שתף קטע נבחר

הופסקה עבודת המתווך שהבטיח "מיעוט ספרדי"

בעקבות דרישת שר הפנים אריה דרעי - חברת הנדל"ן "פנינת הרכס", שמשווקת דירות בשכונת רמת שלמה בירושלים, הפסיקה את עבודתה עם חברת "תיווך אקספרס" שניסתה למכור פרויקט יוקרתי "עם מיעוט ספרדי"

סוכן המכירות שהבטיח שיהיה מיעוט ספרדי בפרויקט מגורים  יפסיק לעבוד מול החברה היזמית. בעקבות הפרסום ב-ynet, שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, פנה הבוקר (ה') לחברת הנדל"ן "פנינת רכס" שמשווקת פרויקט יוקרה בשכונת רמת שלמה בירושלים, ודרש לפטר מיידית את המתווך שהבטיח כי בפרויקט יש "מיעוט ספרדי".

 

פרויקט יוקרה מסנן רוכשים: "מיעוט ספרדי". האזינו

 

היזמים נענו לפניית דרעי ומחברת "פנינת הרכס" נמסר כי הם מפסיקים לעבוד באופן מיידי עם מנחם זייבלד ועם תיווך אקספרס. "הזדעזענו כמו כולם לשמוע על הפרסום ואנחנו מגנים את ההתבטאויות של אנשי חברת תיווך אקספרס. לא היה לנו הסכם עם החברה, החברה שיווקה את הפרויקט והפרסום לא היה על דעתנו. הבוקר הודענו להם כי אנחנו מפסיקים את העבודה איתם". 

 

האזינו לשיחה עם סוכן המכירות:

 

"פנינת הרכס" הוא פרויקט שכולל ארבעה בניינים הכוללים 82 יחידות דיור, שנבנה על אדמות של רשות מקרקעי ישראל. במודעה שפורסמה, לצד הבטחות לאכלוס בתוך 24 חודשים, הודגש כי "ההצטרפות מותנית באישור ועדת קבלה", דבר האסור לפי החוק. לטענת היזמים, חברת השיווק הוסיפה את סוגיית ועדת הקבלה שלא על דעתם.

 

משורה של שיחות עם נציג המכירות בפרויקט, לא ברור מי יושב בוועדת הקבלה. בחלק מהשיחות נאמר שהיא כוללת רבנים מתושבי השכונה, ובשיחות אחרות הוסבר שמדובר רק באמצעי סינון של אנשי המכירות - "שלא יבואו אנשים כמו במכרז של המדינה, שיבינו שזה אזור חרדי לגמרי", כפי שהסביר מנחם זייבלנד, המשווק את הפרויקט. זייבלנד אמר עוד כי ועדת הקבלה בודקת שהמשפחה הרוכשת היא "משפחה חרדית, איכותית וטובה".

שכונת רמת שלמה (צילום אלכס קולמויסקי) (צילום אלכס קולמויסקי)
שכונת רמת שלמה(צילום אלכס קולמויסקי)

 (צילום אלכס קולמויסקי) (צילום אלכס קולמויסקי)
(צילום אלכס קולמויסקי)

המתקשר שאל את נציג המכירות על פילוח האוכלוסייה בפרויקט, ונאמר לו: "באופן טבעי (יש בפרויקט) חבר'ה יותר מבוגרים כי אלה דירות יותר יקרות, יש פחות אברכים. משפחות טובות". כשחזר על השאלה ענה הנציג: "אם אתה שואל ישיר, יש מיעוט ספרדי".

 

עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח: "עצם קיומה של ועדת קבלה היא הפרה של תנאי המכרז מכיוון שוועדת קבלה היא פרקטיקה מפלה שמותרת רק בישובים כפריים וישובים קהילתיים קטנים בנגב ובגליל, ובוודאי שלא בשכונות העיר. ניסיונות אנשי שיווק לשכנע רוכשים פוטנציאליים לסגת מרצונם לרכוש דירה או לשכנע אותם שלא יתקבלו בעין יפה היא אסורה.

 

"רשות מקרקעי ישראל חייבת להבטיח שחברות שזוכות במכרזים ישווקו דירות ללא אפליה. רשות מקרקעי ישראל צריכה להזמין את החברה לשימוע, מכיוון שתנאי המכרז אוסרים על אפליה ומי שמפלה חשוף לסנקציה של ביטול המכרז ו/או קנס בשווי 15 אחוז משווי הזכייה.

 

"תנאי המכרז לא מייעדים את המכרז לציבור מסוים וברור שההתנהלות מייצרת אפליה ומשפיעה על זהות הרוכשים. רק השנה רשות מקרקעי ישראל קנסה את חברת באמונה שפרסמה סרטון שיווקי מפלה וגזעני כלפי מזרחים, וישנם כיום עוד כמה שימועים נגד חברות שהפלו וממתינות להכרעת המכרזים של הרשות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אלכס קולמויסקי
שכונת רמת שלמה בירושלים
צילום אלכס קולמויסקי
מומלצים