שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דובר צה"ל מונה לראש אגף כוח אדם בצה"ל
  שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר את החלטת הרמטכ"ל למנות את תת-אלוף מוטי אלמוז לראש אגף כוח האדם במקום האלוף חגי טופולנסקי שפרש בעיצומה של חקירת מצ"ח נגדו בעקבות גניבת מחשבו הצבאי. אלמוז בן ה-49 הוא איש חיל ההנדסה הראשון שיקבל דרגת אלוף

   

  תא"ל מוטי אלמוז (צילום: מוטי קמחי)
  תא"ל מוטי אלמוז(צילום: מוטי קמחי)

  שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר את החלטת הרמטכ"ל למנות את דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז לראש אגף כוח האדם במקום האלוף חגי טופולנסקי שפרש בעיצומה של חקירת מצ"ח נגדו בעקבות גניבת מחשבו הצבאי.  

   

  בהתאם להחלטת הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אלמוז יועלה לדרגת אלוף ויחליף את האלוף טופולנסקי שסיים את תפקידו לאחר שנתיים ושלושה חודשים.

   

  אלמוז בן ה-49, חקלאי במקצועו, הוא קצין ההנדסה הראשון שהגיע לדרגת אלוף. הוא נשוי, אב לחמישה ומתגורר בכפר תבור. שתיים מבנותיו משרתות בצה"ל - האחת כקצינה בחיל הרפואה והשנייה כמדריכת חי"ר.

   

  אלמוז במעמד מינויו לדובר צה"ל ב-2013 (צילום: באדיבות דובר צה"ל)
  אלמוז במעמד מינויו לדובר צה"ל ב-2013(צילום: באדיבות דובר צה"ל)

  בשנת 1985 התגייס אלמוז לחיל ההנדסה ועד שנת 2000 מילא שורת תפקידים בחיל, מחייל ועד למג"ד. בשנת 2002 מונה למפקד ההנדסה של פיקוד הדרום וכעבור שנתיים מונה למפקד חטיבת הבקעה. בשנים 2006-2007 שימש אלמוז כקצין אג"ם בפקוד המרכז ובשנת 2007 מונה לראש מטה פיקוד המרכז, תפקיד אותו מילא עד שנת 2010. בנובמבר 2010 מונה אלמוז לראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון וכעבור שלוש שנים הפך לדובר צה"ל.

   

  אלמוז הוא בעל תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בלימודי צבא וביטחון מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

   

  כזכור, בשבוע שעבר פנה האלוף טופולנסקי לרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בבקשה לסיים את תפקידו בשל גניבת המחשב מביתו. טופולנסקי ציין בפני הרמטכ"ל כי כל חייו חונך לקחת אחריות וכך גם דרש מפקודיו. עוד אמר כי צה"ל בכלל ומעמדו בפרט חשובים לו, ותקוותו היא כי מעשה זה יעביר את המסר הנכון למשרתים ולציבור.

   

  הרמטכ"ל קיבל את בקשתו של טופולנסקי וציין כי היא מתקבלת בלב כבד מתוך הערכה אישית עצומה לאלוף. עוד ציין כי מדובר בקצין מוערך ורב זכויות, טייס קרב שנתן את כל חייו למען ביטחונה של מדינת ישראל ומעשיו הם ביטוי לנורמה הנדרשת מכל מפקד.

   

  ראש אכ"א היוצא טופולנסקי וביתו שנפרץ (צילום: בראל אפרים, שאול גולן)
  ראש אכ"א היוצא טופולנסקי וביתו שנפרץ(צילום: בראל אפרים, שאול גולן)
   

  על פי החשד, כנופיית גנבים היא שאחראית לפריצה במועצה האזורית באר טוביה. אותה כנופיה פרצה לחמש דירות במהלך הלילה, וגנבה מכוניות, מחשבים, טלפונים ניידים וארנקים. בין היתר היא פרצה לביתו של אלוף טופולנסקי. הגנבים נכנסו לביתו של ראש אכ"א מחלון המטבח, ועל פי החשד גנבו גם את מכוניתה של בתו.

   

  בעקבות זאת פתחה משטרת מרחב לכיש בחקירה יחד עם המשטרה הצבאית החוקרת. במצ"ח בודקים עם המשטרה האם הפריטים שנגנבו מביתו של אלוף טופולנסקי הכילו מידע מסווג וממקדים את החקירה במישור המודיעיני. טרם נעצרו חשודים.

   

  פרשננו רון בן ישי מוסיף כי הבחירה בתת-אלוף אלמוז לתפקיד ראש אכ"א הייתה טבעית. הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט שקל לעשות זאת מזמן, אולם לא רצה לאבד דובר צה"ל מנוסה שמילא את תפקידו הלא פשוט בהצלחה רבה - ולכן המינוי השתהה. התפטרותו של האלוף חגי טופולנסקי רק האיצה את התהליך.

   

  למוטי אלמוז יש את כל הסיכויים להצליח בתפקיד הרגיש הזה. הוא יודע להתהלך עם אנשים ולפרק מתחים. בתפקידו כדובר צה"ל הוא צבר ניסיון רב בתפר של יחסי חברה-צבא ואף יעץ לרמטכ"ל בסוגיות קשות במיוחד שנגעו למעמד האישה בצה"ל, לשילוב הראוי בין בנים לבנות ולסוגיות הנוגעות לשירות חרדים וחיילים מסורתיים.

   

   

  אלמוז גם שימש שנים רבות כמפקד לוחם ביחידות חיל ההנדסה ולכן הוא מכיר את חיי הצבא על בוריים, את ההתנהלות בהם ואת התאמת כוח האדם למשימות. בתקופה הנוכחית שבה עומדים לקצר את שירות החיילים בצה"ל ולהגביר את שילוב הבנות והחרדים, מוטי אלמוז הוא האיש הנכון. כמי שהיה ראש המינהל האזרחי ביהודה ושומרון בוודאי גם ניחן בכישורים הדיפלומטיים וביכולות הגישור על פערים שנחוצים בתפקיד הזה כיום.

   

  מוטי אלמוז גם ניחן באינטליגנציה רגשית, בנוסף לכישוריו ולניסיונו המקצועיים כקצין וכלוחם, וזו מעלה גדולה לאדם שמופקד על ניהול המשאב החשוב והיקר ביותר של צה"ל.

   

  תת אלוף מירב קירשנר, שלא קיבלה את התפקיד, ניחנה גם היא בכישורים וניסיון מרשימים ביותר, אולם רק אחד מתמנה לתפקיד ושעתה להצטרף לפורום מטכ"ל כאלוף מן המניין כנראה שעוד תגיע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דובר צה"ל מונה לראש אגף כוח אדם בצה"ל "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  תת-אלוף מוטי אלמוז מונה לראש אכ"א
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים