שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שוטר טורקי רצח את השגריר: "מתקפת טרור על היחסים עם רוסיה"

  מבוכה גדולה לארדואן, שהתקשר לפוטין: הרוצח שירה למוות בשגריר רוסיה באנקרה היה שוטר טורקי בן 22. רק בקיץ, אחרי שנה של חרם רוסי על טורקיה, שוקמו היחסים בין המדינות. ארדואן: "מי שרוצה לפגוע ביחסינו עם רוסיה לא יצליח". בטורקיה טוענים: המתנקש מזוהה עם איש הדת שמואשם בניסיון ההפיכה

   

  רגע הירי בשגריר רוסיה בטורקיה

  רגע הירי בשגריר רוסיה בטורקיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן התקשר הערב (יום ב') לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעקבות רצח השגריר הרוסי באנקרה, אנדריי קרלוב. רק לאחרונה שוקמו היחסים בין אנקרה למוסקבה, ורצח השגריר הערב עלול לפגוע בהם מאוד: לא רק שלא ברור כיצד הצליח היורה להתקרב כל כך לשגריר כשהוא חמוש – העובדה שהרוצח הוא שוטר לא-בתפקיד במשטרת טורקיה מביכה עוד יותר מבחינת הממשלה הטורקית. גורם טורקי רשמי אמר כי ארדואן מסר לפוטין מידע על החקירה.

   

  בתוך כך, בכיר ביטחוני בטורקיה טען כי ישנן ראיות חזקות לכך שהמתנקש השתייך לרשת של מנהיג הדת הגולה, פתהוללה גולן, שהואשם גם בניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה. בתנועתו של גולן הגיבו בזעם: "ההאשמה הזו מגוחכת ונועדה לטייח את הכישלון האבטחתי", מסר יועץ למנהיג הדת הגולה.

   

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מסר הודעה בווידאו מוקלט: "מדובר במעשה פרובוקציה שנועד לפגוע בנורמליזציה עם רוסיה. שוחחתי עם נשיא רוסיה פוטין והסכמנו על שיתוף פעולה במאבק נגד הטרור. זו מתקפה על העם הטורקי והמדינה הטורקית. למי שמעוניין לפגוע ביחסינו עם רוסיה, שיידע כי הוא לא יצליח במשימתו".

   

  אחריו פורסמה הודעה של פוטין שהשמיע קול דומה: "הרצח הוא פרובוקציה", אמר הנשיא הרוסי. "הרצח נועד לפגוע ביחסים עם טורקיה ולפגוע בתהליך לפתירת המשבר בסוריה".

   

  בניסיון למזער נזקים הערב פרסם משרד החוץ הטורקי הודעה שלפיה הרצח הוא "מעשה טרור שפל". הוא מסר כי הוא לא יאפשר לרצח לפגוע ב"ידידות הטורקית-רוסית". טורקיה הבטיחה בהודעה למצות את הדין עם האחראים לרצח. שר הפנים הטורקי אמר כי מדובר ב"מתקפת טרור נגד היחסים עם רוסיה", וראש העיר אנקרה אמר מוקדם יותר כי הוא מאמין שהרצח נועד לפגוע ביחסים המשתקמים בין המדינות.

   

  רוסיה וטורקיה שיקמו רק לאחרונה את היחסים ביניהן אחרי כמעט שנה של סנקציות רוסיות על טורקיה. בשנה שעברה הפיל צבא טורקיה מטוס רוסי שפעל בשמי סוריה וחדר לדבריה למרחב האווירי הטורקי, ואחד הטייסים בו נהרג. בעקבות זאת נקטה רוסיה צעדי ענישה נגד טורקיה וקראה לאזרחיה שלא לנסוע לחופשות במדינה כפי שרוסים רבים נוהגים לעשות. הדבר גרם פגיעה כלכלית קשה לטורקיה. בקיץ האחרון נעתר נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לדרישת רוסיה, התנצל על התקרית והסכים לשלם פיצויים. בעקבות זאת השיבו שתי המדינות את היחסים ביניהן למסלולם התקין.

  מימין: השגריר קרלוב. משמאל: החמוש אחרי הירי, והשגריר מוטל על הרצפה (צילום: AP) (צילום: AP)
  מימין: השגריר קרלוב. משמאל: החמוש אחרי הירי, והשגריר מוטל על הרצפה(צילום: AP)

  "נקמה על חלב!". היורה צועק אחרי הרצח (צילום: AP) (צילום: AP)
  "נקמה על חלב!". היורה צועק אחרי הרצח(צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  הרצח הערב אירע יום אחד לפני פגישה מתוכננת במוסקבה של חברי פרלמנט בכירים מרוסיה, מטורקיה ומאיראן. בפגישה הם אמורים לדון באירועים בסוריה, ולפי דיווחים ברוסיה הרצח הערב לא צפוי להביא לביטול הפגישה.

   

  היורה צעק: "אנחנו מתים בחלבּ, אתם תמותו כאן!"

  השגריר הרוסי בטורקיה אנדריי קרלוב נרצח הערב בסביבות השעה 18:00 כשנאם בתערוכת צילום שבגלריה באנקרה. מבלוט מרט אלטינטס, שוטר לא-בתפקיד, הגיח במהלך הנאום לבוש בחליפה ועניבה מאחורי השגריר הרוסי, ירה בו והחל לצעוק "אנחנו מתים בחלבּ, אתם תמותו כאן" ו"אל תשכחו את חלבּ". הירי במקום נמשך עוד כחצי שעה, עד שהיורה - כך מדווחים בטורקיה - חוסל. שעה קלה אחרי הירי הודיע משרד החוץ הרוסי כי השגריר קרלוב מת מפצעיו. "אנחנו רואים בזה פעולת טרור", מסר משרד החוץ במוסקבה.

   

  אשת השגריר מיררה בבכי: זירת הרצח בטורקיה

  אשת השגריר מיררה בבכי: זירת הרצח בטורקיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  גורמים ביטחוניים בטורקיה סיפרו הערב כי היורה מבלוט מרט אלטינטס הוא שוטר שעבד באנקרה והשתייך בשנתיים וחצי האחרונות לכוח לפיזור הפגנות ומהומות. הוא הגיע לגלריה הערב כשלא היה בתפקיד. לפי מסמכים שלו שפורסמו ברשתות החברתיות בטורקיה הוא בן 22, בוגדר האקדמיה לשוטרים באיזמיר. לאחר הרצח פשטו כוחות הביטחון על בית משפחתו, ואמו ואחותו נעצרו.
   
  "נשבענו למות מות קדושים – זו נקמה על סוריה ועל חלב", צעק הערב אחרי שירה בשגריר. "עד שהן יהיו בטוחות – אתם לא תטעמו את טעם הביטחון. רק המוות יוציא אותי מכאן. כל מי שיש לו חלק בדיכוי הזה ימות – בזה אחר זה". האירוע תועד כולו בווידאו משום שצלמים הוזמנו למקום לרגל נאומו של השגריר בתערוכה, שעסקה באופן שבו רואים הטורקים את רוסיה. "ראינו את השגריר שוכב על הרצפה וברחנו", סיפר אחד האנשים שהיו במקום.
   
  באנקרה היו הערב דיווחים שהיורה הוצב בעבר לשמור על אותו שגריר שהוא רצח הערב, וכי הוא אבטח אותו במשך כשבוע. הדיווח הזה טרם אושר, אבל כן ידוע שהיורה אלטינטס נכנס הערב לגלריה הודות לכך שהציג לשוטרים מסמכים מזהים שלו.
  השוטר היורה ממשיך לצעוק - בעוד השגריר דמם למוות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  השוטר היורה ממשיך לצעוק - בעוד השגריר דמם למוות(צילום: AFP)
   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  קרלוב. קריירה ארוכה בשירות החוץ הרוסי (צילום: AP) (צילום: AP)
  קרלוב. קריירה ארוכה בשירות החוץ הרוסי(צילום: AP)

  היורה במדי שוטר, בתמונה שהופצה הערב ברשתות החברתיות ()
  היורה במדי שוטר, בתמונה שהופצה הערב ברשתות החברתיות

  כוחות הביטחון הטורקיים הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  כוחות הביטחון הטורקיים הערב(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  השגריר הרוסי קרלוב שנרצח הערב היה בן 62. הוא מילא תפקידים רבים בשירות החוץ הרוסי, עוד מימי ברית המועצות. לשגריר בטורקיה הוא מונה ביולי 2013. בעקבות הרצח הערב הוגברה האבטחה סביב שגרירות רוסיה בבירה הטורקית. ארה"ב והאו"ם מיהרו לגנות את ההתנקשות, וראש העיר אנקרה אמר כי הרצח נועד להרוס את היחסים בין טורקיה לרוסיה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים