שתף קטע נבחר

ח"כ גטאס קשר עצמו להברחת הטלפונים: "פעילות הומניטרית"

חבר הכנסת החשוד בהברחת טלפונים לאסירים ביטחוניים נדהם מהצילומים שהציגו לו החוקרים וקשר עצמו למעשים. לאחר מכן פרסם הודעה שבה טען כי "לא עבר כל עבירה הקשורה לביטחון המדינה או אזרחיה". גורמים במשטרה: החקירה תושלם בתוך ימים ספורים עם המלצה ודאית לכתב אישום

ח"כ גאטס בכניסה לחקירה בלהב 433 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ גאטס בכניסה לחקירה בלהב 433(צילום: מוטי קמחי)
באסל גטאס, חבר הכנסת מהרשימה המשותפת החשוד בהעברת 12 טלפונים ניידים למחבלים בכלא קציעות, נחקר במשך כארבע שעות במשרדי להב 433 בלוד וקשר עצמו למעשים. במהלך חקירתו נדהם גטאס מהצילומים המפלילים שהראו לו החוקרים. לאחר חקירתו פרסם הודעה שבה כתב כי השיב על כל השאלות. "הביקורים שלי אצל האסירים הם במסגרת פעילות הומניטרית ומוסרית בסוגיית האסירים לה אני מחויב ממניעים מוסריים והומנטריים צודקים".

 

כבר בתחילת החקירה החליטו החוקרים לחשוף בפני גאטס, שנחקר במשך ארבע שעות, את צילומי הסתר שתיעדו אותו מעביר 12 טלפונים לאסירים הביטחוניים שעמם נפגש. גאטס שהיה מופתע מכך, לא ניסה להכחיש וטען, כאמור, כי בסך הכל ביצע מעשה "הומניטרי". 

 

בהודעה שפרסם לאחר מכן נכתב עוד כי "ח"כ גטאס מדגיש כי הוא לא עבר כל עבירה הקשורה לביטחון המדינה או אזרחיה כפי שנטען. ומעולם לא הייתה לו כוונה לעשות כן. אין לי מה להסתיר, אנחנו נכנסים ויוצאים מחקירות אלה בראש מורם".

 

לדבריו, "סוגיית האסירים היא סוגיה כאובה וקשה מנשוא, האסירים סובלים מתנאים קשים וטיפול בנושא זה הוא במסגרת תפקידי הציבורי והפרלמנטרי ואני מטפל בו באחריות".

 

 

עם חנין זועבי. חברי הרשימה המשותפת ליוו את ח"כ גטאס לחקירה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עם חנין זועבי. חברי הרשימה המשותפת ליוו את ח"כ גטאס לחקירה(צילום: מוטי קמחי)

גורמים במשטרה טוענים שהחקירה תושלם בתוך ימים ספורים עם המלצה ודאית להגשת כתב אישום. לפני שנכנס לחקירה הכריז ח"כ גטאס שמדובר ברדיפה פוליטית. הוא אמר שייצא מהחקירה "עם הראש למעלה", והוסיף כי "בסוף ההר יוליד עכבר", אבל הוא הופתע מהראיות שהציגו לו השוטרים. כבר בתחילת החקירה חשפו בפניו החוקרים את צילומי הסתר שתיעדו אותו מעביר 12 טלפונים לאסירים הביטחוניים שעמם נפגש לאחרונה בכלא קציעות.

 

מהמשטרה נמסר לאחר מכן: "יאח"ה חקרה היום באזהרה את ח"כ גטאס בגין חשד לביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים, ועבירות על פי פקודת שירות בתי הסוהר - הכנסת חפץ אסור או מסוכן. על פי החשד, החדיר הח"כ טלפונים וכרטיסי סים לאסירים ביטחוניים בניגוד לחוק".

 

בזמן שגטאס נחקר ועל רקע החשדות נגדו, ועדת הכנסת אישרה את היוזמה של השר לביטחון פנים גלעד ארדן לביטול ביקורי חברי הכנסת אצל אסירים ביטחוניים. על דבר היוזמה פורסם לראשונה הבוקר ב-ynet.

 

הוועדה קבעה כי היא סבורה שיש בביקורים גיבוי ועידוד לאותם אסירים, למעשיהם ולשולחיהם. עוד קבעה הוועדה כי ביקורי אסירים ביטחוניים אינם חוסים תחת הגדרת חסינות חברי הכנסת וזאת בשל הפגיעה שעלולה להיגרם לביטחון המדינה כתוצאה מהביקורים לפי חוות הדעת של שירותי הביטחון. לפי היוזמה של ארדן, ביקורי ח"כים אצל אסירים ביטחוניים ייקבעו מעתה בתיאום עם יו"ר הכנסת, יו"ר ועדת הכנסת ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה. לפי מה שהוחלט, לכמה בעלי תפקידים מקרב חברי הכנסת, קואליציה ואופוזיציה כאחד, תינתן האפשרות לקיים את הביקורים כדי להבטיח פיקוח פרלמנטרי נאות על תנאי כליאתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ באסל גטאס
צילום: מוטי קמחי
מומלצים