שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האימון המטבולי: להגביר את שריפת השומן למקסימום

  אנחנו נלחמים בו עם אימונים מפרכים ודיאטות נוקשות אך מסתבר שיש דרך בהרבה יותר קלה להיפטר ממנו. ביכולתו של האימון המטבולי להגביר את קצב שריפת השומנים עד ליומיים אחרי סיום הפעילות ולהעניק לנו גוף חטוב, מוצק ובריא יותר. מהם הדגשים לביצוע אימון שכזה ולמה בעצם הוא שורף כל כך הרבה שומן? צפו

  ביוני 2016, פרסם משרד הבריאות עדכון לפיו מכשירי EMS שעומדים באישור ה-FDA או תקנים מוכרים מקבילים, ירשמו על ידו בהתאם לקריטריונים רלבנטיים לציוד רפואי ולא יעשה בהם כל שימוש שאינו רפואי. עוד ביקש משרד הבריאות להזהיר מפני סכנות בריאותיות הכרוכות בשימוש במכשירי EMS לצרכים לא רפואיים כגון אימון גופני, שאז בטיחות השימוש בהם תלויה בהיבטים שונים לרבות שימוש במסגרת תוכנית אימונים מסודרת ובאופן מבוקר המותאם אישית לכל משתמש, בדומה לשיטות אימון גופני אחרות.

   

  הוא אחד מסוגי האימון הפופולאריים ביותר בשנים האחרונות. הוא נגיש וניתן לבצע אותו כמעט בכל מקום, מתאגרפים ולוחמי זירה משתמשים בו כדי להשיל עודפים לפני שקילה לסיווג קטגורית המשקל שלהם, והאפקט הבולט ביותר שלו הוא שריפת שומנים מוגברת שעשויה להמשך לעיתים אפילו יומיים אחרי.

   

  ארגוני הבריאות העולמיים ובראשם ה-ACSM סימנו אותו כשיטת אימון שתמשיך לבלוט גם בשנת 2017 ויש המחשיבים אותו כאימון הכי מפרך שיש. למקרה שאתם לא ממש בטוחים מיהו אותו אימון מסתורי, מדובר על האימון המטבולי.

   

  עוד כתבות:

  אימון מתקדם: 5 תרגילי כושר שיאתגרו אתכם

  מהו אימון חד צדי ומדוע הוא טוב עבורכם

  אימון בבית: 15 דקות ששורפות מאות קלוריות

   

  אימון מטבולי הוא בעצם סוג של אימון ממשפחת אימוני ה-High Intensity Interval Training או בקיצור - HIIT. הרעיון כפי שכבר הוזכר הוא להאיץ את המטבוליזם שלנו, או במילים אחרות: לזרז את חילוף החומרים.

   

  בשונה מכל מיני אימוני אינטרוולים אחרים, באימון מטבולי מבצעים בעיקר תנועות מורכבות ורב מפרקיות שעובדות על כל הגוף, כאלו המערבות קבוצות שרירים רבות בו זמנית במקטעי פעילות עצימים וביניהם מנוחות יחסית קצרות.

   

  נסו גם אתם את האימון המטבולי:

   

   

  מצריכת חמצן גבוהה לשריפה קלורית גבוהה

  קצב חילוף החומרים שלנו מושפע בין השאר מהדרישה האנרגטית של הגוף ומעוד מספר גורמים כמו רמות הורמונליות. אימון מטבולי מאלץ את הגוף להגדיל את הדרישה האנרגטית ואת צריכת החמצן בצורה ניכרת ולפיכך מעלה את קצב שריפת הקלוריות.

   

  קצב שריפת הקלוריות נשאר גבוה במשך שעות רבות ואפילו ימים לאחר הפעילות. זאת בזכות תופעה ייחודית לאימונים עצימים הנקראת (epoc) - צריכת חמצן עודפת במנוחה.

   

  המכורים לאימונים מטבוליים ואימוני HIIT יוצרים בגופם מן אפקט מתמשך הקרוי After Burn שגורם לגוף לשרוף אנרגיה (קלוריות) זמן רב לאחר סיום הפעילות.

   

  תופעה זו האופיינית במיוחד למתאמנים מתקדמים, עושה לרוב שימוש במאגרי השומן העודף שבגוף בתהליך שנקרא ליפוליזה.

   

  התרגילים האופייניים ביותר לאימונים מטבוליים כוללים בתוכם תנועות מורכבות ורב מפרקיות כגון ניתורים משולבים בסמיכה, ספרינטים למיניהם, ועבודה המשלבת בין פלג גוף תחתון לפלג גוף עליון בקצב מהיר ובעצימות גבוהה.

   

  מקטע פעילות עשוי להמשך בממוצע כ-60 שניות שלאחריו תגיע מנוחה קצרה. הן מקטעי הפעילות והן מקטעי המנוחות נקבעים לפי רמת המתאמנים ויכולתם הגופנית, אך כאמור - בשביל להשיג את האפקט המטבולי יש לשמור על עצימות גבוהה ולכן סוג אימון זה איננו מתאים תמיד לכולם.

   

  יש לזכור כי תשומת לב לטכניקת העבודה, רקע גופני מקדים, בריאות תקינה ותזונה איכותית - מהווים כולם מרכיבים שצריך לקחת בחשבון בעת בחירת תרגילים נכונים, עצימות מתאימה ולפני ביצוע אימון מטבולי בכלל.

   

  הכותב הוא מאמן כושר אישי ומדריך ספורט מוסמך מכון וינגייט

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אימון מטבולי ישרוף לכם יותר שומנים מכל אימון אחר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים