שתף קטע נבחר

כך תעבדו מהבית בלי לוותר על הזכויות שלכם

מספר העובדים שיש להם את האפשרות לעבוד מהבית הולך וגדל כל שנה, אבל איתו גם חוסר המודעות לזכויות העובד. מי זכאי להחזר נסיעות אל ומפגישות? האם המעסיק צריך לשלם על מנוי האינטרנט בו העובד משתמש? ומי צריך לרשום את השעות? לכל שאלה תשובה

הפקקים הולכים וגוברים והתחבורה הציבורית לא מצליחה להתרומם, אז אין פלא שבשש השנים האחרונות מספר העובדים מהבית עלה ב-53%, על פי סקר של חברת "עוקץ מערכות".

 

כתבות נוספות בערוץ הקריירה

הממשלה אישרה: תוספת של 22 אלף עובדים פלסטינים

ג'נרל אלקטריק תקים מרכז פיתוח עולמי בחיפה

עובדים למען בעלי מוגבלויות: "הממשלה סוגרת אותנו"

 

החברה שמתמחה בפתרונות נוכחות וכח אדם ממוחשבים, ערכה את הסקר בין 203 חברות ובתי עסק במגזר הפרטי, המעסיקים 7,500 עובדים באמצעות רישום טלפוני או ממוחשב. לצורך אמינות הסקר, נערכו גם בדיקות טלפוניות ותשאולים של חלק מהנסקרים.

 

מהנתונים עולה כי במהלך שש השנים האחרונות התרחשה עלייה של 53% במספר המועסקים מהבית. התחומים בהם נרשמו העליות הגדולות ביותר הם עובדים בתעשיית המזון ובענף מסחר ושירותים, שם אחוז העובדים קפץ ב-200%. עלייה משמעותית (185%) נרשמה גם במספר מנהלי החשבונות שהחלו לעבוד מהבית, ואפילו אצל עורכי הדין (80%).

 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

המעסיק חייב לשלם על ההגעה לעבודה

העלייה במספר העובדים מביאה, בין השאר, לחוסר מודעות לגבי החובות והזכויות של אותם מועסקים מרחוק. מומחית לדיני עבודה ממשרד לפידור ושות', עו"ד דגנית לפידור זינגר, מסבירה: "אם העובד נזקק להגיע למשרדי המעסיק מדי פעם, יש לשלם לו את הוצאות הנסיעה בימים אלה, אלא אם הוסכם אחרת. אם העובד נדרש להוצאות נסיעה משמעותיות שאינן למקום העבודה וממנו, אלא גם לפגישות עסקיות - עליו להסדיר זאת בחוזה חתום עם המעביד".

 

האם העובד זכאי להחזר הוצאות בשל עבודתו מהבית?

"החוק אינו מחייב את המעסיק לשלם החזר עבור הוצאות שונות שחלות על העובד מביתו, כמו חשמל, טלפון ותוכנות מיוחדות, אך הוא ממליץ לדרוש החזרי הוצאות ייחודיות ולעגן זאת בהסכם כתוב. חשוב להכליל בהסכם כל תשלום שאותו יידרש העובד לשאת בשל עבודתו, כמו תיקוני בלאי שנגרם למחשב, צריכת חשמל, שירות עבור תשתית ומנוי לחברת אינטרנט".

 

על מי מוטלת חובת ההוכחה באשר לשעות העבודה אותן עבד השכיר מהבית?

"בכל מה שקשור לשעות העבודה מהבית, נדרשת מידה מיוחדת של אמון אישי בין העובד והמעסיק. לבתי הדין לעבודה הוגשו תביעות רבות של עובדים שהשתכרו שכר גלובלי נמוך לטעמם, ותבעו תשלום עבור שעות נוספות. מאחר שהמעסיקים התקשו לסתור את הטענה, במקרים רבים נפסקו לעובדים שעות נוספות בתעריף שעל בסיס המשכורת הכוללת", ציינה לפידור זינגר.

 

"זה רק אני והמחשב"

נציגת שירות לקוחות במועדון הצרכנות לאימהות 'מאמא גורו', ענבל טל, שעובדת מהבית כבר שנה וחצי, מספרת: "חיפשתי עבודה שתאפשר לי להיות אמא פעילה לבתי בת השלוש. היתרון הגדול הוא חיסכון בזמן הנסיעות וכל מה שקשור להגעה למשרד. כמובן שהדבר מצריך משמעת עצמית גבוהה ומוסר עבודה".

 

גם דקלה ברדה, מנהלת חשבונות במשרד סמורי-תורג'מן שעובדת מהבית באופן חלקי, אומרת: "חשוב לי מאוד להיות נוכחת בחיים של הבת שלי. מעבר לזה, בסביבת העבודה אין הסחות, זה רק אני והמחשב".

 

מנכ"ל משותף בעוקץ מערכות, עמי ברגמן, מסביר: "הסיבה להמשך המגמה במספר העובדים מהבית הוא הרצון לצמצם את שטח המשרד. בנוסף, משיחות שאני מקייים עם עובדים ומעסיקים עולה כי אחת הסיבות המשמעותיות הם פקקי התנועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים