שתף קטע נבחר

פנסילבניה: יהודים הואשמו בביטול הצגת חג מולד

משפחה יהודית מלנקסטר, פנסילבניה, ספגה איומים והשמצות לאחר שבעיתונות הארצית פורסם כאילו גרמו לביטול הפקת חג המולד בבית הספר שבו לומד בנם. ההנהלה הבהירה כי למשפחה היהודית אין קשר להחלטה, אך הפרסום עורר גל שנאה, והילד - תלמיד כיתה ה' - ספג הטרדות מחבריו

בית הספר שבעין הסערה ()
בית הספר שבעין הסערה

 

עלילת חג מולד בארה"ב 2016? משפחה יהודית מלנקסטר, הואשמה בביטול הצגת חג המולד בבית הספר - טענה שהתבררה כבלתי נכונה, אל הביאה לגל של השמצות והטרדות, כפי שפורסם בעיתונות האמריקנית. הסיפור מסתבך לאחר שפרסום על "בריחה" לכאורה של המשפחה שעוררה סערה בארה"ב, התברר כבלתי נכון מבדיקה של "הליגה נגד השמצה". 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

תחילת הפרשה בספטמבר, כאשר ההורים פנו לבית הספר וביקשו לפטור את בנם, תלמיד כיתה ה', מהשתתפות במחזה "מזמור חג המולד", על פי ספרו הנוצרי-דתי של צ'רלס דיקנס. שבועות ספורים לאחר מכן הוחלט בבית הספר לבטל את ההפקה כליל - בהחלטה טכנית נפרדת לחלוטין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות  

 

בית הספר בסנטרוויל מעלה כבר שנים הפקה לקראת חג המולד, שדורשת השקעה ארוכת זמן – עשרים שעות לכל הפחות. לאחרונה שונו תקנות החינוך במדינה, ואסרו על ביטול שעות לימודים רבות כל כך.

 

המנהל, טום קרמר, העלה פוסט שהסביר מדוע הוחלט על ביטול המחזה, ובהודעה שהוציאה ההנהלה כבר בנובמבר, נאמר כי אורכן של החזרות אינו מאפשר את העלאת ההפקה. אלא שמחנכים במוסד הוסיפו קריאה לביטולה מתוך רצון "לכבד את התרבויות הרבות והרקע הדתי המגוון של תלמידי בית הספר".

 

הורים בבית הספר קשרו, ככל הנראה, בין האמירה החינוכית לבקשת הילד היהודי שלא להשתתף במחזה, ופנו לתקשורת. השבוע פורסם ברשתות הארציות "פוקס-ניוז" ו"ברייטבט" כי הורים התלוננו בעקבות השורה "אלוהים ברך את כולנו, כל אחד", כסיבה שבגינה ביטל בית הספר את המחזה.

 

אלא שעל פי הודעה רשמית שהוציא בית הספר, ההורים לא התלוננו או ביקשו שהמחזה יבוטל, וגם המוסד עומד על כך שבקשתם לא הייתה קשורה כלל ועיקר להחלטה לבטל את ההפקה.

 

"לנקוט צעדים" נגדם

הסיפור שפורסם ברשתות הארציות, על טענותיו המסולפות, עורר זעם בקרב הקוראים, וגל של תגובות אנטישמיות שטף את הרשת. בין היתר, כתב מישהו: "היה נחמד אם הייתה לנו הכתובת של אותם אזרחים מודאגים, ואני בטוח שאנשים שגרים באזור יודעים מיהם". פעילים אנטישמיים דחקו "לנקוט צעדים" נגדם.

 

אתר החדשות "לנקסטר אונליין" - ובעקבותיו אתרי חדשות נוספים - דיווח אתמול (יום ה') כי ההורים הוציאו את בנם מבית הספר, ונמלטו מהמחוז לאחר שנבהלו מהתגובות הקשות, וטענו כי בנם אף סבל מהטרדות מצד חבריו לכיתה מאז בוטלה ההפקה בנובמבר. אלא שעל פי בדיקת "הליגה נגד השמצה", המשפחה יצאה לחופשה שתוכננה מראש. "אלה פרסומים לא נכונים ואף מזיקים", אמרה ננסי ברון-בייר, מנהלת בליגה. "סיפורים כאלה זורעים פחד בקהילה היהודית", הוסיפה.

 

כלי תקשורת בארה"ב טוענים כי גל של פשעי שנאה והטרדות, חלקן אנטישמיות במובהק, מלווה את ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות מאז נובמבר.

 

בוושינגטון פוסט פורסם כי ה-אף-בי איי קובע שפשעים אנטישמיים הם הנפוצים ביותר מבין פשעי השנאה על רקע דתי בארה"ב, וכי האלימות הגזענית נגד יהודים נמצאת בעלייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Princeton University Press Club
עלייה חדה בתקריות אנטישמיות
צילום: Princeton University Press Club
מומלצים