שתף קטע נבחר

בנה מל"טים לחמאס וחיזבאללה: צפו במומחה הטיסה שחוסל בפעולה שמיוחסת למוסד

ממועדון הטיסה שלו בתוניסיה בנה מוחמד א-זווארי את הכוח האווירי של ארגוני הטרור. בראיון לפני מותו דיבר כשה תמים: "רוצה להחיות את תחביב התעופה כאן". בסוף השבוע נקבר בטקס זריז. עדויות: הוא הסתנן לעזה ואימן פעילי חמאס להפעיל מל"טים. החיסול: "עיתונאית מהונגריה" קבעה ראיון ונעלמה, א-זווארי נורה למוות במכונית

חולם להחיות את תחביב התעופה בתוניסיה, רוצה לבנות טיסנים בשלט רחוק, שואף ללמד להטיס מטוסים אמיתיים: בראיון שנתן לפני כמה שנים מוחמד א-זווארי, מומחה המל"טים שחוסל בתוניסיה בפעולה שיש גורמים ערבים המייחסים למוסד, הוא נראה כמו עוד מנהל מועדון טיסה חביב שכל מטרתו לספק שעשוע והנאה למי שקצת אוהב כלי טיס.

 

אבל מתחת לפני השטח, אם להסתמך על הדיווחים הערביים, א-זווארי היה פעיל חמאס וחיזבאללה שסייע לשני ארגוני הטרור לשפר את מערך המל"טים שלהם במלחמה נגד ישראל, ואף הסתנן לעזה דרך המנהרות כדי לאמן את מחבלי חמאס להשתמש בכלי הטיס נגד מטרות ישראליות. צפו בקטעים מהראיון כאן:

 

 

פרשת חיסולו של א-זווארי רק בראשיתה, אבל הוא עצמו נקבר כבר אתמול או שלשום. ברשת צץ הבוקר סרטון המתעד את ההלוויה הקטנה שנערכה לו. בסרטון נראים כמה אנשים נושאים את ארונו, בטקס מצומצם וללא סממנים מיוחדים.

 

 

לפי דיווחים בתוניסיה ובעולם הערבי, א-זווארי חוסל ביום חמישי ביריות מטווח קצר במכוניתו. כוחות הביטחון של תוניסיה תפסו ארבעה כלי רכב שבהם השתמשו לכאורה המחסלים, בהם מכוניות שכורות. הכוחות תפסו גם שני אקדחים, שני משתיקי קול, טלפונים ניידים ו"חפצים רבים" הקשורים לחיסול. לדברי משרד הפנים התוניסאי מנגנוני הביטחון המקומיים הצליחו גם לגבש קלסתרון של אחד החשודים במעשה, אך לפי שעה הוא לא פורסם.

 

לפי הדיווחים הערביים, רק חמישה ימים לפני חיסולו חזר א-זווארי מביקור בלבנון ובטורקיה. לפני חיסולו נקבע לו ראיון עם "עיתונאית מהונגריה" שביקשה לראיין אותו על הישגיו בתחום התעופה, אולם היא עזבה את תוניסיה יום לפני ה"ראיון" – ואז הוא נורה למוות. יש חשד שהיא קשורה לחיסול.

א-זווהירי בפעולה. חלומות על טיסנים - אבל גם על מלחמה בישראל? ()
א-זווהירי בפעולה. חלומות על טיסנים - אבל גם על מלחמה בישראל?


משרד הפנים התוניסאי עצר חמישה חשודים במעורבות בחיסול, תושבי כמה ערים – בהן הבירה תוניס, העיר ספאקס והעיר ג'רבה, שבה יש קהילה יהודית גדולה. בעצורים היו אנשי צוות של ספינה רוסית, אולם בהמשך הם שוחררו כנראה. חמש שעות בלבד לאחר החיסול בתוניסיה התפטר מתפקידו מפקד הביטחון הלאומי התוניסאי, עבד א-רחמן בלחאג' עלי, ולא ברור אם יש לכך קשר לפרשה.

 

חמאס: "כמו החיסול של מבחוח"

לא מעט פרטים נחשפו ביממה האחרונה על א-זווארי ומעלליו. לפי דיווחים הוא היה מהנדס ומומחה טיסה שעסק בפיתוח מטוסים ללא טייס. ב-1991 הוא היגר מתוניסיה לסוריה, ושם יצר קשר עם אנשי חמאס והחל לסייע לזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם". חברו תיאר אותו לתקשורת בתוניסיה כ"חוט המקשר" בין חמאס למשטרים בסוריה ובאיראן, וסיפר כי לאחר המהפכה בתוניסיה ופרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011 הוא שב לתוניסיה – והמשיך לסייע לחמאס משם. אותו חבר, כרים עבד א-סלאם, אף סיפר כי א-זווארי נכנס לרצועת עזה שלוש פעמים דרך המנהרות כדי לסייע לחמאס ב"מלחמה נגד האויב הציוני".

 

לפי העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, א-זווארי השתייך ליחידה האווירית של "גדודי עז א-דין אל-קסאם" ומשימתו הייתה לא רק לייצר מל"טים, אלא גם לאמן את אנשי חמאס בהפעלתם. לפי "אל-אחבאר" לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה סייע א-זווארי גם לחיזבאללה לשפר את המל"טים שמפעיל הארגון בסוריה ובלבנון. בשובו לתוניסיה השתקע א-זווארי בעיר ספאקס, אותה העיר שבה חוסל השבוע, ושם הוא הקים מועדון תעופה ועבד כמהנדס טיסה. דווח כי הוא נחשב לאדם הראשון בתוניסיה שייצר מטוס ללא טייס. הוא היה תומך תנועת "א-נהדה" האיסלאמיסטית, תנועת הבת של "האחים המוסלמים" בתוניסיה.

יריות ומשתיק קול. א-זווהירי והמכונית שבה חוסל ()
יריות ומשתיק קול. א-זווהירי והמכונית שבה חוסל

כאן חוסל מומחה המל"טים ()
כאן חוסל מומחה המל"טים

בעולם הערבי מיהרו להפנות אצבע מאשימה לעבר ישראל בעקבות החיסול. הראשון לעשות זאת היה עיתונאי תוניסאי בשם בורהאן בסיס. הוא כתב כי המוסד עקב לאחרונה אחרי א-זווארי, וכי הוא שחיסל אותו. אתר החדשות "אל-חליג' און-ליין" דיווח כי בשנים האחרונות קיבל א-זווארי כמה שיחות שבהן איימו לחסלו בשל הסיוע שלו לפלסטינים בתחום המל"טים.

 

גם בחמאס רמזו אמש שישראל אחראית לחיסול: דובר חמאס ברצועת עזה, מושיר אל-מסרי, אמר כי "הגורם היחיד שמפיק תועלת מהחיסול הוא האויב הציוני". בראיון לתחנת רדיו בתוניסיה אמר אל-מסרי כי "למוסד יש היסטוריה של חיסולים פוליטיים, כפי שהיה לפני כמה שנים בדובאי עם מחמוד אל-מבחוח, כפי שהיה בסוריה עם עז א-דין אל-חליל, וכפי שהיה עם השייח פתחי שקאקי".

הלווייתו הקטנה של אז-ווארי. חמאס: "המוסד לא רוצה שלמוח ערבי יהיה ידע במל"טים" ()
הלווייתו הקטנה של אז-ווארי. חמאס: "המוסד לא רוצה שלמוח ערבי יהיה ידע במל"טים"

אל-מסרי אמר עוד כי "מי שנפגע מהחיסול הוא העם התוניסאי והאומה הערבית, וגם הפלסטינים, שהיו יכולים להפיק תועלת מהידע של א-זווארי". הוא הוסיף: "האויב הציוני פוגע בכל המוסלמים ובני החורין בעולם המפתחים יכולות טכנולוגיות וצבאיות, בעיקר כאלה הקשורות למטוסים ללא טייס. המוסד לא מעוניין שיהיה מוח ערבי עם ידע ומומחיות בתחום הזה".

 

בעיתון "אל-אחבאר" טענו כי יש המצביעים על הדמיון בין חיסול א-זווארי לחיסול בכיר חיזבאללה חסן א-לקיס ב-2013 בפרבר הדרומי של ביירות – התנקשות שחיזבאללה טען כי ישראל אחראית לה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחמד א-זווארי בפעולה. "החוט המקשר"
מומלצים