שתף קטע נבחר

החל מינואר הקרוב - אפס סובלנות כלפי עסקים עם תוכנות לא חוקיות. איך מוודאים שהעסק שלכם פועל על פי חוק?

בינואר הקרוב יתחיל קמפיין כלל-ארצי לאיתור עסקים המשתמשים בתוכנות לא חוקיות, שיכלול אכיפה מחמירה של החוקים בתחום. עבור עסקים שלא רוצים "להיתפס עם המכנסיים למטה" ולעמוד מול תביעות משפטיות ותשלומי פיצויים, ישנה הזדמנות אחרונה להסדיר את חוקיות התוכנות בעסק. כיצד תדעו שאתם משתמשים בתוכנות חוקיות? וכיצד העסק יכול להרוויח מניהול תוכנה חכם?

חברות התוכנה הבינלאומיות משקיעות מיליארדי דולרים בפיתוח פתרונות תוכנה המניעים את הכלכלה ומשפרים את החיים המודרניים. למרבה הצער, קיימים ארגונים וחברות המשתמשים בעותקים לא חוקיים של תוכנות, ובכך פוגעים בכלכלה, בצמיחה של המשק, ובעיקר מסתכנים בתשלום פיצויים כבדים, תביעות משפטיות והסתבכות עם החוק.

 

ארגון BSA יוצא בינואר הקרוב בקמפיין לאיתור התוכנות הלא מאושרות בעסקים בישראל.

אם עד כה עסקים רבים "עברו מתחת לרדאר" או קיבלו יחס סלחני, 2017 צפויה להיות השנה בה רשויות החוק יתחילו לנהל אכיפה עם אפס סובלנות והקפדה על עמידה מלאה בחוק.

 
לכן, זה הזמן לשאול את עצמכם האם אתם מחזיקים עותקים לא חוקיים בעסק, והאם שווה לכם לחיות בחשש מתמיד מביקור גורמי האכיפה אצלכם במשרד, במה שצפוי להסתיים בנזק כבד מבחינה כלכלית ומשפטית. עסקים רבים אף לא יודעים האם התוכנות שהם משתמשים בהן הן חוקיות - כיצד תוכלו לבדוק את הנושא? מהם היתרונות ברישוי חוקי? ומה צריך לעשות כדי לוודא שאתם משתמשים בתוכניות חוקיות?

 

האם אני משתמש בתוכנות לא חוקיות?

עסקים רבים בישראל לא יודעים האם התוכנות שלהם חוקיות. לעתים פעולות הנראות לעסק בתור פעולות תמימות, או כאלו הנעשות באופן עצמאי על ידי העובדים - יכולות לעלות ביוקר מול רשויות החוק. לכן, כדאי לבעל עסק לשאול את עצמו מספר שאלות בסיסיות כדי להבין האם יש סיכוי לשימוש בתוכנה בלתי חוקית בעסק.

 

אחת השאלות החשובות היא האם יש בעל תפקיד האחראי על ניהול התוכנה בעסק. מינוי של אחד העובדים (מנכ"ל, איש IT, חברה חיצונית) לניהול שוטף של הנושא, מבטיח מעקב צמוד אחרי אופן השימוש ומועדי הרישוי של התוכנות השונות בעסק.

 

שאלה נוספת היא באשר לתדירות בה נעשית בדיקת מלאי של רישיונות התוכנה בעסק. אם הבדיקה נעשית בפערי זמן גדולים מידי, העסק עשוי שלא לשים לב ולהתחיל להשתמש בתוכנות ללא רישוי. בנוסף, חשוב לשמור על תיעוד של הרישיונות במרוכז, על מנת לייעל את המעקב ואת ההתנהלות מול רשויות החוק.

 (bigstock) (bigstock)
(bigstock)
  

מה עליי לעשות כדי לוודא שימוש בתוכניות חוקיות?

עבור בעל עסק שרוצה לוודא שימוש בתוכניות חוקיות בלבד בעסק שלו, ולהימנע בכך מעימותים עם רשויות החוק ותשלום פיצויים כבדים, אספנו מספר טיפים מועילים שישפרו את הסיכוי לכך שהעסק שלכם לא ימצא את עצמו מול תביעות משפטיות ודרישות לפיצויים כבר בשנה הבאה:

  

וודאו כי התקנת התוכנה נעשית באופן זהה על מספר המחשבים שהרישיון מאפשר

הסוג הנפוץ ביותר של פיראטית תוכנה היא שימוש ביותר מחשבים אצל יותר משתמשים מפי שמופיע ברישיון. לכן, כדאי לעקוב מקרוב במהלך ההתקנה הראשונית ולנהל תיעוד של מספר המחשבים והמשתמשים אצלם מותקנת התוכנה.

 

לא לאפשר העברת תוכנה ממחשב למחשב ללא ייעוץ מקצועי מתאים

העברת תוכנה בין מחשבים עשויה ליצור בקלות מצב של הפרת רישיון, ולכן חשוב לקבל ייעוץ מחברת מחשוב רלוונטית לפני ביצוע המהלך.

 

בנוסף, גם כאשר המחשב/שרת יוצא מכלל שימוש, לעתים התקנה של התוכנה על גבי מחשב אחר עשויה להוות חריגה מתנאי הרישוי, הנקראת 'שימוש חוזר'. גם במקרה זה, יש להתייעץ עם חברה מקצועית על מנת לבצע את ההתקנה החדשה.

 

אל תאפשרו לעובדים להתקין תוכנות פרטיות בעסק

גם אם העובדים התקינו את התוכנה הבלתי חוקית באופן עצמאי - ברגע שהיא נמצאת על המחשבים של העסק, אתם נושאים באחריות על הפרת החוק. לכן, הקפידו והחמירו עם העובדים בכל הנוגע להתקנות של תוכנות פרטיות על המחשב. פיקוח צמוד יכול למנוע אי נעימויות והיתקלות עם החוק בהמשך הדרך.

 

אל תורידו תוכנות ללא רישיון ממקור בלתי ידוע

במקרה בו רכשתם תוכנה באינטרנט, עליכם לוודא כי היא נרכשה ממקור מוסמך.

 

דרשו תיעוד של הרכישה החוקית

בדומה, אל תאפשרו לצד שלישי לבצע התקנה של תוכנות מבלי שתקבלו את הרישיון המתאים לידכם - דרשו מספק המחשבים או התוכנה את המסמכים המעידים על רכישה חוקית של התוכנה.

הקפידו לבדוק שאתם משתמשים בתוכנה בהתאם לתנאי הרישיון

לעתים העסק משתמש בגרסאות לא מתאימות של רישוי, מה שמהווה הפרה של החוק. למשל, אל תעשו שימוש בגרסת חינוך של תוכנה בבית העסק שלכם. וודאו כי השימוש בפועל מתאים לגרסת הרישיון של התוכנה.

 

חשוב לזכור! לרשויות חוק לא משנה אם אתם משתמשים בתוכנה בפועל

גם אם התקנתם תוכנה לפני שנים ומעולם לא השתמשתם בה - ברגע שהיא מותקנת על המחשבים שלכם, אתם מחויבים להחזיק ברישיון בתוקף, אחרת אתם מפרים את החוק.

 

הפתרון: נהלו את התוכנות כמו שאתם מנהלים את שאר הנכסים בעסק

הפתרון לעמידה בחוק ושימוש בתוכנות חוקיות בלבד עובר דרך ההבנה שהתוכנה היא נכס כמו שאר הנכסים של העסק - מכונות וציוד, מלאי, וכו'. לכן, יש להשתמש בשיטות ניהול נכסי תוכנה על מנת להבטיח מעקב צמוד וניהול תקין.

 

היתרונות של רישוי חוקי של תוכנות העסק

מעבר ליתרון הברור של הימנעות מתביעה משפטית ופיצויי עתק לחברות התוכנה, ניהול צמוד של רישיונות התוכנה בעסק כולל מספר יתרונות נוספים שכל בעל עסק צריך להיות מודע אליהם:

 

חיסכון בעלויות – בעקבות המעקב הצמוד, תוכלו לוודא שאתם משלמים רק על התוכנות שהעסק צריך ואשר נמצאות בשימוש בפועל.

 

התייעלות – ניהול נכון של תוכנות בעסק מאפשר לבעל העסק לתכנן מראש, למנוע שימוש חוזר בתוכנות בניגוד לתנאי הרישיון, ולהפחית באופן משמעותי את התמיכה הטכנית הנדרשת מספקי המחשוב והתוכנה.

 

שליטה ויתרון במשא ומתן – השליטה של בעל העסק בכל הנוגע לתוכנה מאפשרת לו להיות בטוח לחלוטין באשר לתוכנות הנדרשות בעסק, והיא מחזקת את היכולת של העסק במשא ומתן מול ספק המחשוב.

 

מודעות לסכנות והגנה מפני אסונות – ניהול תוכנה בעסק מעצים את יכולות האבטחה וההגנה על הנכסים הדיגיטליים של העסק מול וירוסים, פריצות וכד'.

 

כפי שניתן לראות, ניהול תוכנה בעסק מבטיח שקט נפשי בהרבה תחומים והיבטים, אשר הופך את ההחלטה על ניהול תוכנה צמוד להחלטה פשוטה ומשתלמת במיוחד.

 

BSA יוצא בקמפיין אכיפה כלל-ארצי – והפעם עם אפס סובלנות

ארגון BSA העולמי הוא ארגון מייצג מוביל של ענף התוכנה העולמי, המקדם אכיפת זכויות קניין רוחני ופעילויות חינוך בתחום. בין החברות ב-BSA בישראל נמנות Autodesk, Adobe, Apple, Microsoft, Symantec ועוד.

 

בינואר 2017 משיק הארגון קמפיין כלל-ארצי לאיתור ואכיפת חוקי הרישוי והתוכנות החוקיות בבתי עסק. לאחר מספר שנים בהם בעלי העסקים קיבלו יחס סלחני ונמנעו מעמידה בלשון החוק, הקמפיין הנוכחי צפוי להחמיר ולהקפיד עם בעלי העסקים, ולדאוג לחוקיות התוכנות בכלל בתי העסק, החברות והארגונים בישראל.

 

הארגון קורא לכל בתי העסק לבחון את השימוש בתוכנות בעסק שלהם, ולוודא כי הם לא מפרים את תנאי הרישיון, זאת על מנת להימנע מתביעות משפטיות ופיצויים עבור כל התקופה בה השימוש בתוכנה היה פיראטי. BSA מדגיש כי מטרת העל שלו היא בניית אמון וביטחון בטכנולוגיות חדשות המניעות את העולם הדיגיטלי קדימה, בשילוב כוחות עם בתי העסק בישראל, רשויות החוק וחברות הטכנולוגיה.

 

הימנעו מתביעות ותשלומי פיצויים - וודאו עוד היום שהתוכנות בעסק שלכם חוקיות. לפרטים

  

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים