שתף קטע נבחר

אי נוסף נחשף בכנרת בשל ירידת מפלס המים

בימים האחרונים נחשף אי נוסף באגם, מול מושבת כנרת, ככל הנראה בשל סחף שהצטבר באזור. אם העלייה במפלס האגם לא תתחדש במהרה צפויים להיחשף בעתיד הקרוב איים נוספים. מול קיבוץ מעגן קיים אי שנחשף אחת לכמה שנים, ומהווה "מדד" לגובה המפלס

שילוב של ירידת המפלס והצטברות סחף הביאה לחשיפת אי נוסף בכנרת, סמוך למושבת כנרת. אם העלייה במפלס האגם לא תתחדש במהרה צפויים להיחשף בעתיד הקרוב איים נוספים.

האי החדש שהתגלה בכנרת (צילום: יוני דותן, רשות הכנרת) (צילום: יוני דותן, רשות הכנרת)
האי החדש שהתגלה בכנרת(צילום: יוני דותן, רשות הכנרת)

האי החדש התגלה באזור בו קרקעית האגם גבוהה, ובעבר היה במקום מצוף שנועד להזהיר שייטים. במערכת הגשם של השבוע שעבר עלה מפלס האגם ב-5 סנטימטרים אך מיד עם סיום ירידת הגשמים הפסיקה העלייה ואף התחדשה הירידה.

 

פקחי רשות הכנרת גילו איפה בימים האחרונים את האי הסלעי שנחשף. הם העריכו כי לחשיפה תרמה העובדה שמערכת הגשם החזקה הזרימה סחף לאגם, וזה הצטבר על האי הסלעי והביא לחשיפתו מעל פני הים.

 

צפו: האי החדש בכנרת 

 

האי החדש אינו הראשון שנחשף בכנרת. מול קיבוץ מעגן קיים אי שנחשף אחת לכמה שנים, כאשר המפלס בשפל והוא אף מהווה "מדד" לגובה המפלס. מאז נחשף התרחב האי מאוד.

 

מנתונים שהעבירה בסוף השבוע רשות המים, עולה כי גשם ישיר שירד על האגם במערכת האחרונה העלה את המפלס בשיעור של 5 ס"מ לגובה 213.79- מ׳. לאגם מלא עדיין חסרים כמעט חמישה מטרים. בשל תקופת היובש הארוכה, לא הביאה המערכת – עתירת המשקעים – לזרימות משמעותיות בנחלים המזינים את הכנרת.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוני דותן, רשות הכנרת
האי החדש בכנרת
צילום: יוני דותן, רשות הכנרת
מומלצים