שתף קטע נבחר

מחאה על פגיעה בחופש הביטוי: בצלאל יושבת לשעתיים

מחאה באקדמיה לאמנות בירושלים נוכח חקירתה של הסטודנטית שהציגה פוסטר של ראש הממשלה לצד חבל תלייה והקריאות לסגירת המוסד: הסטודנטים והמורים הודיעו כי יקדישו שעתיים לדיון בחופש הביטוי

  

 

סטודנטים ומרצים בבצלאל יפסיקו את הלימודים מחר (יום ה') כאות מחאה על פגיעה בחופש הביטוי. גם היום יצאו הסטודנטים למחות - ורבים מהם השתתפו במיצג שבו סתמו את פיותיהם בסרטי הדבקה.

 

הנהלת האקדמיה ואיגוד הסטודנטים החליטו על הפסקת הלימודים במשותף, כדי להקדיש זמן זה לדיון פתוח בנושא חופש הביטוי והיצירה. להפסקת הלימודים שותפים הן מרצים וראשי מחלקות, ההנהלה האקדמית של המוסד ומעל לכל הסטודנטים, שכבר החלו בצעדי מחאה יזומים במהלך היום.

תרגיל באמנות - שהוביל לחקירה ()
תרגיל באמנות - שהוביל לחקירה
 

כרזה שנייה בגנות נתניהו - בבצלאל ()
כרזה שנייה בגנות נתניהו - בבצלאל

באקדמיה לאמנות מוחים על זימונה לחקירה של סטודנטית בחשד להסתה, בעקבות כרזה שבה הציגה את ראש הממשלה בנימין נתניהו ולפניו חבל תלייה. היא שוחררה לבסוף ללא תנאי ולדברי עורך דינה, מדובר היה בתרגיל "ואין בו שום דבר שאפשר לפרש אותו כהסתה. בסוף התרגיל שהיא עשתה, היא שאלה את המרצה אם להשאיר את התמונה תלויה או להוריד, והוא אמר לה שהיא יכולה להשאיר".

יום לאחר מכן נתלתה בבצלאל כרזה נוספת שבה ציור של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעירום, על ראשו כתר וסביב איבר מינו חבל תלייה לצד הכיתוב: "ככה זה טוב, היועמ"ש?".

 

צעירי הליכוד קראו לסגירת המוסד האקדמי בצלאל "עד לחקירה מעמיקה סביב ההסתה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו - זאת לאחר שמודעה חדשה נתלתה בקמפוס". לדבריהם, "נראה שחלק מתלמידי בצלאל התבלבלו בין חופש הביטוי ואמנות להסתה ברורה, הסתה שאסור לנו כחברה לעבור עליה לסדר היום. אנו קוראים לרשויות לפעול במהרה נגד המסיתים ולסגור את שערי בצלאל עד לבירור מעמיק. לפעול היום לפני שחס וחלילה יהיה מאוחר מדי".

 

הפסקת הלימודים תתקיים בין השעות 14:00-16:00 ובמהלכה יתקיימו שולחנות עגולים לשיח משותף על הצרת חופש הביטוי במוסדות לאמנות.

 

איגוד הסטודנטים בבצלאל מסר: "אנחנו גאים לראות שסטודנטים וסטודנטיות בבצלאל לא עומדים מנגד ולא מאפשרים את דיכוי חופש הביטוי בגבולות הקמפוס. זה המקום שלנו להתבטא, ליצור ולאתגר. השיח הפוליטי חייב למצוא מקום לגיטימי ורחב באקדמיה בכלל, בטח ובטח שבמוסדות לאמנות. בשם חופש האומנות אמנם לא נסכים עם הסתה וזילות, אך לא נאפשר הפחדה והשתקה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכרזה שחוללה סערה והובילה לחקירה
מומלצים