שתף קטע נבחר

הצעת חוק: להציב מצלמות מעקב בחניות נכים

"נהגים שיודעים כי הם עלולים לקבל דו"ח יחשבו פעמיים אם לעצור בחניית נכים", אמרה מגישת ההצעה, ח"כ מירב בן ארי. נהגת בעלת תו נכה: "הכול מתחיל מחינוך"

בשנים האחרונות הלכה וגברה התופעה המטרידה של חניית רכבים ללא תו מתאים בחניות המיועדות לנכים בלבד, דבר שגורם למצוקה בקרב נכים רבים שאינם יכולים להגיע ליעדם. לשם כך הונחה היום (ג') על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה הקוראת להציב מצלמות בחניות לנכים.

 

הצעת החוק מבקשת להתקין מצלמות מעקב שיתמקדו בלוחיות הרישוי בחניות הנכים הממוקמות במקומות ציבוריים, על מנת לאתר בקלות את אותם אנשים שחונים שלא כחוק. דבר זה יאפשר מתן דו"חות, בדומה למצלמות המהירות שמוצבות בכבישים, וליצור הרתעה בקרב עברייני החניה.

רכב חונה בחניית נכים: "יש נהגים שהקנס לא יפריע להם" (צילום: דוברות אגף התנועה) (צילום: דוברות אגף התנועה)
רכב חונה בחניית נכים: "יש נהגים שהקנס לא יפריע להם"(צילום: דוברות אגף התנועה)

ח"כ מירב בן ארי (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ מירב בן ארי(צילום: דוברות הכנסת)

"מספר החניות שמיועדות לנכים הוא גם ככה מועט בישראל, על אף מספרם ההולך וגודל של נכים באוכלוסיה", אמרה ח"כ מירב בן ארי (כולנו), וסיפרה על הרגע שגרם לה ליזום את הצעת החוק השאפתנית: "לפני מספר שבועות הלכתי עם חבר טוב שלי שהוא נכה לסרט. הגענו למתחם קניון איילון וניגשנו לחניית הנכים. לצערי כל חניות הנכים היו תפוסות - חלקן על-ידי מכוניות עם תו נכה, בחלקן חנו אופנוענים ובשתיים מהן ישבו אנשים באוטו וחיכו לאסוף מישהו מהקניון. כשדיברנו הבנתי שזו לא תופעה חדשה ושמצב זה קיים לצערי במקומות רבים במדינה".

 

דליה כהן, שמחזיקה בתו נכה, טוענת כי הקנסות הם רק חלק מהפתרון: "הרעיון נשמע טוב בבסיסו והמצלמות באמת יכולות להרתיע אנשים מסוימים וללמד אותם לקח, אבל יש עברייני חניה שכסף הוא לא עניין עבורם ושסכום הקנס לא יפריע להם".

 

"לדעתי החינוך מתחיל מגיל גן", טוענת כהן. "צריך לחנך את הילדים לקבל את האחר והשונה ולהסביר מדוע יש צורך בחניות כאלה מלכתחילה. כאשר יש לילד מודעות הוא יכול אפילו להעיר להוריו שלא להחנות בחניית נכים, בדיוק כמו שמלמדים איך לחצות כביש ופשוט איך להיות אזרח טוב".

 

ח"כ בן ארי הוסיפה: "הבנתי שהדרך הכי טובה לטפל בנושא היא באמצעות יצירת הרתעה. כלומר, נהגים שיידעו כי הם מצולמים במקום החנייה ועלולים לקבל דו"ח יחשבו פעמיים אם להחנות או בכלל לעצור במקום, אפילו לזמן קצר. אני בעיקר מקווה שבאמצעות התיקון לחוק התופעה הזו תפסיק והנהגים יבינו את חשיבות הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות אגף התנועה
אילוסטרציה
צילום: דוברות אגף התנועה
מומלצים