שתף קטע נבחר

תמונות ראשונות: מפרקים את המזרקה בכיכר דיזנגוף בת"א

עבודות הריסת כיכר דיזנגוף יצאו לדרך עם פירוק מזרקת "מים ואש" של האמן יעקב אגם, שמחה על הצעד: "ברברי ומנוגד להסכמים". עלות הפרויקט, במסגרתו תונמך הכיכר למפלס הרחוב, מוערכת בכ-60 מיליון שקל


 

עבודות הריסת כיכר דיזנגוף בתל אביב, במסגרתה תונמך הכיכר ותוחזר למפלס הרחוב, יצאו היום (א') לדרך באופן רשמי. יריית הפתיחה של הפרויקט, שעלותו נאמדת בכ-60 מיליון שקל, נרשמה כאשר פועלים הגיעו למקום והחלו לפרק את מזרקת "מים ואש" של האמן יעקב אגם, המהווה את אחד מסמליה המוכרים של העיר תל אביב. המזרקה תועבר באופן זמני לחניון של "אחוזת החוף" במתחם רדינג. שם היא תוצב במשך כשנה - עד להחזרתה לכיכר המשודרגת.

 

צפו במצגת תוכנית הבנייה בכיכר דיזנגוף

 

"זה ברברי, זה מנוגד להסכמים", אמר יעקב אגם בשיחה עם ynet. "אני מופתע מאוד כי זו יצירה מאוד חשובה ומורכבת. העירייה פנתה אליי בבקשה לעשות הסכם של ביקורת ועזרה להעברת המזרקה לכיכר המונמכת, אבל הדבר לא סוכם. התפלאתי שהם החלו לפרק מבלי שהודיעו לי, למרות שאנחנו במשא ומתן. לא עושים דבר כזה".

 

תחילת פירוק המזרקה בכיכר דיזנגוף (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תחילת פירוק המזרקה בכיכר דיזנגוף(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

אגם הביע תקווה שהיצירה "לא תיפגע ותורכב בצורה הטובה ביותר עם כל המערכות", והבהיר: "היצירה היא לא של העירייה - אלא שלי. אפנה לעורכי הדין שלי ואבדוק את הנושא".

 

במסמך רשמי של מחלקת ההנדסה בעיריית תל אביב, שהגיע לידי ynet, נחשפו הסדרי התנועה החדשים שמתכננים במרחב ירקון במשטרה ובעירייה. במסמך, שתקף לשישה חודשים, נכתב כי באזור יחולו הסדרי תנועה חדשים "לצורך פירוק כיכר עילית כביש קיים, חפירה והנחת תשתיות, בניית מעגל תנועה, פיתוח וסלילת אספלט".

 

המזרקה - לפני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המזרקה - לפני(צילום: מוטי קמחי)
 

הדמיה: כך תיראה הכיכר לאחר העבודות (באדיבות עיריית תל אביב) (באדיבות עיריית תל אביב)
הדמיה: כך תיראה הכיכר לאחר העבודות(באדיבות עיריית תל אביב)

בשלב הראשון תיהרס הכיכר, והאזור יחולק לארבעה חלקים נפרדים שבהם יבוצעו העבודות. מכיוון צפון, ייחסם רחוב דיזנגוף ברחוב ארלוזורוב וברחוב פרישמן. מכיוון דרום ומזרח הוא ייחסם באבן גבירול, בקינג ג'ורג' ובבר כוכבא. תתאפשר כניסה לחניון הסנטר. הכניסה לרחוב אסתר המלכה ודיזנגוף תיחסם אף היא. באסתר המלכה יהפוך הקטע שבין שולמית לבין ריינס לחד-סטרי לכיוון מערב. רחוב ריינס וקטע אסתר המלכה יהפכו לדרך ללא מוצא.

 

העבודות בכיכר צפויות לכלול חפירת תעלה תת-קרקעית מתחת לכיכר החדשה שבאמצעותה יחברו את תשתיות המים והגז לפסלו של יעקב אגם שיועבר מהמפלס העליון. בשבועות האחרונים החלו התושבים למחות נגד כוונת העירייה לעקור עצים עתיקים בני יותר מ-70 שנה מסביב לכיכר. הם תלו מודעות אבל על העצים ובכוונתם להפגין עם תחילת העבודות.

 

הכיכר נחנכה ב-1938 ונקראה על שם צינה דיזנגוף, רעיית ראש העיר הראשון מאיר דיזנגוף. ב-1976 הוגבהה הכיכר מעל מפלס הרחוב על מנת להקל את עומס התנועה באזור, וכמה שנים מאוחר יותר התווספה במקום המזרקה "מים ואש" של הפסל יעקב אגם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פירוק המזרקה בכיכר דיזגוף, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים