שתף קטע נבחר

רשימת מוקדי השריפות נחשפת: "חשד להצתה בחצי מהמקרים"

מערך הכבאות סיכם את מבצע "באש ובמים", ולפי הנתונים עולה כי מרבית האירועים שבהם קיים חשד להצתה אירעו בגליל, בקו התפר וביהודה ושומרון. מבין 92 שריפות שנחקרו - קיים חשד ל-47 הצתות. השר ארדן: "ישראל התמודדה עם טרור הצתות ושום הסבר אחר אינו מתיישב עם הממצאים"

נתונים רשמיים של כוחות הכבאות וההצלה שהגיעו הערב (ה') לידי ynet חושפים לראשונה את רשימת מוקדי השריפות המלאה שבהם עלה חשד כי מדובר בהצתה – ומגלים אילו ראיות וממצאים בשטח הובילו לחשדות הללו. הנתונים הוצגו השבוע בדיון שבו סיכם מערך הכבאות את מבצע "באש ובמים", ובו השתתפו כ-2,000 כבאים – שבהם גם נכללו חיילי פיקוד העורף.

 

מהנתונים עולה כי המוקדים שבהם ישנו חשד להצתות התרכזו באזור הגליל, קו התפר (אום אל-פחם עד ביתר עלית) ויישובים ביהודה ושומרון. באזור קו התפר תועדו 11 הצתות (שהם, כביש 443, מודיעין – ישפרו סנטר, נירית, ראשון לציון – גן הורדים, יער מרג'ה, יער חורשים, מתן, נטף, בית חנינא ומגידו) וארבעה ניסיונות הצתה (ביתר עלית, מודיעין – ישפרו סנטר, מבשרת ציון והר אדר).
 

בקבוק תבערה באזור נטף ()
בקבוק תבערה באזור נטף

חשד להצתה בסביון ()
חשד להצתה בסביון

ביהודה ושומרון נרשמו שלושה אירועים שבהם קיים חשד להצתה (טלמון, דולב, חלמיש נוה צוף) וניסיון הצתה אחד, ובפנים הארץ אירעו חמש הצתות (זכרון יעקב, ישרש, סביון, צומת דבירה, מודיעין). בצפון הארץ התרחשו 17 אירועים שבהם עלה חשד להצתה – בין היתר בנצרת, חיפה, טבריה ובשטחים פתוחים בגליל. בנוסף, לפי נתוני הכבאות אותרו עשרה מוקדי הצתה שלא התפתחו. בסך הכול עולה כי מסך כל האירועים הגדולים שנחקרו בנוגע לשריפות ברחבי הארץ בשבוע שעבר – ביותר ממחצית המקרים עלה חשד להצתה (47 מתוך 92). לאחר שנעצרו חשודים בהצתות וכמה שוחררו, נכון לשעה זו עצורים 17 ערבים-ישראלים בחשד להצתות מכוונות ושבעה פלסטינים נוספים שנעצרו על ידי שירות הביטחון הכללי, ובהם חשוד בהשלכת בקבוקי תבערה בגדר ההפרדה באזור קטאנה.

השר גלעד ארדן: "לא אתן לאף גורם להטעות את הציבור ולשקר לו בנוגע לגל השריפות" ()
השר גלעד ארדן: "לא אתן לאף גורם להטעות את הציבור ולשקר לו בנוגע לגל השריפות"

חשד להצתה באזור זכרון יעקב ()
חשד להצתה באזור זכרון יעקב
 

 

חוות הדעת המקצועיות של כוחות הכבאות מבוססות בין היתר על ממצאים בשטח כגון בקבוקי תבערה ששרידיהם נמצאו בגדר ההפרדה באזור נטף, בנזין באזור מוקד ההצתה בזכרון יעקב, שני מוקדים סמוכים לגדר ההפרדה שנתגלו באזור נירית, מוקד דליקה שהתגלה באזור גדר ההפרדה בבית סוריק (סמוך למבשרת ציון) וכן מתקן הצתה שנמצא באזור עין כרם.

 

הבוקר האשים ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) את הממשלה בכך שהיא ניפחה את נתוני ההצתות והעלה ציוץ ובו מודעה המופצת ברשת, לפיה מתוך 1,773 שריפות – רק בתשע ישנו חשד להצתה. לצד האשמות אלו, נכתבו ציטוטים של בכירי הממשלה שבהם מכריזים כי מדובר בגל של "טרור הצתות".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב לדברים וציין כי מדובר ב"קשקוש שקרי". "לא אתן לאף גורם להטעות את הציבור ולשקר לו בנוגע לגל השריפות. מדינת ישראל התמודדה עם טרור הצתות ושום הסבר אחר אינו מתיישב עם ממצאי גורמי המקצוע של רשות הכבאות ושל המשטרה. גם את הטרור הזה ננצח", אמר הערב ארדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיעוד מוקדי שריפה באזור ירושלים
מומלצים