שתף קטע נבחר

פאנל סולארי ביתי יקבל פטור מהיטל השבחה

אושר בוועדת הפנים והגנת הסביבה: מערכות סולאריות להפקת חשמל שיותקנו על גגות מבני מגורים או עסקים ייהנו מהיטל השבחה, בתנאי שהחשמל ישמש לצריכה עצמית למגורים בלבד ולא יימכר לאחרים. מליאת הכנסת גם אישרה הטבות מס ליצרני חשמל קטנים

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה היום (ב') מתן פטור מהיטל השבחה למערכות סולאריות להפקת חשמל שיותקנו על גגות של מבני מגורים או עסקים. פטור מלא יינתן למערכות על שטח ללא הגבלה בתנאי שהחשמל ישמש לצריכה עצמית למגורים בלבד ולא יימכר לאחרים. פטור מבוקר יוגבל לשטחים עד 200 מ"ר המיועדים לצריכה עצמית ולעסקים נלווים של הדיירים.

 

החסמים שבולמים אנרגיה מתחדשת בישראל

חברת החשמל מנסה להיכנס לאנרגיה המתחדשת?

פיילוט באוקיינוס השקט: אי שמייצר חשמל בעצמו

 

הפטור נכלל בחוק ההסדרים ל-2017/18 בפרק רישוי עסקים שהוועדה הכינה לקריאה שנייה ושלישית. הוועדה הוסיפה ביוזמתה את הפטור להצעת הממשלה לפי הצעתה של ח"כ שרן השכל (ליכוד). לבקשת יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, הפטור נקבע בחוק כהוראת שעה לשנתיים. בתום התקופה הנושא ייבדק ויישקל שנית לפי קצב התקנת המערכות.

פאנלים של חשמל סולארי בשדה בוקר (צילום: אבשלום שושני) (צילום: אבשלום שושני)
פאנלים של חשמל סולארי בשדה בוקר(צילום: אבשלום שושני)
 

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אמסלם (ליכוד), אמר: "יש למדינה עניין לעודד בעלי עסקים להתקין את המערכות הסולאריות על גגות עסקיהם לשימוש עצמי, כל עוד הם לא מוכרים חשמל. אבל כשמדובר בייצור אנרגיה סולארית להפקת רווחים על בסיס מסחרי, היצרן ישלם כמו כל מפעל. אולם כשמדובר בתצרוכת אישית, יש למדינה עניין להרחיב את המעבר לאנרגיה חלופית, והחוק החדש נועד להקל ולעודד את הציבור לרכוש כמה שיותר פאנלים".

 

ח"כ השכל ציינה כי ב-8 השנים האחרונות נבנו רק 12,000 גגות סולאריים. "דיירים לא רוכשים כי הם פוחדים. יזמים ובעלי עסקים לא רוצים את זה בגלל הביורוקרטיה. אנחנו מקווים שהחוק החדש ירחיב את השימוש לטובת האוויר של כולנו".

 

בתוך כך, אישרה מליאת הכנסת קריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לעידוד השקעה באנרגיות מתחדשות של ח"כ חמד עמאר ויעל כהן פארן, שמוזגה עם הצעה ממשלתית. על פי ההצעה, יינתנו הטבות מס ליצרני חשמל קטנים אשר ימכרו את החשמל לחברת החשמל. ההטבות יינתנו ביחס להכנסות מייצור החשמל, וכן ליחידים שישכירו מקרקעין (לרבות מבנים) שישמשו כשטח להתקנת מתקנים לייצור חשמל כאמור. בנוסף, מוצע לקבוע הטבות גם לעניין פטור מרישום והגשת דוחות לפי חוק מס ערך מוסף, וכן פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות על ההכנסה ממכירת חשמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים