שתף קטע נבחר

תוניסיה: "המעורבים בחיסול גויסו במסווה של סרט"

שר הפנים במדינה מסר שחקירת חיסולו של מוחמד א-זווארי, שהיה ממפקדי תוכנית המל"טים של חמאס, העלתה מעורבות של ארגון זר: "היו שתי חוליות. המעורבים גויסו על ידי זר באמצעות האינטרנט". ופרטים חדשים על הצעירה שראיינה את א-זווארי

 

מוחמד א-זווארי ()
מוחמד א-זווארי

שר הפנים של תוניסיה אל-האדי מג'דוב קיים הערב (ב') מסיבת עיתונאים וסיפר על התקדמות חקירת חיסולו של מוחמד א-זווארי, מהנדס חמאס שהיה אחראי על תוכנית המל"טים של הארגון העזתי. אתמול פרסמה ממשלת תוניסיה הודעה רשמית על מעורבות של "גורמים זרים" בחיסול וכעת אומר מג'דוב כי יש ראיות למעורבות של ארגון זר בחיסול.

 

"התכנון לחיסול היה מדויק ומוקפד והחל ביוני האחרון מחוץ לתוניסיה", הוסיף. על החיסול עצמו אמר: "נעזרנו במצלמות האבטחה הקרובות לביתו כדי להתחקות אחר המבצעים. היו שתי תוכניות ושתי חוליות".

 

 

במסיבת העיתונאים פירט מג'דוב לפרטי פרטים את התגלגלות האירועים: "א-זווארי נורה בראש ובחזה. נמצאו חמישה תרמילים של אקדח 9 מ"מ ליד הרכב שלו. כמו כן נמצאו שני רכבים. האחד רנו טראפיק והשני קיה פיקנטו". לדבריו, שני מקומיים השכירו את שני הרכבים מהעיר זרוואן והבירה תוניס לצעירה שגרה בעיר ועובדת עבור חברת תקשורת זרה. כמו כן התברר בחקירות שהצעירה ביקשה משני האנשים שהשכירו לה את הרכבים להעביר אותם לעיר ספאקס.

כרזה בעזה לזכרו של המהנדס ()
כרזה בעזה לזכרו של המהנדס

עצרת שקיימו בזרוע הצבאית של חמאס אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עצרת שקיימו בזרוע הצבאית של חמאס אתמול(צילום: AFP)
שר הפנים המשיך וסיפר כי "הצעירה הייתה בעיר בודפשט בהונגריה כשאירע הפשע. לאחר מכן שכנעו אותה לחזור לתוניסיה. היא נחתה ב-16 בדצמבר חזרה. היא סיפרה כי היא ראתה הצעה מחברת "אקנבי" שחיפשה עוזרים להפקת סרטים תיעודיים ביוני 2016. לאחר מכן יצרו איתה קשר מהחברה והיא התבקשה להגיע לעיר וינה כדי להפיק סרטים תיעודיים עבור ערוץ מלזי שקשורים לשש מדינות ערביות וביניהם תוניסיה. לאחר מכן יצר עמה קשר אדם זר ממוצא ערבי שהציג את עצמו כעובד בערוץ טי.וי 1 ושהיא צריכה לדבר איתו במסגרת עבודתה בחברה".

 

ב-6 בספטמבר, טוען שר הפנים המקומי, הגיעה שוב הצעירה לווינה אחרי שהאיש הזר מהמוצא הערבי ביקש ממנה ועדכן אותה שהחברה מתכוונת להפיק סרט תיעודי על תעשיית התעופה במדינות ערב וביניהן תוניסיה. הוא ביקש ממנה ליצור קשר עם מוחמד א-זווארי כדי לקיים ראיון איתו והציע לה 100 יורו על כל יום עבודה בנוסף להוצאות נסיעה ושהייה בתוניסיה. הצעירה כיסתה הפגנה שקשורה לתעופה וגם א-זווארי היה שם. היא העבירה את הצילומים לאותו אדם זר שהעניק לה 2,000 יורו "עבור ההצלחה במילוי המשימה". היא אף קיימה ראיון עם מוחמד א-זווארי, שגם כן הועבר לאותו אדם זר ממוצא ערבי.

  

שלושה ימים לפני האירוע התקשר אליה אותו אדם זר ממוצא ערבי וביקש ממנה לספק לו שני רכבים בקריטריונים מסוימים שאחד מהם צריך להיות עם דלת שפותחת את שני הצדדים. כל השיחות שלהם התנהלו בווייבר ובוואטסאפ. הוא גם ביקש ממנה להשאיר את שני הרכבים במקום מוסכם ולהשאיר את המפתחות. עוד ביקש ממנה לעזוב את תוניסיה ביום שלאחר מכן.

 

מג'דוב המשיך ואמר כי כרטיסי הסים שנמצאו על ידי כוחות הביטחון באחד מהרכבים שייכים לשני תוניסיאים שככל הנראה שמתגוררים בשוודיה. גם הם התוודעו לאותם שני זרים מאותו אתר באינטרנט וגם להם הוצעה אותה עבודה והם יצרו איתם קשר בעיר וינה. השניים התבקשו לשכור בית בספאקס ולקנות שני רכבים בקריטריונים מסוימים בנוסף לארבעה פלאפונים. השניים התבקשו להשאיר את הרכבים במקום מוסכם עם המפתחות. אחד מהתוניסאים שקנה את שני הרכבים בעצמו סירב. לאחר מכן האיש הזר ביקש ממנו למכור את שתי המכוניות ולהעביר את הדירה לבעליה ולהחזיר לו את הכסף שהוא קיבל.

 

"היו שתי תוכניות מקבילות שהסתמכו על אנשים שונים ועל כך שהדרכים של אותם אנשים לא יצטלבו", אמר השר התוניסאי. "הצוות השני היה אמור לפעול במקרה שהצוות הראשון נכשל בביצוע ההתנקשות". מג'דוב הוסיף כי "שני הגורמים הזרים הם המתכננים הראשיים של ההתנקשות. התכנון החל מחוץ לאדמת תוניסיה. כל המידע מצביע על כך שמנגנון זר מעורב בהתנקשות. אולם עד כה אין ראיות חותכות".

 

הוא הוסיף כי תוניסיה החלה במגעים עם האינטרפול וגם במגעים דיפלומטיים כדי לרתום את דעת הקהל הבינלאומית לנושא. עוד פרט מעניין שציין היה שברכבים נמצאו גם צילומים רבים של העיר ספאקס ובייחוד זירת ההתנקשות. סך הכל נעצרו עשרה אנשים עד כה, נתפסו ארבעה רכבים, שני אקדחים ו-16 טלפונים ניידים. 

 

א-זווארי חוסל ביריות בעת שהיה במכוניתו ביום חמישי האחרון. תוניסיה החלה בגל מעצרים, שכלל עשרה מקומיים. ראש ממשלת תוניסיה, יוסף א-שאהד, אמר הערב: "אנחנו נעניש את כל מי שהיה מעורב בפשע הזה". א-שאהד אף הוסיף כי "הריבונות של תוניסיה היא קו אדום וכל מי שיפגע בביטחון של תוניסיה, נרדוף אחריו בין אם זה בתוניסיה או מחוצה לה".

 

במקביל, דובר בתי הדין בספאקס, מוראד א-טורקי, אמר היום כי נמשך המרדף אחר בלגי ממוצא מרוקני ושוויצרי שחשודים במעורבות בחיסול. הערב הודיע הגורם המשפטי הבכיר כי שופט החקירה החליט שפרשת חיסולו של א-זווארי תיחקר כאירוע טרור ולא כאירוע פלילי. בנוסף,

הוא צוטט אומר כי מצלמות האבטחה באזור תקינות, על רקע הדיווחים שהייתה חבלה במצלמות.

 

גם תובע מטעם המדינה בספאקס בשם פוזי אל-מסמודי ענה על שאלות עיתונאים ונשאל על האינדיקציות והטענות של הזרוע הצבאית של חמאס כי ישראל אחראית לכך והוא ענה כי "כל הנתונים נאספים. שופט החקירה יקבל את ההחלטה לאור כל הנתונים". לאחר מכן הוא נשאל אם הם יודעים עם שני הזרים שמתנהל אחריהם מרדף נמצאים בתוניסיה או מחוץ למדינה והוא ענה כי הם לא יודעים בוודאות אם הם בתוניסיה או מחוצה לה, אך רוב הנתונים שבידם מצביעים על כך שהם מחוץ לתוניסיה.

 

במקביל, אחת מתחנות הרדיו המקומיות מדווחת על עוד עצור בפרשת החיסול מהאי ג'רבה. מדובר באח של אחד משני העצורים מהאי, שמהווה מוקד לקהילה היהודית במדינה. במקביל יו"ר הפרלמנט מסר היום כי תתקיים ישיבת חירום שמועדה טרם נקבע בעקבות חיסול המהנדס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים