שתף קטע נבחר

"מלמדים דעות כופרניות": כנס נגד השכלה גבוהה - במימון עיריית ירושלים

ארגון "בית יעקב" עומד מאחורי כנס לתלמידות סמינרים חרדיות, תחת הסיסמה: "לא לילך חס וחלילה אחר רוחות זרות של לימודים ותוארים זרים". עיריית ירושלים משקיעה 200 אלף שקלים באירוע. הרב אהרן ליבוביץ': "אסור לנו, כעירייה, לתת יד לכנס שנועד לצמצם לנשים חרדיות את האפשרויות בחיים". עיריית ירושלים: "לא מצאנו סיבה לעצירת התקציב"

 

"לא לילך חס וחלילה אחר רוחות זרות של לימודים ותוארים זרים" - זו הסיסמה שקיבלה את פניהן של תלמידות סמינר חרדיות, שהגיעו הבוקר (ג') לכנס "חומותיך" שנערך בארנה בירושלים. הכנס בארגון "בית יעקב" הוקדש לדרשות ולנאומי רבנים נגד לימודי השכלה גבוהה - וממומן בסכום של כ-200 אלף שקל מתקציב עיריית ירושלים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כבר כשנודע בשבוע שעבר על קיום הכנס, פנה חבר מועצת העיר, הרב אהרון ליבוביץ' ("ירושלמים") לאגף התרבות והפנאי בעיריית ירושלים, שהמימון לכנס מגיע מתקציבו. "זה ביזיון שעיריית ירושלים הסכימה להעביר 200 אלף שקלים לטובת כנס שדן את הציבור החרדי לחיי אבטלה, השתכרות נמוכה ועוני", אמר ליבוביץ', המחזיק בתיק מעמד האישה בעיריית ירושלים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

בתחילה הוקפאה העברת התקציב עד לבירור הנושא, אך בתחילת השבוע הוחלט בעירייה כי אין תכנים המונעים את מימון הכנס על ידי העירייה. עיריית ירושלים משקיעה משאבים רבים במיתוג העיר כבירת ההשכלה הגבוהה, תחת הקמפיין "עיר.אקדמיה" ופועלת לקידום תעסוקה במגזר החרדי.

 

בכנס אמר, בין היתר, הרב פנחס ארלנגר, כי במוסדות האקדמיה מלמדים חוכמה, אך גם מערבבים דעות, "ובהם גם דעות כפרניות וכל מיני מחשבות זרות, בלבולים. והעיקר לקחת את ולהוציא את בת ישראל, לתת לה שאיפות אחרות, לתת לה מחשבות אחרות, לתת לה רצונות אחרים.

 

"אותה בת יעקב שגדלה במשך השנים, ראתה הורים יקרים, ראתה... ראתה רבנים, ראתה ... שכל כולם היו קודש קודשים. פתאום עלולות להתגלות בעיניהם כל מיני רעיונות חדשים, מושגים חדשים, אנשים אחרים שפתאום מעריכים אותם, אנשים שבכלל לא קשורים ומחוץ למחנה שלנו"

 

על המוסדות האקדמיים הנפרדים, הנערכים לקליטת סטודנטים חרדים - נושא הנמצא כרגע במאבק ובדיון מול ביתה משפט, אמר הרב: "המטרה שלהם ברורה והדברים כתובים. ואפשר לראות אותם שחור על גבי לבן. הם רוצים את ההתחלה בתור גשר, כדי להעביר את הציבור אחר כך למקומות המעורבים, למקומות שבהם לומדים לא חרדים, לא רק נשים לבד אלא בערבוביה, הם רוצים לקחת את כל העמל של כל הדורות ממעמד הר סיני ולפרק את הכל".

 

 

"הובטח לי על ידי גורמים בעירייה שהנושא נבדק, ושלא יהיו תכנים נגד השכלה גבוהה" אומר היום ליבוביץ'. "המציאות היא הפוכה. הכנס 'בדרך בית יעקב' הוא כנס המציע למשתתפות בו דרך חד-מסלולית, דרך ללא מוצא, שמובילה לחיים בדחק.

 

"הציבור החרדי משווע לצאת ממעגל העוני, ואסור לנו כעירייה לתת יד לכנס שנועד לצמצם לנשים חרדיות את האפשרויות בחיים. אסור לנו להיות אלה שמנמיכים להן את תקרת הזכוכית לגובה כזה שבו יצטרכו להישאר כפופות כל חייהן".

 

עיריית ירושלים: "לא מצאנו אמירות מסיתות או פוליטיות"

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "מדובר בכנס תורני שנתי שבו תלמידות הסמינרים בעיר שומעות דרשות תורניות של רבנים לחיזוק המשך הלימוד המקצועי בסמינרים (בסמינרים נלמדים מקצועות כגון חינוך, הוראה ומקצועות נוספים המכשירים את התלמידות לשוק העבודה, ומהווים מקבילה ללימודים על-תיכוניים)".  

 

 

"עיריית ירושלים התנתה את השתתפותה הכספית, באישור מראש של רשימת המרצים והדורשים בכנס. לאחר שהועברה רשימת המרצים, לא מצא היועץ המשפטי כל מניעה להעברת התקציב, לאור העובדה כי אין בכנס אמירות פוליטיות או מסיתות. העירייה משקיעה בפיתוח האקדמיה ובפיתוח לימודים מקצועיים בכל המגזרים, על מנת לפתח את ההון האנושי בעיר ולהכניס עוד ועוד מגזרים למעגל התעסוקה. תקציב פרויקט עיר.אקדמיה עומד על כ-12 מיליון ש"ח בשנה".

 

בעירייה הוסיפו כי מטרת הנאומים הצפויים בכנס, היא "לעודד המשך לימוד בסמינרים המקצועיים. במידה וינאמו נגד האקדמיה, יבחן היועץ המשפטי לעירייה את העברת התקצוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן רוזנברג
הרב אהרון ליבוביץ'. ניסה לעצור
צילום: קרן רוזנברג
מומלצים