שתף קטע נבחר

מחאה על הקיצוץ: שביתה מרביעי ברשויות המקומיות

הקיצוץ הרוחבי ממענקי האיזון של השלטון המקומי בספר התקציב, הוביל את ראשי הרשויות להודיע לממשלה על השבתת שירותים החל מיום רביעי ועד להודעה חדשה. לפי הערכה, בהיעדר מאבטחים, מנקים, סייעות ומזכירות, יושבתו הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים

בדרך להשבתה ברשויות המקומיות: מרכז השלטון המקומי הודיע אחר הצהריים (יום ב') לממשלה כי בכוונתו להשבית שירותים ברשויות המקומיות החל מיום רביעי הקרוב ועד להודעה חדשה, בעקבות האישור בממשלה על תקציב המדינה החדש שכולל קיצוץ רוחבי על סך 5.75% מתקציבי מענקי האיזון של השלטון המקומי. בין היתר יושבתו שירותי הרשויות בבתי הספר ובגני הילדים, שכוללים מאבטחים, שירותי ניקיון, סייעות ומזכירות. במרכז השלטון המקומי העריכו כי הצעד יוביל להשבתה מלאה במוסדות החינוך.

 

כך ייראה הקיצוץ: הרשימה המלאה

 

מוקדם יותר שיגרו ראשי רשויות מכתב לראש הממשלה, לשר האוצר ולשר הפנים מכתב בעקבות החלטת הממשלה לאשר קיצוץ רוחבי של 1.2 מיליארד שקלים מתקציב המדינה החדש. "לא נאפשר קיצוץ רוחבי של 250 מיליון שקל בתקציבי האיזון של רשויות מוחלשות. אם האוצר לא יחזור בו ויטיל גזרה קשה זו – השירותים העירוניים יושבתו לאלתר מיום רביעי הקרוב ועד להודעה חדשה", צוין במכתב.

 

ראשי הרשויות התריעו כי אם יבוצע הקיצוץ הרוחבי המתוכנן במענקי האיזון, הדבר יגרום לפגיעה בשלטון המקומי ובשירותים המוניציפליים לתושבים. "גזרה זו", נכתב, "מוטלת בהמשך לשורת רפורמות פוגעניות וחד-צדדיות בחוק ההסדרים ובהמשך לקיצוץ רוחבי שאושר על סך 4.5% מתקציבי המדינה".

 

במרכז השלטון המקומי אמרו עוד כי תקציבי האיזון והפיתוח במשרד הפנים הם "ליבת הסיוע התקציבי של השלטון המרכזי לרשויות מוחלשות. בישראל קיימות 65 רשויות מאוזנות, ומלבדן כל הרשויות נתמכות במענקי האיזון. קיצוץ במענקים משמעו פגיעה בכ-190 רשויות מקומיות ובשירותים שהן מעניקות לתושביהן.

 

"מדינת ישראל מגלגלת את האחריות על תושביה לפתחן של הרשויות המקומיות והן הדואגות לספק את כל השירותים הבסיסיים לכל אזרח. בכל שנה הממשלה מבקשת יותר שירותים, מטילה יותר מטלות על השלטון המקומי, ובאותה נשימה מקצצת באופן דרמטי מהתקציבים המועברים לרשויות".

 

עוד נמסר כי ראשי הרשויות דורשים מהאוצר ומהממשלה לסגת מכל גזרותיהם, לבטל את הקיצוץ שהושת בדלת האחורית של דיוני התקציב, ולהעמיד את הגידול הטבעי הנדרש לצורך קיום השלטון המקומי. "אם לא יבוטלו הקיצוצים האמורים תיערך השבתה מלאה של מערכות החינוך והשירותים המוניציפליים", נכתב.

 

על המכתב חתומים חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות", בני ביטון, יו"ר פורום ערי פיתוח וראש העיר דימונה, מאזן גנאים, ראש העיר סחני ויו"ר פורום הרשויות הערביות, דב צור, ראש מטה המאבק וראש העיר ראשון לציון, ויאיר רביבו, ראש העיר לוד. 

ביבס אמר: "במקום לחזק את הרשויות המקומיות, המדינה פוגעת בהן וכתוצאה מכך נפגעים דווקא התושבים ברשויות מוחלשות. הקיצוץ המתוכנן יחזיר את השלטון המקומי לאחור ויפגע בתושבים. אני מצפה משר הפנים ומשר האוצר למצוא פתרון לעניין ולבטל את הקיצוץ".

 

בני  ביטון, יו"ר פורום ערי הפיתוח וראש עיריית דימונה, אמר כי "לא ייתכן שביד אחת עיירות הפיתוח והשלטון המקומי מגיעים להשגים גדולים, וביד השנייה ערי הפיתוח הן אלו שבשורה התחתונה ייפגעו הכי הרבה. אם יהיה קיצוץ נשבית את כל השלטון המקומי מדימונה ועד תל אביב".

פורסם לראשונה 19/12/2016 10:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
בני ביטון, ראש העיר דימונה
צילום: בראל אפרים
מומלצים