שתף קטע נבחר

הבכיר לשעבר בלשכת רה"מ שנחקר - גיל שפר

הוא היה המוציא והמביא של לשכת נתניהו וכיהן כשנה כראש הסגל לפני שהורחק מהכוורת. מיהו גיל שפר, שהתמודד בעבר עם תלונה על הטרדה מינית אלימה שנגנזה, וכעת נחקר על תלונה נוספת? מקורביו: "איש ערכי, זו תפירת תיק". בצהריים: שרה נתניהו נכנסה לחקירה במסגרת פרשת מעונות ראש הממשלה. "לא יהיה כלום כי אין כלום", נמסר בתגובה

גיל שפר, מנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר, הוא החשוד שלפי טענת אמנית תקף אותה מינית וכלא אותה. כפי שפורסם הבוקר ב-ynet, לפני שבועיים הוא נחקר באזהרה גם בפרשת מעונות ראש הממשלה ובקשר לבדיקות אחרות שמקיימת המשטרה בעניין נתניהו ומשפחתו. לפי גורמים המעורים בחקירה, החוקרים מנסים להפוך את שפר לעד מדינה. בתום חקירתו שלשום הוא שוחרר בתנאים מגבילים. בצהריים הגיעה שרה נתניהו, אשת ראש הממשלה, לחקירה במשרדי להב 433 בלוד במסגרת פרשת מעונות ראש הממשלה.

 

שפר היה אחד האנשים הכי קרובים לראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. הוא נחשב ל"מוציא והמביא" ובתקופה שהיה בלשכה דאג בין היתר "לכבות שריפות". כעת, עם היוודע דבר חקירתו, בטוחים מקורביו שמדובר בתפירת תיק ובעלילה שבסופה תתגלה האמת - מי עומד מאחורי הדברים ומה היו המניעים שלו.

גיל שפר עם נתניהו. מהמקורבים ביותר (צילוםף קובי גדעון, לע"מ) (צילוםף קובי גדעון, לע
גיל שפר עם נתניהו. מהמקורבים ביותר(צילוםף קובי גדעון, לע"מ)
 

 

במהלך החקירה הוטח בשפר כי היה הדמות המרכזית מאחורי ההוצאות ואישור התקנים למעון ראש הממשלה שהטיבו לפי החשד עם משפחת נתניהו. בפרשה זו פרסמה המשטרה הודעה לפני מספר חודשים. כחלק מאיסוף החומרים הכולל בעניין נתניהו, התקבלו לפני כמה ימים במשטרה הטענות של האישה שלפיה שפר תקף אותה מינית. הוא הכחיש באמצעות עורך דינו גיל פרידמן, ושוחרר למעצר בית.

 

שפר בן ה-47 הוא דור שביעי למשפחה של חסידי קרלין, שעלתה לארץ ישראל בעליית החסידים בשנת תקל"ז (1777) והיו ממחדשי ובוני היישוב היהודי בטבריה, צפת ומירון. אביו, ישראל, הוא אחיו של אליעזר שפר פעיל ציבור ודמות מוכרת בציונות הדתית. אמו, חוה, היא בתו של רבי ישראל דב אודסר שייסד זרם בחסידות ברסלב המבוסס על פתק שמצא ובו בין היתר הכיתוב "נ נח נחמ נחמן מאומן". הוא מכונה גם "בעל הפתק" ו"סבא ישראל".

 

שפר שירת בצה"ל כקצין מודיעין. לאחר שירותו הצבאי החל ללמוד לתואר ראשון בתקשורת, אך לא השלימו. הוא נשוי לנאוה, אב לתאומים, ומתגורר בגבעת שמואל. בשנות ה-90 הקים חברת ייעוץ תקשורת. בין השאר עבד כאיש יחסי ציבור של הרשות השנייה ומונה לדובר המפד"ל בראשותו של זבולון המר.

 

בשנים 2008-1998 שימש שפר כראש מנהל הטקסים וההסברה בעיריית ירושלים, ונחשב למקורבו של ראש העיר אורי לופוליאנסקי. בתקופה הזו החל להתחבר למשפחת נתניהו. כאשר נתניהו נבחר לראשות הממשלה ב-2009 מונה ליועץ ראש הממשלה לאירועים, סיורים וטקסים. בדצמבר 2010 מונה למנהל לשכת ראש הממשלה. בפברואר 2012 הפך שפר לממלא מקומו של נתן אשל, ראש הסגל המודח בלשכת רה"מ, שהורשע בהליך משמעתי עקב צילום מביך של עובדות בלשכה.

 

נתניהו התכוון למנות אותו לתפקיד ראש הסגל ואולם באוגוסט 2012 פנתה אישה במכתב וביקשה ממנו שלא ימנה את שפר לתפקיד הבכיר כי לטענתה לפני 15 שנה תקף אותה מינית. "מה שקרה עם גיל לא היה בשום אופן מקרה רגיל שבחור מנסה להתקרב לבחורה", היא כתבה אז לנתניהו על שפר. "הוא תקף אותי באכזריות ובאלימות, הטיח את ראשי בחוזקה שוב ושוב, סגר את דלת הרכב כשניסיתי לברוח והתעלם מתחנוניי וצעקותיי שיפסיק".

 

עוד כתבה המתלוננת לראש הממשלה כי היא חוותה רגעי אימה ופחד כשהייתה כלואה ברכב. "לאחר המקרה, חוויתי בכי, פחדים וסיוטים חוזרים. שנה לקח לי להתגבר על האירוע הנורא". המתלוננת סיימה את המכתב בבקשה שלא לאפשר לשפר להתקדם ולכהן בתפקידים ציבוריים או בעמדות כוח כלשהן. "אני סבורה שזוהי חובתך ומחויבותך לא לתת גיבוי ויד לגברים הנוהגים בצורה ברוטלית ואכזרית שכזאת בנשים".

שפר עם ראש הממשלה. עבר מעיריית ירושלים (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
שפר עם ראש הממשלה. עבר מעיריית ירושלים(צילום: משה מילנר, לע"מ)
 

פרקליטו של שפר, עו"ד גיל פרידמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרקליטו של שפר, עו"ד גיל פרידמן(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו לחקור את התלונה. שפר עבר שלוש בדיקות פוליגרף שבהן יצא דובר אמת. המתלוננת עברה חיקור דין בחו"ל, וגם היא יצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף. שפר טען מלכתחילה שמדובר בעלילת שווא, ובסופו של דבר התלונה נגנזה מחמת התיישנות. ביולי 2013 הודיע שפר על כוונתו לפרוש מהתפקיד וסיים את כהונתו במרס 2014. במקומו מונה ארי הרו שגם הוא עזב זמן קצר לאחר שנחשד במכירה פיקטיבית של החברה שהייתה בבעלותו.

 

שפר הכחיש כל קשר בין העזיבה לבין התלונה וטען שתכנן את העזיבה זמן רב לפני כן, ואולם – מאז נותרו משקעים רבים בין בני הזוג נתניהו לבין שפר והוא הורחק מהכוורת ומרחוב בלפור. לאחר פרישתו נכנס שפר לעולם העסקים והקפיד לעשות אותם בחו"ל. ביוני 2015 מונה לקונסול הכבוד של יפן בישראל. הוא מרבה לנסוע ליפן בענייני עסקים.

 

אנשים שמכירים את שפר אומרים כי מדובר באיש ערכי מאוד שאין שום סיכוי שיפגע באישה ויעשה לה כל רע. "אני לא מאמין לכלום כי אין סיכוי שהבן אדם הזה יעשה משהו מיני. מישהו פה תפר לו תיק בדיוק כמו בפרשה הקודמת שממנה יצא", טענו. "יש לו מערכת יחסים מדהימה עם אשתו נאוה. הוא מתייחס לנשים בכבוד. גיל הוא לא בוכריס. הוא לא יעשה משהו שאסור לעשות. נקודה. הוא יודע מה מותר ומה אסור. איש ערכי עם שורשים. הוא לא ייגע באף אחת. הוא לא ייתן נשיקה. כלום".

 

שרה נתניהו, שנחקרת היום, חשודה בכך שהורתה להטיל את הוצאות המעון הפרטי של המשפחה בקיסריה על חשבון המדינה. חקירתה אמורה להתמקד בשני נושאים עיקריים: העבודות שביצע החשמלאי אבי פחימה במעון הפרטי של המשפחה, והציוד שנרכש עבור המעון הרשמי של ראש הממשלה בירושלים שבפועל הועבר לכאורה לטובת הבית בקיסריה. בתגובה מטעם ראש הממשלה נמסר: "אנו חוזרים ואומרים - לא יהיה כלום כי אין כלום". את שרה נתניהו מייצגים עורכי הדין יעקב וינרוט, יוסי כהן ועמית חדד.

 

עורכי הדין יעקב וינרוט ועמית חדד מייצגים את שרה נתניהו ()
עורכי הדין יעקב וינרוט ועמית חדד מייצגים את שרה נתניהו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
גיל שפר
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים