שתף קטע נבחר

סוכרת הריון - לשמור על האיזון הנכון

אבחון של סוכרת הריון עלול להיות מאוד מלחיץ ולא ברור, אבל ניתן לשמור על האיזון הנדרש על ידי שילוב בין תזונה נכונה, פעילות גופנית ומעקב רפואי. קיבצנו 6 דברים שיוכלו לעזור לך. וגם - איך מתמודדים עם הסופגניות והלביבות?

חג החנוכה קרב ואיתו שלל מאכלים עתירי קלוריות ושומן בדמות סופגניות ולביבות ומגוון של מזונות המתלווים למפגשי הדלקת הנרות שמתקיימים ערב אחרי ערב. לכלל האוכלוסיה יש עניין להימנע מסוג מזונות אלו, אולם לאוכלוסיית הנשים הסובלות מסוכרת הריון יש עניין של ממש בשמירה על עובר בריא במשקל תקין. מלבד התזונה, חשוב לשים לב לעוד כמה פרמטרים.

 

ישנם תתי מצבים של סוכרת הריון: סוכרת המאוזנת על ידי דיאטה בלבד, כזו הדורשת מנת אינסולין פעם ביום, כזו הדורשת מנות חוזרות של אינסולין (למשל אחת בערב ועוד אחת לפני כל ארוחה) וסוכרת לא מאוזנת. לא משנה אם האיזון מושג על ידי תזונה נכונה, פעילות גופנית, רפואה אלטרנטיבית, טיפול תרופתי דרך הפה או זריקות אינסולין, העיקר שרמות הגלוקוז בסביבתו של העובר מאוזנות וגם שאין תנודות קיצוניות של ערכי הגלוקוז.

 

זיהוי הסוכרת

מבחן הזיהוי כולל העמסת סוכר של 100 גרם. מכיוון שהבדיקה איננה טעימה/נעימה וצורכת זמן רב (4 בדיקות דם, במשך 3 שעות), מבצעים בדיקות מקדימות שאמורות לזהות את הנשים שצריכות לעבור את הבדיקה המלאה. בדיקות הסקר שמוכיחות כי נשים בסיכון מוגבר הן העמסת סוכר של 50 גרם וגלוקוז בצום בתחילת ההריון. בנוסף, גם נשים עם סיפור עבר של סוכרת או משקל עובר גבוה צריכות לעבור את הבדיקה. לאחר אבחון הסוכרת, השלב הבא הוא אבחון "איזון הסוכרת", הנעשה על ידי בדיקות סוכר ביתיות.

 

פעילות גופנית

יש ערך לפעילות גופנית מתונה בשיפור איזון רמות הסוכר בגוף (הורדת התנגודת לאינסולין) ולכן היא מומלצת. יש אפילו עבודות שמראות שנשים עם סוכרת הריונית ברורה שכבר הגיעו לשלב שבו הומלץ על טיפול באינסולין, הצליחו להגיע לנסיגה מרשימה של סוכרת ההריון באמצעות פעילות גופנית קבועה, בנוסף לדיאטה מתאימה. מפתיע, אבל גם פעילות גופנית מתונה מאוד (הליכה מתונה במשך 15-20 דקות בערב) משפיעה לטובה על איזון הסוכרת. זה מפתיע כי לא מדובר בפיתוח סיבולת לב-ריאה (כלומר, להיכנס לכושר), אלא כנראה ״גיוס״ השריר להורדת התנגודת לאינסולין.

מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה(צילום: shutterstock)
 

תזונה נכונה ומאוזנת

הטיפול הטוב ביותר לסוכרת הריונית הוא תזונה נכונה (המכונה גם דיאטה). לא רק הגבלת צריכת הקלוריות היומית, אלא גם הגבלת אחוז הפחמימות שבתפריט. לכן השלב הראשון בטיפול (ויש שיאמרו אף במניעה) הוא ייעוץ עם דיאטנית ולהקפיד לפעול על פי הייעוץ. חשובה הכוונה אישית ולכן בשלב מוקדם של אבחון הסוכרת אני מפנה את המטופלת לדיאטנית.

 

הימנעות מגלוקוז - תועלת טווח ארוך

הימנעות מגלוקוז תסייע בשמירה על העובר גם אחרי הלידה. מטרת הטיפול בסוכרת הריון היא בעיקר למנוע השפעת הסביבה עתירת הגלוקוז והאינסולין על העובר. בעצם מנסים למנוע את גדילת היתר של העובר (בשל רמות גבוהות של אינסולין), וכן למנוע אצל העובר את ההיפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם) המסוכנת שעשויה להופיע לאחר הלידה. כמו כן, כנראה יש השפעה מטיבה של איזון הסוכרת על חילוף החומרים (מטבוליזם של גלוקוז ושומן) אצל היילוד גם שנים לאחר הלידה.

 

אולי יעניין אותך גם:

- שורדת אמיתית: תאומה נולדה במשקל 700 גרם

- המשמעות של תנועות העובר בבטן

- זה המשקל שאת צריכה להעלות בהריון

 

ניתוח קיסרי 

נשים עם סוכרת מאוזנת נזקקו פחות לזירוזים או ניתוחים קיסריים מבעבר. מקובל לומר היום שבמידה והסוכרת ההריונית מאוזנת ואין גורמי סיכון נוספים כגון יתר לחץ דם, ניתן להיות סובלנים לגבי מועד הלידה וכן לגבי דרך הלידה. במילים אחרות, אצל נשים מאוזנות מבחינת ערכי הסוכר אנו רואים פחות זירוזים ופחות ניתוחים קיסריים.

 

העמסת סוכר אחרי הלידה

בצעי העמסת סוכר לאחר הלידה, מכיוון שסוכרת הריונית היא גורם סיכון לסוכרת קבועה בעתיד. יש המלצה לבצע העמסת סוכר של 75 גרם כשישה שבועות לאחר הלידה, על מנת לזהות את אותן אלו ש"מחביאות" סוכרת כבר עכשיו.

 

כל האמור לעיל, נכון לגבי סוכרת הריונית, הקשורה לשילוב של הביולוגיה של האישה (והמטען הגנטי שלה) יחד עם תגובת השליה (שמייצרת תנגודת לאינסולין) והתזונה שלה במהלך ההריון. לגבי נשים עם סכרת טרום הריונית - פה זה כבר סיפור אחר לפעם אחרת.

 

ד"ר גיל פומפ הוא גניקולוג, מומחה להריון בסיכון גבוה, מנהל המיונים המילדותי והגניקולוגי בבית החולים מעייני הישועה

 

הריון - תמונה בכל יום. צפו:


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הטיפול הטוב ביותר לסוכרת הריונית הוא תזונה נכונה
צילום: shutterstock
מומלצים