שתף קטע נבחר

ראש העיר אור יהודה לשעבר הורשע בעבירות מין ושחיתות

דוד יוסף הורשע במעשים מגונים, הטרדות מיניות, הפרת אמונים ועבירות רבות אחרות - לאחר שיותר מעשר נשים העידו נגדו. השופט פסק: "לא ניתן להשלים עם התנהגות כוחנית, שרירותית וקיצונית שכזו"

 

 

דוד יוסף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דוד יוסף(צילום: מוטי קמחי)
בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (יום ב') את ראש העיר אור יהודה לשעבר, דוד יוסף, בשורה ארוכה של עבירות מין ועבירות שחיתות: מנהל לא תקין, שימוש לרעה בכוח המשרה והפרת אמונים. יותר מעשר נשים העידו נגדו במהלך המשפט.

 

יוסף הורשע ב-16 סעיפים מ-25 האישומים נגדו. 11 מהם - עבירות מין, החמורה שבהן היא מעשה מגונה בכוח. כמו כן הוא הורשע בביצוע מעשים מגונים ובהטרדה מינית. השופט דוד רוזן פסק: "לא ניתן להשלים עם התנהגות כוחנית, שרירותית, החורגת בבוטות מכללים בסיסיים של תקינות. חריגה קיצונית שכזו סודרת מסגרות, מרעידה יסודות ופותחת שערים בפני אלה המבקשים אמתלה לאי כיבוד החוק".

 

משנת 2007 עד 2015 במשך שתי קדנציות, כיהן יוסף בראשות העירייה. בתקופה זו הוא הפיל את חיתתו על עובדי העירייה, לרבות עובדותיה. הוא דרש לציית ללא תנאים לדרישותיו, ומי שסירב - הוא בא עמו חשבון וביצע נגדו פעולות נקם בדמות פיטורים, ביטול פרויקטים ושלילת תקציבים. הכול כדי לפגוע בעובד שהמרה את פיו.

 

רחוב באלי באור יהודה. השם הוחלף והשלט הוסר ()
רחוב באלי באור יהודה. השם הוחלף והשלט הוסר
באותה תקופה הטריד יוסף נשים רבות שעבדו תחתיו והוא נאשם במעשים מגונים ובהטרדה - לאחר שנגע בהן, ניסה לנשקן, נצמד אליהן או פנה אליהן בביטויים מיניים. המעשים נעשו בלשכתו או במקומות אחרים. נשים רבות לא הסכימו לכך אך הוא ניצל את מעמדו ופגע כך בעובדות עירייה ובנשים שעבדו במוסדות שקשורים אליה. מדובר היה בחד הוריות, בנשואות או בבעלות שכר נמוך. עם אלה שנעתרו לו הוא היטיב ולפיכך גם נאשם כי גנב נכסי עירייה והעניקם להן - כמו מלגות או מתנות.

 

כך למשל על פי האישום במקרה אחד הורה יוסף לאחת מעובדות העירייה להוציא לאלתר ילד מגן הילדים שבו היה רשום, היות שסבו מתח עליו ביקורת פומבית. כאשר העובדת סירבה, בשל הבנתה כי הפעולה לא חוקית, זעם עליה הנאשם ובהמשך הורה על פיטוריה.

 

אבל המקרה שמשך את מרב תשומת הלב והופיע באישום הוא קריאת שמו של רחוב באלי בעיר. ביוני 2013 כינס יוסף את מועצת העיר והציע שמות לאזור תעשייה חדש. כל השמות שהציע הנאשם נבחרו מיד ברוב קולות, ללא דיון מהותי. בין השמות גם רחוב "באלי". יוסף לא הסביר מדוע בחר בשמות אלו ולא נשאל על כך. אך לפי האישום, "באלי" היה כינוי חיבה שנתן יוסף למאהבת שלו. במהלך תקופת הקשר ביניהם נהג הנאשם לומר לה כי הוא "ייתן לה את החיים שלו וכי יקרא רחוב על שמה", וכך עשה.

 

יוסף כפר באישומי עבירות המין נגדו. אך בית המשפט הרשיע אותו בגניבה בידי עובד ציבור בנוגע לפרשת רחוב "באלי", וקבע: "הנאשם לא אמר מילה ולא נתן הסבר בישיבה שארכה כשתי דקות בנושא, לקריאת הרחוב בשם זה". יוסף טען כי רצה להכיר לציבור את יקיר העיר ניסים באלי, אך כידוע בשלט שבו קבעו את שם הרחוב כלל לא צוין שמו הפרטי. עדה אף טענה בבית המשפט כי נמסר לה שמדובר בשם מהתנ"ך. היומן האישי של ראש העיר נתפס על ידי המשטרה ושם הוזכרה אחת ממכרותיו בשם החיבה באלי כמה פעמים. העדה אישרה שזה שם החיבה שלה ואמרה, "הוא תמיד אמר לי שיקרא רחוב על שמי".

 

השופט דוד רוזן קבע: "מארג ראיות התביעה המצביע על העברת ההחלטה במועצת העיר אור יהודה לקביעת שם רחוב על שם צעירה, אך ורק בשל קשריה הרומנטיים עם הנאשם - מדובר במארג ראיות נסיבתי. ברם, מארג המושתת על פסיפס ראיות המשתזרות ומשתלבות זו בזו,  ומובילות למסקנה משפטית אחת: הנאשם שיטה במועצת העיר ובמרמה העביר החלטה, שאין לה דבר וחצי דבר עם העיר אור יהודה.

 

"הנאשם, בגין קשרים אישיים/ רומנטיים ולטובתם, כמעשה זדוני וכוחני, קבע, בפועל, שם רחוב על שם מי שהייתה אהובתו. מדובר במעשה מושחת הפוגע באמון הציבור ובמערכת השלטונית".

 

בהכרעת הדין ציינו כי יוסף סיפר על שירותו באור יהודה: "לא מדובר בעיר רגילה, מדובר במקום יישוב המתנהל כמו משפחה". לדבריו, הוא נהג בעממיות ובחביבות והפגין חום כלפי התושבים: "חם, אוהב, מלטף ומנשק, כוחני, והכול במידה". הוא טען כי כיום הוא אדם מרוסק: "ריסקתם אותי, אני אומר לכם שלא עשיתי שום דבר לעצמי, אני חייל שלכם, אני חייל של החוק, אני בצד שלכם".

 

עו"ד אבי אודיז המייצג את יוסף: "מחצית מאישומים זיכוי ומחצית האשמה, הזיכויים משמעותיים". עו"ד רחלי חזן פלדמן מפרקליטות מחוז תל-אביב, התובעת בתיק, אמרה כי שורת ההרשעות דוקא היא שבולטת בתיק. "בית המשפט קבע שהנאשם השתמש בכוחו ובסמכותו ופגע בנשים תושבות העיר, פגע בציבור שחי בה והשתמש בכספי ציבור לצורך ביצוע העבירות האלה. בית המשפט הרשיע אותו ברוב כתב האישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים