג)
האש כילתה יותר מעשרה מבנים במושב(צילום: אוהד צוייגנברג)

המקרה בבית מאיר חריג במיוחד. חקירת המשטרה והכבאות עדיין נמשכת, אולם על פי המסתמן מגורמים בכבאות ובמשטרה, החשד המרכזי שעלה בחקירה הוא שהשריפה נגרמה מירי פצצת תאורה במהלך מרדף אחר גנבים. האירוע התרחש בלילה שבין חמישי לשישי. מעט לאחר חצות זיהה כלי טיס של חיל האוויר שלושה חשודים כשהם מתקרבים לשטח המיוער הצמוד לבית מאיר. למקום הוזעק כוח מג"ב וזה החל במרדף אחריהם, כשהסברה הייתה כי מדובר במציתים.

 

החשודים נמלטו ובהמשך זיהו הכוחות את תחילתה של השריפה, והחשד הראשוני היה כי החשודים שנמלטו הם אלו שהציתו אותה, וכך גם הודיעה המשטרה בבוקר שלאחר השריפה. ואולם, בהמשך היום שניים מחברי החוליה נעצרו והתברר כי מדובר בחולית גנבים, המוכרת למשטרה, של שוהים פלסטינים בלתי חוקיים שהגיעו למקום לבצע פעולה פלילית ולא לאומנית. עוד התברר כי במהלך המרדף נורתה פצצת תאורה, מה שגרם לכיוון החקירה להשתנות ב-180 מעלות.

"המדינה צריכה לקחת אחריות". מוטי בוקר (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
"המדינה צריכה לקחת אחריות". מוטי בוקר(צילום: אוהד צויגנברג )
 

מוטי בוקר, תושב בית מאיר ובעלים של שני מבנים שנשרפו כליל, זעם על ההחלטה: "למדינה יש חלק במה שקרה, והיא צריכה לפצות על כך. אש לא פורצת ליד יישוב בשתיים לפנות בוקר סתם ללא סיבה".

 

השריפה בבית מאיר פרצה בשטח המיוער סמוך לבתי היישוב, ותוך זמן קצר נתפסה ביותר מעשרה מבנים וגרמה לנזקים אדירים. במבנים של בוקר, וטרינר תוכים במקצועו, היו יותר מ-100 תוכים שנספו בשריפה, וחוות סולריות שייצרו כ-85 קילו וואט חשמל בשנה. חברת הביטוח מכסה באופן מלא את בית מגוריו, אך הכיסוי לשאר המתחם יהיה חלקי בלבד. "הרשויות לא אמרו לנו כלום וההתנהלות כרגע לא מדהימה", אמר בוקר. "מסתובבים פה שמאים פרילנסרים של מס רכוש ורבים מי ימלא קודם חוות דעת. חצי הכוס המלאה היא שהבתים שלי לא נפגעו. חצי הכוס הריקה היא שהחוות הסולריות, שהושקע בהן הון, כל ההון של הפנסיה שלי, נשרפו".

 

הוא הוסיף כי על המדינה אסור להתחמק מאחריות: "כמו שבמלחמה המדינה נותנת פיצויים, וכמו שיש פיצויים לרכוש שנפגע בפועלות איבה - המדינה צריכה לקחת אחריות על מה שהיה פה מכיוון שיש לה חלק במה שקרה והיא הייתה צריכה לפעול כדי למנוע את זה. אנחנו לא צריכים להוכיח מי הדליק את האש - הם צריכים להוכיח שהם לא הדליקו אותה. האש לא נוצרה יש מאין".

השריפה יצרה חור בגג ביתם. יצחק ומרים בוקר (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
השריפה יצרה חור בגג ביתם. יצחק ומרים בוקר(צילום: אוהד צויגנברג )

הסטודיו נשרף כליל. יורם רענן (צילום: אוהד צויגרברג) (צילום: אוהד צויגרברג)
הסטודיו נשרף כליל. יורם רענן(צילום: אוהד צויגרברג)

האש פגעה גם בבית של מרים ויצחק, הוריו של מוטי. הם הזמינו תיקון מגורם פרטי לפני שיגיעו הגשמים. "אחרי השריפה היה אפשר לראות את השמיים", אמרה מרים. "הייתי חייבת 'פלסטר'. זה לא צריך לעניין אותנו איך התחילה השריפה, אם זה בגלל מציתים או בגלל שהשוטרים ירו והציתו. המדינה והביטוח צריכים להתחשבן בינם לבין עצמם, לא צריך להכניס אותנו לתוך זה".

 

גם הסטודיו של האמן יורם רענן שנמצא סמוך לבית מאיר נשרף כליל בשריפה, יחד עם אלפי יצירות פסלים וציורים שיצר במשך יותר מ-40 שנה. "זה כבר לא משנה לי אם אפוצה או לא", אמר רענן, שיודע כי שום סכום לא יחזיר את יצירותיו.

 

בתו, תמימה שרביט, הוסיפה ואמרה: "אנחנו מצפים שהמדינה תיקח אחריות - זה לא משנה אם הייתה הצתה או אם האש נדלקה במהלך המרדף אחר המציתים".

  

במשטרה אמרו כי המקרה עדיין נמצא בחקירה וטרם הועברה חוות דעת סופית של שירותי הכיבוי שנוגעת לחקירת השריפה. מרשות המסים נמסר כי טרם התקבלה החלטה בנוגע לבית מאיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה ירושלים
כתוצאה ממרדף משטרתי?
צילום: כבאות והצלה ירושלים
מומלצים