שתף קטע נבחר

ספורט הוא לא רק משחק

כולנו יודעים שלפעילות גופנית יש יתרונות רבים, לא רק פיזיים אלא גם מנטאליים. לצערנו, אם פעם ילדים התרוצצו בחוץ, היום הם צריכים להירשם לחוגים כדי לזוז, ואנחנו המבוגרים מבלים במשרד שעות נוספות ומאבדים את החשק לצאת לצעידה קלה. אז איך בכל זאת חוזרים לעשות ספורט? עושים תכנית, מצרפים את הילדים ויוצאים לדרך

בחסות הטוטו

 

עד לפני כעשור ספורט היה חלק בלתי נפרד מחיינו, וחלק עיקרי בחיי ילדינו שיצאו מדי יום לשחק עם החברים בגינה וברחוב. אולם עם העלייה בכמויות המסכים – על המשחקים והרשתות החברתיות שהם – הספורט נדחק מהשגרה היומיומיות והפך למשהו שצריך לצאת ולעשות, שצריך להירשם אליו כחוג. לא בכדי שיעורי הספורט הפכו לחלק בלתי נפרד וחובה בבית הספר, בלעדיהם יתכן מאוד והילדים שלנו לא היו עוסקים בפעילות גופנית כלל, בעיקר כשלזו יש יתרונות רבים בהתפתחות הילד – פיזית ונפשית.

 

איך נראה המגרש השכונתי שלכם, צריך שיפוץ? כתבו לנו ואולי נגיע אליכם

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

פעילות ספורטיבית נחשבת, מזה עשורים, כמועילה לגוף ולנפש. היא יכולה לסייע לנו לרדת במשקל, לגרום למצב רוח טוב, ללמד אותנו על היכולות שלנו ולגרום לנו להתגאות בעצמנו, ויש בה יתרונות רבים בהקשר החברתי – שכן אמנם ניתן לבצע אותה ביחידים, אבל ביחד זה יותר כיף ומועיל להתפתחות החברתית והאישית בעיקר אצל ילדים.

 

משחקים המלווים בפעילות גופנית, כמו משחקי כדור בגינה/שכונה, רכיבה משותפת על אופניים, משחקי תופסת ומחבואים, מתקני ספורט לנוחיות הציבור המשמשים הן את המבוגרים והן את הילדים (ומהווים קרקע פורייה ליצירתיות), וגם אלו שמשחקים יחד בתוך הבית, הם סוג של בידור והנאה שטומנים בחובם בניית אופי, מלמדים על שיתוף פעולה, על מנהיגות ודו-קיום, ויחד גם מעניקים כוח ואנרגיה ומפעילים את הגוף ועוזרים לחזק אותו.

 

ענת הראל מסבירה איך משתמשים במתקני הספורט עם הילדים:

 

למבוגרים העוסקים, ברובם, בעבודה משרדית, פעילות גופנית היא מפלט לא רק מישיבה מול המסך וחידוש זרימת הדם לאיברים הזקוקים לכך לאחר יום עבודה, אלא גם מפלט לנפש ולמוח שעובד כל היום בצורה מסוימת. ידוע שספורט מפיג עייפות ודריכות ובכך גם משפר את הבריאות. ריצה, למשל, משפרת את צפיפות העצם ותפקוד מערכת החיסון, מפחיתה זיהומים ודלקות ומגנה מפני השמנת יתר.

 

ספורט חשוב במיוחד עבור בני הנוער שכן הוא מסייע בצמיחה הפיזית ויכול, בעזרת שחרור אנדורפינים, לסייע לתחושות טובות – גיל ההתבגרות הוא לא קל עבור רבים העומדים בפני ביקורת יומיומית של חבריהם לכיתה והספורט לא רק שיכול לחבר בינם לבין אחרים, אלא גם לחזק אותם מכל הבחינות. תחרויות ספורט בית ספריות, למשל, הן דרך ללמוד מהי תחרות, להתנהל מול אחרים שאינם בני כיתתך ולפתח קשרים.

 

עבור הילדים הספורט יכול להיות כלי לימוד המאפשר להם לפתח יכולות עבודה בצוות, מנהיגות, מסירות, הבנה של הכישרונות שלהם, סבלנות, עזרה לזולת, כיבוד האחר, ביטחון עצמי ועוד. כמו כן, במשחקים בחוץ, ילדים מפתחים את היצירתיות.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

פעמים רבות "לעשות ספורט" נשמע לנו כמו עונש, משהו שקשור בדיאטה, משהו שמצריך יציאה מהשגרה המוכרת, כי למי יש כוח לצאת אחרי יום עבודה לרוץ או להליכה. יחד עם זאת, מי שמעז ועושה מספר על שינוי מוחלט בחיים ולטובה. ברגע שנעשה השינוי הקטן הוא מוכיח לנו שאנחנו מסוגלים לעשות כל שינוי ושזה יכול לשנות את חיינו. תחשבו על התחושה המציפה אתכם אחרי שארגנתם מחדש פינה בבית, כמו משב רוח מרענן.

 

אז איך מתחילים לעשות ספורט, או לעשות שינוי קטן שיכול לגרום לנו להרגיש טוב יותר? כמו כל דבר בחיים, תכנון מראש יכול להפוך את החוויה כולה לאפקטיבית יותר, נעימה ומהנה וכזו שתגרום לנו לרצות.

 

לא משנה באיזה תחום ספורט בחרתם, הכל צריך להיות במידה, בעיקר אם הגוף שלכם לא רגיל לעסוק בפעילות גופנית, וגם אם עסקתם בעבר בפעילות כזו, הגוף שלכם אולי זוכר, אבל צריך הנעה הדרגתית.

 

חשוב לעשות תיאום ציפיות עם עצמכם, הרי אתם לא יכולים להפוך לאצני מרתון כשבשבוע שעבר עוד ביליתם את הערבים שלכם מול הטלוויזיה. צריך להתחיל בצורה מתונה, להקשיב לגוף שלכם – הוא יודיע לכם כשתפעילו עליו יותר מדי עומס, ועליכם להקשיב לו.

 

פעילות גופנית היא אורח חיים, לא מצב נקודתי שעוסקים בו כשיש זמן, אם אתם רוצים לעסוק בה, אתם צריכים להפוך אותה לחלק מהחיים שלכם בצורה הנכונה ביותר עבור הגוף שלכם. אותו הדבר לגבי הילדים שלכם – אם אתם רוצים להכניס את הספורט לשגרת היום שלהם, למה לא להתחיל במגרש המשחקים? למדו אותם משחקי כדור, עודדו אותם להשתתף בכאלו עם החברים שלהם, צאו איתם לסיבוב בשכונה, זה לא רק הספורט אלא גם החיבור ביניכם שילך ויתחזק, ועל הדרך גם אתם תעסקו בפעילות גופנית.

 

חשוב, מעבר לתכנון המוקדם של הפעילות – בו אפשר לשתף את הילד שלכם ולהחליט יחד לאן הולכים ב"סיבוב" היומי – להבין שיש צורך בעקביות. נכון, יש לנו שעות נוספות בעבודה, לילד יש מבחנים ועבודות, אבל אם תחליטו שאתם עושים את זה פעמיים-שלוש בשבוע, נסו לדבוק בזה (הרי אם זה היה חוג שמשלמים עליו, לא הייתם מוותרים לילד כל כך מהר).

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
  

הדרגתיות, כפי שציינו, חשובה גם היא, לא נתחיל לרוץ 5 ק"מ כבר באימון ראשון. צריך להקשיב לגוף ולשרירים, להתחיל בצורה מתונה ולדאוג שהשרירים לא יסבלו ממאמץ יתר.

 

דבר חשוב נוסף הוא ציוד מתאים, לא צריך לצאת עכשיו לקניות ולהוציא כספים על ציוד מיוחד, אבל בהחלט מומלץ לבחור בנעליים נוחות המתאימות להליכה או ריצה, משום שאלו יסייעו לנו לשמור על יציבות ולהחזיק את כפות הרגליים שלנו בצורה נכונה.

 

ולבסוף, גם המנוחה היא בעלת חשיבות כשמבצעים פעילות גופנית – הגוף שלנו צריך לנוח משום שבזמן הזה הוא מטפל בעצמו. אם לא נישן מספיק או ניתן לגוף לנוח, נפגע ביכולות שלו לטפל בעצמו.

 

כאמור לפעילות גופנית יש יתרונות רבים בכל גיל, כל שעלינו לעשות הוא למצוא את הפעילות הנכונה שמתאימה לנו – כיחידים, בקבוצה גדולה או כמשפחה – ולצאת לדרך.

 

עושים מהפך במגרש

לכל אחד ואחת מאיתנו יש את המגרש הביתי שלו/שלה. אנחנו מגיעים לשם כדי לשחק עם החברים, לעשות קצת ספורט ולשמור על הקשר, אבל בעיקר לשמור על החברות ועל הקהילה. גם הילדים שלנו משחקים שם אחר-הצהריים, ממציאים משחקים חדשים, מגלים עולמות ומפתחים את הביטחון העצמי שלהם.

 

אבל לפעמים המגרש, למרות ואולי בגלל כל האהבה והמשחקים היומיומיים, מאבד מהזוהר שלו, הרשתות נקרעות, השערים מקבלים כתמי חלודה, הדשא הולך ונעלם והסימונים כבר לא נראים, אולי בעיקר משום שגם התאורה לא כל-כך עובדת.

 

במסגרת פרויקט מיוחד של ynet בשיתוף הטוטו ישופצו מתקני ספורט קהילתיים ברחבי הארץ כשתהליך השיפוץ ילווה ויתועד בסדרה חדשה כאן ב-ynet.

 

התפקיד שלכם הוא להגיש בטופס המיוחד בקשות לשיפוץ המגרש שבו אתם נוהגים להיפגש ולשחק. האתרים הנבחרים יזכו לטיפול מקיף על ידי צוות מיוחד שיחזיר את הכבוד למגרש.

 

בחסות הטוטו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
גם טיול בגינה הציבורית נחשב לפעילות גופנית ואף מקרב את המשפחה
צילום: shutterstock
מומלצים