שתף קטע נבחר

הירקון עלה על גדותיו, יותר מ-100 מ"מ בגולן: "מייחלים לעוד גשמים"

בקיבוץ אורטל בגולן נרשמו 100 מ"מ של גשם ובכנרת, שעלתה ב-5 ס"מ, ירדו 70 מ"מ. גם במרכז נרשמו כמויות יפות כשבראשל"צ ירדו 120 מ"מ ונחל הירקון עלה על גדותיו בגן הלאומי ליד ראש העין. בלילה הגשמים יתמעטו וייפסקו ממחר בצהריים. החרמון ייפתח מחר למבקרים

 

לאחר סתיו שחון ויבש לעונה, חודש דצמבר נפתח אתמול והביא עמו גשמים בחלקים נרחבים מהארץ. בנקודת המדידה של מרכז החיזוי "מטאו-טק" סמוך לאתר החרמון נמדדו 150 מילימטרים של גשם, ברמת הגולן נרשמו יותר מ-100 מ"מ, בצפת 90 ובכנרת 70 מ"מ. הנהלת אתר החרמון הודיעה כי האתר ייפתח מחר למבקרים, ללא תשלום, אך ציינה כי אין באתר תנאי גלישה. המתקנים שהשימוש בהם כרוך בתשלום (רכבל ומזחלות) ייפתחו אם תנאי מזג האוויר יאפשרו זאת.

 

הגשמים המשיכו מצפון הארץ גם למישור החוף הצפוני והמטירו על עכו 50 מ"מ, בחיפה נמדדו גם כן 50, בזכרון יעקב 70 ובנתניה 50. גוש דן קיבל גם הוא מנה יפה מתחילת המערכת החורפית אתמול. בתל אביב נמדדו 50 מילימטרים, בבת ים 60, בראשון לציון 120, בנתב"ג 130 מ"מ ובאשדוד 42. הוכחה לגשמים העזים התגלתה הבוקר בגן הלאומי מקורות הירקון ליד ראש העין, שם עלה נחל הירקון על גדותיו. בדרום הארץ ומרכזה נמדדו מעט גשמים ביחס לצפון הארץ. בירושלים נמדדו 24 מ"מ, באשקלון 2, בערד מילימטר אחד ובבאר שבע - טיפות שלא ניתן למדוד אותן.

 

 

הגן הלאומי מקורות הירקון. הנחל על גדותיו (צילום: אורי סולימני, רט״ג) (צילום: אורי סולימני, רט״ג)
הגן הלאומי מקורות הירקון. הנחל על גדותיו(צילום: אורי סולימני, רט״ג)

 (צילום: אורי סולימני, רט״ג) (צילום: אורי סולימני, רט״ג)
(צילום: אורי סולימני, רט״ג)

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

חזאי "מטאו-טק" צחי וקסמן מבטיח גשמים גם שם במהלך היום. "עוצמת הגשם תימדד במהלך היום באשדוד ובהרי ירושלים ויתווספו באזורים האלה די הרבה מילימטרים", אומר וקסמן ומדגיש שהגשמים יימשכו גם ביתר האזורים שבהם ירדו גשמים מתחילת המערכת החורפית אתמול בצהריים.

 

במהלך היום, לדברי וקסמן, יהיה גשום וקר מהצפון ועד לפאתי צפון הנגב. מזג האוויר מלווה בחשש להצפות, רוחות חזקות ושלג בחרמון, שכבר החל להיצבע בלבן. "מדובר במזג אוויר הכי קלאסי שיש לתחילת דצמבר", אומר וקסמן. "הגשמים ילכו ויתמעטו בלילה ומחר מצפה שבת קרירה וסגרירית, בחלקה הראשון עם כמה טיפות גשם בשעות הבוקר, ואחר כך מהצהריים הגשם ייפסק לגמרי ונראה חלק מהשמש". לדברי וקסמן, לא צפויים גשמים עד יום שלישי, אז הם ישובו לאזורנו באופן מתון ולא רציני כמו המערכת הנוכחית.

הצפות ביפו (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
הצפות ביפו(צילום: דנה קופל)

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

 

ברשות הכנרת מביעים שביעות רצון מחידוש הזרימות בנחלי הגליל והגולן, לראשונה מאז החורף הקודם. "זה יסייע לעליית מפלס הכנרת מעבר לעלייה עד כה בחמישה סנטימטרים מגשם ישיר", אמר גיא קולר, פקח ברשות הכנרת. "הבוקר ניתן להבחין בזרימה יפה לגשם ראשון. אנו מצפים ומייחלים למשקעים נוספים שימלאו את הנחלים ומאגרי המים יסייעו לחקלאות ושדות הבר ויעלו את מפלס הכנרת".

 

ועם הגשם מגיעים הנזקים. בפתח תקווה נחסמו לתנועה הרחובות רפפורט, פינסקר, פרנקפורטר, טרומפלדור ורוטשילד עקב בעיית ניקוז והצפה של הכבישים. כמה כיתות בבית הסר היסודי "הס" בעיר הושבתו בשל הצפה ותלמידים שלמדו בכיתות הללו נשלחו הביתה.

 

למשטרה התקבלה קריאה מאישה עם מוגבלות פיזית הגרה במושב ליד פתח תקווה כי דירתה הוצפה לרבות המעלית שאיתה היא מתניידת. שוטרים הגיעו למקום וראו כי המפלס השני של בית המגורים הוצף במים שחדרו דרך המרפסת ואיימו להציף את קומת הקרקע. השוטרים פעלו לניקוז המים והסרת המפגע. בצפון, כביש 91 נסגר חלקית לתנועה בקטע שבין צומת מחניים וגדות בגלל הצפה.

מפל סער שוצף (צילום: הלל גלוזמן, רשות הטבע והגנים הלאומיים) (צילום: הלל גלוזמן, רשות הטבע והגנים הלאומיים)
מפל סער שוצף(צילום: הלל גלוזמן, רשות הטבע והגנים הלאומיים)

גן ילדים הוצף בבאר יעקב (צילום: ‏liat blaier) (צילום: ‏liat blaier)
גן ילדים הוצף בבאר יעקב(צילום: ‏liat blaier)

חצר בית הספר הס בפתח תקווה. כמה כיתות הושבתו ()
חצר בית הספר הס בפתח תקווה. כמה כיתות הושבתו

הצפה בנס ציונה (צילום: בועז כהן) (צילום: בועז כהן)
הצפה בנס ציונה(צילום: בועז כהן)

 (צילום: בועז כהן) (צילום: בועז כהן)
(צילום: בועז כהן)

 (צילום: בועז כהן) (צילום: בועז כהן)
(צילום: בועז כהן)

עמוד חשמל קרס באום אל פחם (צילום: אלון פליישר, חברת החשמל) (צילום: אלון פליישר, חברת החשמל)
עמוד חשמל קרס באום אל פחם(צילום: אלון פליישר, חברת החשמל)

הצפה ברידינג (צילום: כיבוי מחוז דן) (צילום: כיבוי מחוז דן)
הצפה ברידינג(צילום: כיבוי מחוז דן)

הצפות באור יהודה (צילום: אודט מימוני) (צילום: אודט מימוני)
הצפות באור יהודה(צילום: אודט מימוני)

נהנות ממזג האוויר באשדוד (צילום: שמואל דוד) (צילום: שמואל דוד)
נהנות ממזג האוויר באשדוד(צילום: שמואל דוד)

קשת בענן בקריית שמונה (צילום: יונתן ברנד) (צילום: יונתן ברנד)
קשת בענן בקריית שמונה(צילום: יונתן ברנד)

שלג בחרמון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
שלג בחרמון(צילום: אביהו שפירא)

בחברת החשמל פעלו הלילה לתיקון פגיעות בקווי מתח גבוה ובכמה ערים בשל מזג האוויר הסוער. בחולון, ברעננה ובירושלים טיפלו הטכנאים בפגיעות בשל קריסת עצים, מרביתם בחצרות פרטיות. לפי החברה, נכון להבוקר קיימות הפרעות שגרתיות ליום חורפי. בחברה שבים ומדגישים כי על הציבור לחזק או להסיר חפצים שעשויים לעוף ברוח להתרחק מחוטים קרועים. על כל מפגע יש לפנות למוקד 103.

 

הטמפרטורות החזויות להיום ולהלילה: קריית שמונה 10-14, קצרין 8-12, צפת 7-10, טבריה 12-16, נצרת 9-13, חיפה 11-17, תל אביב 12-17, ירושלים 8-11, אשקלון 13-17, עין גדי 15-22, באר שבע 10-17, ערד 8-14, מצפה רמון 7-13, אילת 13-21.

 

מהירות הרוחות עשויה להגיע במהלך היום לעד מהירות של 80 קמ"ש. הים יהיה מסוכן מאוד לרחצה עם גלים שינועו בין 6-3.5 מטרים. בשורות טובות מגיעות הבוקר גם מאתר החרמון, שם ירדו עד כה כ-20 ס"מ של שלג במפלס העליון ו-4 ס"מ במפלס התחתון.

 

"התקווה שלי היא שמחר נוכל לפתוח את האתר למבקרים", סיפר הבוקר לירון מילס, מנכ"ל אתר החרמון. "ימשיך לרדת היום שלג וצפוי להתגבר עד הצהריים ולאחר מכן צפויה רגיעה. עם זאת, אין עדיין תנאי גלישה. אנחנו רחוקים משם. כמו כל ישראלי אני מאוד מתרגש מכל פתית שלג אפילו שאני רואה אותם כל החורף. זה מאוד משמח ומרגש להתחיל ככה את החורף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי סולימני, רט״ג
הירקון עלה על גדותיו
צילום: אורי סולימני, רט״ג
מומלצים