שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: נעליים רוטטות לשיפור מצבם של חולי סוכרת

  על פניו הן נראות כמו נעלי פינוק שמעניקות עיסוי נעים לכפות הרגליים, אלא שמחקר בדק והוכיח ששימוש לאורך זמן ב-Medic Shoes עשוי גם לשפר מדדים רפואיים בקרב חולי סוכרת. כך זה עובד

  מחלת כלי דם היקפיים נוצרת מהיצרות או חסימה של כלי דם המובילים דם בעיקר לרגליים. החסימה נגרמת מהצטברות כולסטרול על דפנות כלי הדם, וכתוצאה מכך זרימת הדם שמגיעה לרגליים נמוכה. הגורמים המרכזיים למחלה הם סוכרת, לחץ דם גבוה, השמנה ועישון. המחלה באה לידי ביטוי בכאבי רגליים, נימול ברגליים ובמקרים חמורים, גם בכיבים ונמקים שעלולים להוביל לקטיעה. פיתוח ישראלי חדש, הפועל על פי עקרונות הרפלקסולוגיה, מבטיח לסייע באופן משמעותי בכאב של חולים אלו.

   

  ה-Medic Shoes מציעות תוספת לא-תרופתית לטיפול התרופתי הקונבנציונלי להקלה בתסמינים של זרימת דם היקפית לקויה. הטיפול בנעליים מתבסס על עיסוי של כף הרגל באמצעות אזורים מוגבהים בנעל שמייצרים לחץ על נקודות שונות בכף הרגל, במקביל למנגנון רטט המופעל בשלט רחוק. כל אלו מגבירים את זרימת הדם ומקלים על התסמינים שמקורם בליקויים בזרימת הדם ההיקפית.

   

  יעילות הנעליים החדשות נבדקה במחקר קליני שתוצאותיו פורסמו החודש. המחקר, שנערך על-ידי פרופסור אליעזר קליינמן, קרדיולוג ופרופ' לפיזיולוגיה, מנהל מכון גפן למחקר ובריאות הלב, בדק את מידת הבטיחות והיעילות של נעלי Medic Shoes בקרב אנשים עם תסמיני רגליים כתוצאה מסוכרת או מחלת כלי דם היקפית.

  מקלים עם תסמיני חולי הסוכרת. Medic Shoes ( ) ( )
  מקלים עם תסמיני חולי הסוכרת. Medic Shoes
   

  כל מדדי המחקר נמדדו לפני השימוש בנעליים, לאחר שימוש ראשון של עד מחצית השעה במכון המחקר, וכעבור חודש של שימוש יומיומי של כל משתתף בביתו לאותו פרק זמן (עד מחצית השעה) בשעות הערב. בתום חודש הוזמנו המשתתפים להערכה.

  בניתוח הממצאים, מצאו החוקרים כי לפעולת הרטט אפקט של טיפול רפלקסולוגי המביא להקלה בתחושות הכאב והנימול. בנוסף, הרטט הגביר את זרימת הדם לרגליים והרחיב את כלי הדם, מה שהוביל לירידה בלחץ הדם, להרפיה עצבית ושרירית וגם לשיכוך המתחים והכאבים.

   

  בנוסף מצא המחקר שינוי בתנגודת כלי הדם הפריפריים (מדד לחומרת ההיצרות של כלי הדם) – מחצית מהנבדקים הורידו את התנגודת באופן משמעותי לאחר טיפול אחד ובבדיקה לאחר כחודש, מחציתם הראו שהירידה בתנגודת הפכה לקבועה. כלומר, באמצעי פשוט גרמו למצב הרפואי להיות הפיך.

   

  עם זאת, מדגישים החוקרים, כי על השימוש בנעליים, שמחירן כ-900 שקלים, להיות חלק מטיפול מניעתי כולל, לצד מעקב רפואי צמוד, דיאטה מאוזנת, פעילות גופנית ופעולות להקטנת מתחים ולחצים. ייחודן של הנעליים הוא בהיותן תוספת טבעית למשטר הבריאותי הרגיל, שאינו מצריך פרוצדורות פולשניות כמו צנתורים וניתוחי מעקפים, תרופות מרשם ושאר שיטות שלעיתים מלוות בתופעות לוואי בלתי נעימות.

   

  "השאיפה בטיפול במחלות כלי דם היקפיים היא מניעה", אומר פרופ' קליינמן, "קודם כל לטפל בגורמי הסיכון: הורדת כולסטרול, איזון יתר לחץ דם, איזון סוכרת והפסקת עישון. החולים בסוכרת לא חשים בסימפטומים, ורבים מהם מזניחים את מצבם ומגיעים למרפאת המעקב רק כשיש להם פצעים וכיבים. לרוב מדובר כבר במצב בלתי הפיך הדורש קטיעה. כדי לא להגיע למצב הזה, החולה צריך להיות במעקב של מרפאת רגל סוכרתית, שם יעבור בדיקות תקופתיות כדי לוודא שאין התחלות של כיבים ונמקים. הנעליים האלו בהחלט יכולות להיות כלי עזר במניעה הזו".

   

  מאחורי הפיתוח עומדת יפה גולן, חולת סוכרת בעצמה, שחיפשה ליצור כלי פשוט שיקל על חייהם של חולים כמוה. "הרטט מעניק עיסוי נעים לכף הרגל", היא אומרת, "והוא סוג של פינוק למי שיבחר לנעול אותן, ממש כמו ביקור אצל מעסה טוב. אבל המחקר הראה גם תוצאות רפואיות וזה מדהים כי לא מדובר כאן בתרופות. לי למשל השימוש בנעליים סייע רבות בשינה טובה יותר ללא מתחים וכאבים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים