שתף קטע נבחר
צילום: AP

דאעש נטל אחריות לפיגוע בברלין, "המחבל עדיין חמוש וחופשי"

ארגון הטרור פרסם הודעה שלפיה הוא שעומד מאחורי הפיגוע הקשה בשוק חג המולד שבו נרצחו 12 בני אדם: "חייל שלנו ביצע את הפיגוע כדי לפגוע בקואליציה הבינלאומית". זמן קצר לפני כן שוחרר ממעצר מבקש המקלט הפקיסטני שנעצר כשעה לאחר הפיגוע. עדיין לא ידוע מה עלה בגורל הישראלית שנעדרת

 

 

 

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) קיבל אמש (ג') אחריות לפיגוע הקשה אמש בברלין, שבו נהג משאית דרס למוות 12 בני אדם בשוק חג המולד ופצע 48 נוספים, בהם 18 שנאבקים על חייהם. את ההודעה פרסם הארגון דרך סוכנות הידיעות שלו, עוד לפי שידועה זהותו של המחבל שביצע את הפיגוע.

 

בסוכנות הידיעות "אעמאק" של ארגון הטרור דווח כי מבצע פיגוע הדריסה הוא "חייל של המדינה האיסלאמית שביצע את הפיגוע כהיענות לקריאות לפגוע בנתיני מדינות הקואליציה הבינלאומית". לפני כחודש קרא הדובר החדש של ארגון הטרור, אבו אל-חסן אל-מוהאג'יר, לחיילי החליפות בכל רחבי העולם לפגוע בכופרים לקראת חג המולד. "תתקפו אותם בבתיהם, בשווקים שלהם, בכבישים שלהם ובכינוסים שלהם", אמר. "תתקפו אותם מהיכן שהם לא יחשבו לעצם שזה יגיע. תבעירו את האדמה מתחת לרגליהם".

 

זמן קצר לפני כן הודיעו תובעים בגרמניה כי שחררו ממעצר את מבקש המקלט הפקיסטני שנעצר אתמול זמן קצר לאחר פיגוע הדריסה בחשד למעורבות בו. לפי הודעת התביעה, "אין די ראיות כדי להשאיר אותו במעצר". בתוך כך ממשיכות הרשויות במדינה לחפש אחר החשוד בביצוע הפיגוע, שככל הנראה "עדיין חמוש, חופשי ומסוכן". המשטרה קראה לאזרחי המדינה לשמור על ערנות.

 

שר הפנים הגרמני תומאס דה מייזיר פנה לכלי תקשורת במדינתו לאחר שחרורו של החשוד, ואמר כי מראש נחקרו כמה כיוונים שונים בקשר לפיגוע, וכי הפקיסטני ששוחרר מההתחלה לא היה החשוד היחיד. כמו כן הוא הוסיף כי "עדיין אי אפשר לשלול את האפשרות שישנו תוקף חמוש וחופשי במדינה".

נעצר אתמול לאחר הפיגוע - ושוחרר. מבקש המקלט בידי כוחות המשטרה ()
נעצר אתמול לאחר הפיגוע - ושוחרר. מבקש המקלט בידי כוחות המשטרה
  

"אין ספק שהאירוע אמש היה פיגוע, אך המניעים מאחוריו עדיין אינם ברורים", הבהיר שר הפנים. בהמשך חידד כי עדיין לא ידוע כמה אזרחים זרים נפגעו באירוע, וכן הוסיף כי אין ילדים בין ההרוגים.

 

זמן קצר לפני שחרורו של העצור לביתו פונתה תחנת רכבת בעיר קלן לאחר שהתקבלה התרעה טלפונית על פצצה במקום. לאחר זמן קצר התברר כי מדובר בהתרעת שווא.

 

כשעה לאחר הפיגוע שלשום בלב שוק חג המולד בברלין, עצרה המשטרה מבקש מקלט פקיסטני בן 23, וטענה כי הוא האחראי למתקפת הטרור בשוק חג המולד. אלא שאתמול בצהריים מסרו גורמים ביטחוניים לעיתון "וולט" כי המשטרה לא עצרה את המחבל, שלפי הדיווח נושא נשק וחופשי. "יש לנו את האיש הלא נכון, ולכן יש לנו מצב חדש. התוקף האמיתי עדיין חמוש, חופשי ועלול לגרום לעוד נזק", אמר בכיר במשטרה.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מוקדם יותר אתמול התקיימה גם מסיבת עיתונאים מטעם התובע הפדרלי בגרמניה, שאישר שייתכן שהפקיסטני שנעצר אינו המחבל. "אנחנו צריכים להתרגל לרעיון הזה", אמר התובע פטר פרנק. הוא אמר כי האירוע נחקר כמתקפת טרור למרות שאף ארגון לא קיבל אחריות. "אנחנו חושבים שהרקע למתקפה הוא טרור", אמר התובע וציין כי לרשויות אין תיעוד של פיגוע הדריסה. "אנחנו לא יודעים אם היה תוקף אחד או כמה תוקפים", הוסיף.

 

במסיבת עיתונאים נפרדת שכינס שר הפנים דה מייזיר בתחילת היום אמר שבחקירתו הכחיש החשוד שנעצר שביצע את הפיגוע. הוא אמר כי העצור, שזוהה בתקשורת כנאבד ב', הגיע ב-31 בדצמבר 2015 לגרמניה ובפברואר הגיע לברלין. לדבריו הוא לא נמצא במאגר הטרור. לפי הדיווחים בגרמניה הוא היה מוכר למשטרה על רקע עבירות קלות בלבד.

 

"אם יתברר שהוא אכן מבקש מקלט זה יהיה מחליא", אמרה קודם הקנצלרית אנגלה מרקל על זהות המחבל. שר הפנים אמר כי עד כה זוהו רק בודדים מהקורבנות, בהם אדם שככל הנראה נורה למוות. דיווח קודם בגרמניה מצביע על כך שמדובר בנהג הפולני שהיה במשאית שבה השתמש המחבל, שכאמור ייתכן שעדיין מסתובב חופשי. דה מייזיר אמר כי האקדח שבו לפי החשד ירה המחבל לא נמצא בזירה.

 

בתוך כך, מסר שגריר ישראל בגרמניה יעקב הדס הנדלסמן כי יש מקום לתקווה שהאזרחית הישראלית שנעדרת מאז הפיגוע אמש בברלין עדיין בחיים, זאת על סמך דבריו של שר הפנים הגרמני שאמר כי רוב הפצועים בפיגוע טרם זוהו. "אנחנו מקווים שהיא בין הפצועים", אמר השגריר. "הבעיה שהגישה היא קצת בעייתית. אנחנו הולכים ממקום למקום ומפעילים את כל מי שאפשר. תקווה תמיד צריכה להיות, אבל אין לי שום מידע, אני רק בא ואומר שאם רוב הפצועים עדיין לא זוהו, אז יש מקום לתקווה".

 

קונסולית ישראלית בברלין ליאורה גבעון ואנשי השגרירות עברו מבית חולים לבית חולים כדי לאתר את הישראלית שמוגדרת מנותקת קשר. גבעון גם ביקרה בכמה חדרי מתים כשהיא מחזיקה את תמונתה של הישראלית. בעלה של הנעדרת מאושפז בבית החולים וונקבאך קליניקום ובמהלך הלילה עבר שני ניתוחים. הוא נפגע באגן וברגליים. הוא הגיע במצב קשה, אך הרופאים אמרו שלא נשקפת לו סכנת חיים.


פורסם לראשונה 20/12/2016 20:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות משטרה בברלין, אתמול
צילום: AFP
מומלצים