שתף קטע נבחר

חיזבאללה למשפחת המהנדס שחוסל: "טביעות אצבע ישראליות"

התייחסות ראשונה רשמית של ארגון חיזבאללה לחיסולו של מהנדס המל"טים של חמאס: הממונה בארגון על היחסים עם מדינות ערב שוחח עם אמו ואחיו של מוחמד א-זווארי, שחוסל בשבוע שעבר ביריות בפעולה שמיוחסת למוסד: "האחריות על האויב הישראלי"

 

 

 

 

גינוי ראשון של חיזבאללה: הממונה על היחסים עם מדינות ערב בארגון הלבנוני, השייח חסן עז א-דין, שוחח אתמול (ה') עם אמו ואחיו של מוחמד א-זווארי, מהנדס המל"טים שחוסל בתוניסיה בפעולה המיוחסת למוסד הישראלי, וגינה את המעשה. בשיחה אמר איש חיזבאללה למשפחה כי ישראל אחראית למעשה.

 

"אנחנו מטילים אחריות על האויב הישראלי. טביעות האצבע שלו ברורות במעשה הנפשע הזה", אמר השייח לאמו ולאחיו של א-זווארי, שנטען כי עבד גם עבור חיזבאללה.

 

א-זווארי. בחיזבאללה אמרו כי השאיפות הישראליות חורגות מגבולותיה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
א-זווארי. בחיזבאללה אמרו כי השאיפות הישראליות חורגות מגבולותיה(צילום: MCT)

עז א-דין הוא הדגיש בשיחה כי חייבים להמשך בדרך הג'יהאד של ההתנגדות ולהמשיך להיאבק בישראל "יהיו אשר יהיו הקורבנות". הוא קרא לחבריו ואחיו של א-זווארי ללכתו בדרכו. הגורם בארגון הטרור השיעי אף הזהיר מהתוכניות והשאיפות הישראליות שחורגות מגבולותיה ורוצות לפגוע באומה הערבית והאיסלאמית בארצות המולדת שלה. הוא קרא לממשלות, מפלגות ולעמים לשאת באחריות ולעמוד נגד התוכניות האלה של ישראל.

 

הגרסה של חיזבאללה לחיסול

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" המזוהה עם חיזבאללה המשיך לחשוף פרטים כביכול על החיסול והפעם תחת הכותרת: "הגרסה של ההתנגדות". בעיתון טענו כי לפי המידע שבידיו, המהנדס ביקר לאחרונה בטורקיה ובלבנון, שם נפגש עם בכירים בארגון חיזבאללה, לאחר מכן עזב את טורקיה ושב לתוניסיה. עם שובו לתוניסיה הוא נפגש עם עיתונאית הונגריה ממוצא תוניסאי, שאותה ליוו שני גברים מהמוסד שטענו שהם גם כן עיתונאים. הוא שוחח עמם על פעילותו בתחום התעופה. (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנות בעזה לאחר חיסולו של א-זווארי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנות בעזה לאחר חיסולו של א-זווארי(צילום: AFP)

לאחר המפגש הראשון תכננו שני הגברים אנשי המוסד לחסלו ולשם כך קבעה העיתונאית ראיון עמו שבמהלכו היו צפויים לחסלו. שעה לפני החיסול עזבה העיתונאית את תוניסיה וצוות של המוסד המתין בקרבת ביתו. באל-אחבאר ציינו כי את החיסול ביצעו שני גברים בעלי חזות זרה (לא תוניסאית) בסיוע של צוות ערבים.

 

באשר לחיסול עצמו נטען כי רכב ואן חסם את מכוניתו של המהנדס והשכנים שראו את המכונית שבה השתמשו המחסלים דיווחו על כך למשטרה. אשתו שוחחה עם העיתון וטענה שכאשר  יצאה מהבית היא מצאה את בעלה מת, כאשר חוליית החיסול כבר נמלטה מהמקום, החליפו את רכבם ועברו לרכב המילוט שלקח אותם לנמל התעופה. המחסלים השאירו במכונית את האקדחים ומשתיקי הקול מתוך חשש מפני מחסומים משטרתיים. בעיתון צוין כי חוליית החיסול נמלטה מיד לאחר מכן למדינה ערבית ומשם ליעדם הסופי.

 

כרזה של ארגון חמאס עם תמונת של א-זווארי ()
כרזה של ארגון חמאס עם תמונת של א-זווארי

בנוסף ציינו בעיתון כי ההערכה של ההתנגדות כי חוליית החיסול תכננה לחטוף את המהנדס ואז להתנקש בו באמצעות חניקה באותוה דרך שהדבר נעשה עם בכיר חמאס, מוחמד אל-מבחוח בדובאי בשנת 2010. עובדה נוספת שמצביעה על כך, על פי העיתון, היא המספר הרב של המכוניות השכורות, בהן משאית.

 

ישיבה מיוחדת בפרלמנט

בעקבות חיסולו של מהנדס חמאס, מוחמד א-זווארי, הדיח אתמול ראש ממשלת תוניסיה, יוסף א-שאהד, את מושל מחוז ספאקס, היכן שבוצע החיסול, ובכירים במנגנוני הביטחון שם. זאת ברקע התרעומת הציבורית.

 

בשטח, הפגנות המחאה בתוניסיה על החיסול נמשכות. אתמול קיימה אגודת המהנדסים "יום זעם" כדי להביע תרעומת על מותו של חברם למקצוע שנחשב למוערך מאוד במדינה. היום צפוי הפרלמנט להתכנס לישיבה מיוחדת ולערוך שימוע לשר הפנים ולשר החוץ על מנת שיספקו הסברים לחברי הפרלמנט על ההתנקשות המהדהדת שממשיכה להסעיר את המדינה.

 

מי שזוכה לעדנה בימים אלה הוא העיתונאי המקומי, בורהאן בסיס,

שהיה הראשון להאשים כי המוסד עומד מאחורי החיסול של המהנדס והראשון לגלות את קשריו עם תנועת חמאס. בראיון לערוץ שבע בתוניסיה טען כי א-זווארי אף סייע לפיתוח היכולות הרקטיות של חמאס. ההנהגה הפוליטית של חמאס, לדבריו, הייתה מובכת מאוד מהפרסומים שכן האימוץ של המהנדס משמעו שישראל תוכל לטעון שחמאס מצרף לשורותיו גם גורמים זרים ועל כן היא כבר לא תנועה מקומית, אלא ארגון בינלאומי.

 

בסיס אף הוסיף כי לא צריך היה להיות גאון גדול כדי לפתור את התעלומה כבר בשעות הראשונות ולהבין שהמוסד הוא שעומד מאחורי החיסול. המידע על כך הגיע מכמה מקורות באזור ובהם טורקיה, עזה וביירות. הוא נזכר בראיון כיצד חבר משותף וחבר לדרכו של מוחמד א-זווארי, שהוא במקור גם מהעיר ספאקס, התקשר אליו בבוקר יום שישי וביקש ממנו לצאת לתקשורת כדי שהאמת תצא לאור. בסיס גם ענה בתשובתו על תהיה שעלתה באולפן לגבי הסיבות שחמאס לא סיפקה אבטחה לא-זווארי, אם הוא היה כל כך חשוב: "החשאיות והמסתוריות הם שערבו לביטחונו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים