שתף קטע נבחר

הרבנות הראשית: נפתור את בעיית ההכרה ברבנים המגיירים בחו"ל

הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים הודיעו כי יגבשו לראשונה קריטריונים להכרה ברבנים המבצעים גיורים בחו"ל, וזאת על מנת שלא לפתוח מחדש כל תיק גיור המגיע לבירור יהדות בישראל. ההחלטה - על רקע סירוב בתי הדין להכיר ברב יחזקאל לוקשטיין, ממנהיגי האורתודוכסיה המודרנית בארה"ב, שגייר את איוונקה טראמפ

הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים הודיעו כי יגבשו לראשונה קריטריונים להכרה ברבנים המבצעים גיורים בחו"ל, וזאת על מנת שלא לפתוח מחדש כל תיק גיור המגיע לבירור יהדות בישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הרבנים הראשיים, יצחק יוסף ודוד לאו, הודיעו כי יכנסו בקרוב פורום רחב של רבנים ודיינים כדי לקבוע את אמות המידה להכרה בגיורים. ההחלטה התקבלה לדרישת מכון "עתים", שאיים לעתור לבג"ץ בעניין, ועל רקע סירוב בתי הדין להכיר ברב יחזקאל לוקשטיין, ממנהיגי האורתודוכסיה המודרנית בארה"ב, שגייר את איוונקה טראמפ.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

ברבנות הראשית הגדירו את המהלך במילים: "רפורמה משמעותית בתחום ההכרה בגיורי רבני חו״ל", והודיעו כי הכינוס יתקיים בשבוע הבא, ויכלול את כלל חברי בית הדין הגדול עם כלל חברי מועצת הרבנות הראשית.

 

תלונות על סחבת

מטרת הרבנים היא גיבוש קריטריונים להכרה ברבני חו"ל העוסקים בגיור, מבלי הצורך להיכנס לפרטי כל גיור. "הרפורמה צפויה לחסוך עוגמת נפש רבה ממתגיירים בבואם להירשם לנישואים או להתגרש בארץ", אמרו ברבנות.

 

"רק במקרה של בעיה ממשית יועבר התיק, כמקובל, לבתי הדין הרבניים העוסקים בנושאים אלה ממילא כדבר שבשיגרה", הוסיפו.

 

ברבנות הזכירו את הסערה שפרצה סביב הסירוב להכיר בגיוריו של הרב לוקשטיין, שבין תלמידותיו – איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב – מה שהיווה, ככל הנראה, את הזרז להקמת הפורום. "לפי המתווה החדש המוצע, שעל פיו בודקים את הרב המגייר בלבד - יוכשר גיורה ללא צורך בבדיקות נוספות", הבהירו.

 

בלשכת הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, טענו כי המהלך הגיע לאחר "תלונות רבות על סחבת בתיקים, בגלל עומס רב שהוטל על המחלקה העוסקת בנושא ברבנות הראשית, ונוכח העובדה שאין זה מתפקידה של הרבנות הראשית לברר את הגיור עצמו, אלא של בתי הדין הרבניים".

 

"נשמח להופיע בפני הוועדה"

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים" שדרש את הקמת הפורום, בירך את הרבנות הראשית על העמידה בהתחייבותה מלפני כשמונה חודשים בבית המשפט, במסגרת עתירת ארגונו בנושא – והביע רצון להופיע בפני הוועדה המגבשת את הקריטריונים ברבנות.

 

"מדובר במהלך שיכול למנוע את השבר ההולך וגדל בין מדינת ישראל לבין רבנים אלה וקהילותיהם", אמר. "אנו מקווים כי המהלכים הנטווים בידי הרבנות הראשית, יביאו לצמצום באנדרלמוסיה ובביורוקרטיה, ויקלו על אלה המבקשים לקשור את גורלם בגורלה של מדינת ישראל".

 

הוא הוסיף כי "בכוונתנו להמשיך ולעקוב אחר הפעילות בנושא למען רבים מהתפוצות המבקשים להכיר ביהדותם בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפרשה שדחפה להקמת הוועדה
צילום: רויטרס
מומלצים