שתף קטע נבחר

"אמנות" נוסח בצלאל: נתניהו וחבל תלייה

סערה במכללה לאמנות: פוסטר שהוצב על אחד הקירות משלב את תמונת ראש הממשלה, חבל תלייה וכרזת הבחירות של אובמה. כעבור כמה שעות, הפוסטר הוסר מהקיר. השרה רגב: "לעצור את התקציבים לבצלאל". הרצוג: "מגנה בתוקף את התמונה, זו אינה דרכנו"

 

הפוסטר שהוצב בבצלאל ()
הפוסטר שהוצב בבצלאל

פוסטר שהוצב באקדמיה לאמנות ולעיצוב "בצלאל" בירושלים עורר סערה. הפוסטר משלב בין תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חבל תלייה וכרזת הבחירות של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ובאגודת הסטודנטים של בצלאל אמרו כי אינם יודעים מי אחראי להצבתו בחדר המדרגות שבין הכיתות במוסד האקדמי. כעבור כמה שעות, הפוסטר מעורר המחלוקת הוסר מהקיר.

 

נדב הייפרט, יו"ר אגודת הסטודנטים בבצלאל, ציין: "אנחנו לא יודעים מי עומד מאחורי זה, בבצלאל תלויות על הקירות הרבה יצירות מוזרות שחלקן מקושרות פוליטית וחלקן לא".

 

מאגודת הסטודנטים בבצלאל נמסר בנוסף כי "מדובר בעבודה פרטית של סטודנט שבחר להביע עצמו בצינורותיו האישיים. אנו כמובן לא מחזקים מסרים הקוראים לאלימות ולהסתה מכל סוג שהיא ואף מתנגדים לכך. עם זאת, כמוסד לעיצוב אנו מאמינים בחופש הביטוי והאומנות, ובעד מתן ביטוי לכל קשת הדעות, בגבולות החוק".

הפוסטרים תלויים על הקיר בבצלאל ()
הפוסטרים תלויים על הקיר בבצלאל

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, מסר: "בעת האחרונה אנו עדים לנסיונות השתקה גוברים מחד, ולניסיונות הסתה מנגד, והדברים מלבים האחד את השני ועלולים להביא את המצב הנפיץ לכדי התנגשות. כצעירים, סטודנטים וסטודנטיות, חופש הביטוי הוא חשוב מאין כמותו. הוא מייצר ערך, ביקורתיות, מעורבות, בטח במקצועות האומנות, באקדמיה ובכלל. עם זאת, לעולם לא נסכים עם קריאות לאלימות מכל סוג שהן. כל מגוון הדעות ראויות לבמה, אם כי לא במחיר של הסתה".

 

מבצלאל נמסר בתגובה כי "האקדמיה לאמנות ולעיצוב היא מרחב מוגן לחופש הביטוי בישראל, ומאפשרת לסטודנטים שיח חופשי, ביקורתי ויצירתי במגוון הנושאים המעסיקים אותם. עדיין לא ברור, ואנו מבררים, אם מדובר בתרגיל במסגרת קורס או בהתבטאות אישית של סטודנט, אולם בכל מקרה מדובר בביטוי פנימי במסגרתה של האקדמיה, כחלק משיח מתמשך בנושאי עיצוב, אמנות ותרבות, לרבות בשאלות של גבולות, שעתוק של דימויים, וזכרון. התרגיל, מוצלח יותר או פחות, הוא חלק משיח מקצועי, תלוי על קיר פנימי במדרגות האקדמיה, ואינו מוצג באופן ציבורי או פומבי, אין בו משום הסתה פוליטית וכך הוא צריך להישפט".

 

ממשטרת ישראל נמסר כי "ככלל, ומבלי להתייחס לפרסום ספציפי, פרסומים והתבטאויות שמעלים חשד לביצוע עבירת הסתה ומובאים בפני המשטרה נבחנים, והסמכות לאשר פתיחה בחקירה בגין עבירה זו מצויה בידי הפרקליטות".

 

השרה רגב: "חופש האמנות אינו חופש להסתה"

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לעניין בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "אני רואה בחומרה רבה את התמונות מהמיצג בבצלאל. זוהי חציית קווים ברורה המגיעה להסתה נגד ראש הממשלה ואין לה מקום. למדנו בדרך הקשה מכל כי אין מקום לשפה כזו, לא במילים ולא בדימויים, ועל כל יוצר ואמן לקחת אחריות על יצירתו ועל היכולת שלה להתפרש כהסתה בעיני הצופים בה".

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה לתמונה בפוסטר ואמרה: "חופש האמנות אינו חופש להסתה. זה החל בפסל בכיכר העיר ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח. אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך נפתלי בנט ואומרת - הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים לבצלאל".

 

"אני מגנה בתוקף את התמונה של ראש הממשלה, שבה מוצגת דמותו עם חבל תלייה", הוסיף יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בתגובה לפוסטרים מעוררי המחלוקת. "חופש הביטוי הוא חשוב והכרחי, אך אין מקום לעשות בו שימוש כדי להסית לפגיעה במנהיגי ציבור מימין או שמאל. דווקא בימים אלה של התלהמות אנו מחויבים לאחריות. זו אינה דרכנו, את נתניהו נחליף באמצעים דמוקרטיים בלבד".

 

גם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) גינה את המיצג: "פשוט מזעזע. זה לא אנחנו, וכדי להיות רלוונטיים לשלטון בעתיד חובה להתנער מדברים כאלה. חופש האמנות הוא דבר חשוב אבל אסור שישמש כיסוי להסתה ולפגיעה. את נתניהו חייבים להחליף, אבל כשרואים דברים כאלה חייבים להתייצב ולהוקיע. אני קורא למוסד להסיר מיד את המיצג הזה, אין לזה שום קשר לאמנות".

 

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני, הגיב אף הוא: "ה'יצירה' שנתלתה בבצלאל היא ‏לא אמנות ולא בטיח, בטח שלא מצחיקה. לו הייתי סטודנט בבצלאל הייתי זורק את הדבר הזה לפח כי לשם זה שייך. שמחתי לשמוע שהשרה רגב כבר מאיימת ומפלגת. עדיין מחכה לשמוע מה יש לה להגיד על הכתובות 'מוות לשוטרים' בעמונה מיום שישי. שהן אגב, לא יצירה, לא מטאפורה ולא שום עבודה של סטודנט. הן המציאות".

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים