שתף קטע נבחר

מהומה בקואליציה בעקבות הפסד בהצבעה בכנסת

בגלל חוסר תיאום עבר בקריאה טרומית חוק של ח"כ גילאון (מרצ) להשוואת קצבת נכים לשכר המינימום. בעקבות זאת החלה מסכת צעקות, חילופי האשמות ואיומי פיטורים. בדיון אחר אמרה יעל גרמן לאורן חזן: "תגיד, אתה מטומטם?"

 

 

מהומה בקואליציה בעקבות הפסד בהצבעה בכנסת: אחר הצהריים (יום ד') אישרה המליאה בקריאה טרומית - בניגוד לעמדת הקואליציה - הצעת חוק של יושב ראש סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, שמטרתה להשוות את קצבאות הנכים לשכר המינימום.

 

על פי התכנון מדובר היה בהצבעה שמית, אולם ברגע האחרון היא שונתה להצבעה אלקטרונית, וחברי הקואליציה לא הספיקו לגייס רוב של ח"כים שיגיעו בזמן למקומם. ההצעה אושרה ברוב של 42 תומכים מול 39 מתנגדים.

רק קריאה טרומית, אבל האופוזיציה חוגגת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רק קריאה טרומית, אבל האופוזיציה חוגגת(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ אילן גילאון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ אילן גילאון(צילום: גיל יוחנן)

זועם. יו"ר הקואליציה דוד ביטן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
זועם. יו"ר הקואליציה דוד ביטן(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מרגע שאושרה ההצעה החלו במסדרונות הכנסת עימותים וצעקות רמות. יו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע שכל חבר כנסת מהקואליציה ששהה במשכן בזמן ההצבעה ולא לקח בה חלק מבלי להיות מקוזז – ייענש. ביטן מיהר להודיע על פיטוריו של עוזר מנהלת סיעת הליכוד בשל ההפסד, אך לאחר מכן אמר כי עשה זאת בשעת כעס וחזר בו.

 

בקואליציה האשימו חברי כנסת שלא נכנסו להצבעה בכוונה, וטענו שהם ביקשו לסגור חשבונות אישיים. ח"כ נאווה בוקר הבהירה שלא נכנסה להצבעה משום שמדובר בחוק שהיא מקדמת כנושא דגל ולכן אינה יכולה להתנגד לו. שר העבודה והרווחה חיים כץ נמנע מלהצביע כי הוא סבור שהחוק צודק. בשל עלות החוק הגבוהה, כ-7 מליארד שקל, הוא החליט לא לתמוך בהצעה, אולם לדבריו יש מקום לקדם העלאה הדרגתית.

 

בין חברי הקואליציה האחרים שלא הצביעו איתה היו אורן חזן (הליכוד) ומשה גפני (יהדות התורה).

 

גילאון עצמו לא הסתיר את הסיפוק: "מבוכה גדולה לממשלה - ניצחון כביר למצפון ולשכל הישר. זה הרגע להוריד את המסכות ולתרגם את מס השפתיים ששולם פה אתמול, כשציינו את יום זכויות האנשים עם מוגבלות, להסביר איך הם מצדיקים את התנגדותם לחוק".

 

במהלך דיון אחר במליאה התפתח מוקדם יותר עימות שבמסגרתו תקפה יעל גרמן (יש עתיד) בזלזול את ח"כ חזן, ששאל אותה שאלה בנושא: "אורן חזן, אין פנסיה תקציבית, אתה רק שואל, גם אני אשאל: תגיד לי אתה מטומטם? אני רק שואלת, סליחה. רק שאלתי".

 

ח״כ חזן השיב לגרמן: "אני מבין שבעינייך אני לא נולדתי בצבע הנכון. אתם במפלגה של הלבנים - בטוחים שרק לכם היופי, רק לכם החוכמה, אבל בינינו גררתם את הציבור לבחירות והעם בעט אתכם, העיף את המפלגה של הלבנים ובחר בנו לשלטון ובגדול. אז בינינו, מי כאן המטומטם? ובעניין האישי, נניח בצד את האדמה השרופה שהשארת אחריך במשרד הבריאות שהיום עדיין מנסים לתקן את הנזקים שעשית, אני מזמין אותך לאתגר. תבחרי את - משחק שחמט או כל מבחן אחר - ונראה איך זה ייגמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ ביטן. פיטר וחזר בו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים