שתף קטע נבחר

דרמה באו"ם - הצבעה נגד ישראל הערב. גורם ישראלי: "מהלך מביש של אובמה מאחורי גבנו"

רגע לפני שאובמה מפנה את כיסאו - עימות חריף ביותר בינו לבין ממשלת ישראל: ההצבעה נגד ההתנחלויות, שנדמה היה כי הוסר החשש ממנה, תיערך הערב ב-21:00. גורמים ישראלים בכירים: "זה מחטף של אובמה וקרי, הם בישלו עם הפלסטינים החלטה אנטי-ישראלית קיצונית מאחורי גבה של ישראל. אובמה רוצה לכפות על טראמפ את מדיניותו נגדנו"

דרמה באו"ם – והתנגשות חזיתית בין ישראל לאובמה ממש לפני הפרידה מהנשיא האמריקני: יממה אחרי שמצרים משכה את בקשתה ממועצת הביטחון להצביע על עצירת ההתנחלויות הישראליות, איום ההצבעה חוזר הערב (יום ו') לרחף – ובגדול – מעל ממשלת ישראל. מועצת הביטחון תתכנס ב-21:00 כדי להצביע על הצעד - וייתכן מאוד שארה"ב, בניגוד להרגלה, לא תשתמש בזכות הווטו כדי להגן על ישראל מפניו. הנחת העבודה בירושלים היא שארה"ב תימנע: נתניהו שוחח אתמול עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, ולא הצליח לחלץ ממנו התחייבות לווטו אמריקני. הוא שוחח גם עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

לעיון בהצעת ההחלטה - לחצו כאן

 

זמן קצר לאחר פרסום הדיווחים שמועצת הביטחון מתכנסת להצביע על ההצעה אמר "גורם ישראלי רשמי בכיר" לסוכנויות הידיעות כי נשיא ארה"ב ברק אובמה ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי "עומדים מאחורי הצעד המביש" של ההצבעה נגד ההתנחלויות באו"ם. "מאחורי גבה של ישראל בישל הממשל האמריקני בחשאי עם הפלסטינים החלטה אנטי-ישראלית קיצונית, שתיתן רוח גבית לטרור ולחרמות", אמר הגורם הישראלי הרשמי הבכיר. "זה צעד שנוטש את ישראל ושובר מסורת של עשרות שנים במדיניות האמריקנית שבמסגרתה ארה"ב הגנה על ישראל באו"ם. הצעד הזה פוגע בסיכוי לפעול בצוותא עם הממשל הבא כדי לקדם את השלום".

אובמה וקרי. גורם ישראלי: "הם עומדים מאחורי המהלך המביש" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה וקרי. גורם ישראלי: "הם עומדים מאחורי המהלך המביש"(צילום: AP)

מעט אחר כך אמר גורם מדיני ישראלי: "הנשיא אובמה ומזכיר המדינה קרי עומדים מאחורי המהלך נגד ישראל באו"ם, בקנוניה עם הפלסטינים. זהו מחטף שנועד לממש את מדיניותו נגד ישראל. אובמה רוצה לכפות על טראמפ את מדיניותו, לפני שטראמפ יוכל להשפיע על המדינות הללו. אובמה יודע שהמדיניות של ארה"ב עומדת להשתנות - הוא מנסה לקבע החלטה באו"ם אף שזו לא תהיה מדיניותו של הנשיא הבא. זוהי נטישה של ישראל. אובמה שובר עשורים של מדיניות שבמסגרתה ארה"ב הגנה על ישראל באו"ם".

 

כשעתיים לאחר ההודעה הישראלית מסר גורם אמריקני רשמי כי ממשל אובמה אינו מעורב בגיבוש ההחלטה נגד ההתנחלויות הישראליות או בקידומה – והכחיש את ההאשמות של גורמים ישראלים. לפי דיווחים בארה"ב, לצד ההתקפה נגד אובמה מיהרה ישראל לפנות שוב לנשיא הנבחר דונלד טראמפ, שייכנס לתפקיד בחודש הבא, בבקשה שיתערב וימנע הצבעה נגדה באו"ם באמצעות מסע שכנועים בקרב הגורמים המעורבים.

איום חריף על ההתנחלויות. מעלה אדומים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איום חריף על ההתנחלויות. מעלה אדומים(צילום: רויטרס)
 

בהצעת ההחלטה תידרש ישראל לחדול מיד מכל פעילותה בהתנחלויות, ובכלל זה מזרח ירושלים, וייקבע שלהקמת ההתנחלויות על-ידי ישראל "אין שום תוקף משפטי והיא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי". כדי לעבור ההצעה זקוקה לתמיכת תשע מ-15 המדינות החברות במועצת הביטחון. אם אחת החברות הקבועות – ארה"ב, צרפת, סין, רוסיה או בריטניה – תטיל עליה וטו, היא לא תוכל להיות מאושרת גם אם יהיו תשע תומכות, אבל התקווה היחידה של ישראל לווטו הייתה מצד ארה"ב.

 

פתח לסנקציות ולתביעות בבית הדין הבינלאומי

האיום המרכזי בהחלטה העומדת על הפרק באו"ם הוא שהיא תהפוך את ישראל למדינה פושעת, בדומה למה שקרה עם דרום אפריקה בימי האפרטהייד. היא עלולה לפתוח פתח לתביעות נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג ולהטלת סנקציות על ישראל – הן באו"ם והן באופן בילטרלי בין מדינות. אישים ישראלים המעורבים בהתיישבות ביהודה ושומרון יוכלו להיות חשופים לתביעות אישיות בבתי דין ברחבי העולם. אם ההחלטה תאושר, היא תפתח פתח גם לקביעת מנגנוני פיקוח ודיווח על ישראל, דבר שיכול להוביל לסנקציות נגדה.

מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: AP) (צילום: AP)
מועצת הביטחון של האו"ם(צילום: AP)

נוסח ההחלטה פותח פתח להטלת חרם על תוצרת מיהודה ושומרון, ובסעיף זה רואים בישראל מתן רוח גבית ל-BDS, תנועת החרם נגד ישראל. ההחלטה כוללת סעיף שלפיו מזכ"ל האו"ם ידווח למועצת הביטחון כל שלושה חודשים על יישומה. הדבר יגרום לחץ מתמשך על ישראל, והיא תיכנס למגננה – בדומה למגננה שבה מצאה את עצמה דרום אפריקה בימי האפרטהייד.

 

מוקדם יותר היום נודע כי מצרים משכה סופית את הצעת ההחלטה שהגישה למועצת הביטחון, ולא רק דחתה אותה. לכן נכנסו לפעולה חברות אחרות במועצת הביטחון. ההצבעה באו"ם עלולה לסבך מאוד את ישראל מבחינה משפטית, והימנעות של ארה"ב משימוש בזכות הווטו למענה תהיה נקודת מפנה ביחסים בין שתי המדינות. שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי אמר היום כי הסיבה לתסכול הפלסטיני הגדול כל כך מביטול ההצבעה אתמול היא שהפלסטינים ראו סימנים משמעותיים מאוד לכך שארה"ב תימנע בהצבעה וששאר המדינות יצביעו פה אחד בעד אישורה.

 

שגריר ישראל: "מצפים מבעלת בריתנו לעמוד לצדנו"

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר הערב בעקבות הידיעה כי מועצת הביטחון צפויה להצביע על הצעת ההחלטה כי מדובר בהחלטה אנטי-ישראלית ביוזמה פלסטינית וכי כל תכליתה לפגוע במדינת ישראל. "אנו קוראים לארה"ב לעמוד לצדנו, ומצפים מבעלת בריתנו הגדולה ביותר לדבוק בעמדתה ארוכת השנים ולהטיל וטו על ההחלטה", אמר השגריר דנון. "אנחנו חוזרים ואומרים לחברות מועצת הביטחון - אף פתרון לא יקודם דרך החלטות או"ם, אלא רק באמצעות משא ומתן ישיר".

 

גם גורם ישראלי בכיר אמר הלילה - לסוכנות הידיעות רויטרס ולרשת CNN - כי ממשל אובמה התכוון להימנע בהצבעה במועצת הביטחון נגד ההתנחלויות שנועדה לאתמול. לאחר שישראל גילתה זאת היא פנתה לצוות של הנשיא הנבחר טראמפ וביקשה ממנו להתערב. לאחר ההתפתחויות התקשר נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לטראמפ ושוחח עמו על הצעת ההחלטה.

 

הגורם אמר בלילה לרשת CNN כי ממשלת ישראל פנתה לטראמפ בבקשה שיפעיל לחץ על ממשל אובמה להטיל וטו על ההצעה המצרית. הוא הוסיף כי ישראל פנתה לצוות המעבר של טראמפ, לאחר שהבינה שלא הצליחה לשכנע את ממשל אובמה להטיל וטו בהצבעה המתוכננת. הוא אמר כי ישראל הפצירה בבית הלבן להתנגד להצעה, והודיעה לו שאם לא יסכים לעשות זאת - לא תיוותר לה ברירה אלא לפנות לטראמפ.

 

לרויטרס אמר אז הגורם כי ישראל מאמינה שממשל אובמה תכנן במשך זמן רב להימנע בהצבעה שתיערך באו"ם בנושא ההתנחלויות, ותיאם לשם כך מהלך עם הפלסטינים - כל זה כחלק ממהלך אחרון של אובמה בסוגיה הישראלית-פלסטינית לפני שהוא מסיים את תפקידו. הגורם אמר אז כי ישראל רואה בכוונת ההימנעות של ממשל אובמה בהצבעה הפרה של "ליבת המחויבות" של ארה"ב לביטחונה וניסיון אחרון לכבול את ידי הממשל הנכנס.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אתמול הצהרה שבה ביקש מארה"ב להטיל וטו על החלטה אנטי-ישראלית. "אני מקווה שארה"ב לא תנטוש מדיניות זו. אני מקווה שהיא תפעל על פי העקרונות שהנשיא אובמה עצמו קבע בנאום שלו בפני האו"ם בשנת 2011: שהשלום לא יגיע דרך החלטות או"ם, אלא רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים. לכן הצעת ההחלטה הזאת רעה. רעה לישראל, רעה לארצות הברית ורעה לשלום", אמר נתניהו.

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שוחח הערב עם אחד מיועציו הקרובים של אובמה, ואמרו לו שבסוגיית ההצבעה באו"ם אין בישראל חלוקה לאופוזיציה ולקואליציה. "עוד לא מאוחר מדי", אמר הערב לפיד. עוד אפשר לעצור את ההחלטה האנטי-ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם. החלטה כזו תיתן רוח גבית לטרור ולאלימות. היא לא תקדם משא ומתן, אלא תחסום אותו. על אומות העולם לדעת שבנושא זה אין בישראל אופוזיציה וקואליציה. יש הסכמה מקיר לקיר בחברה הישראלית שזהו צעד מזיק ומסוכן. לא יכפו עלינו לפעול בניגוד לצורכי הביטחון הלאומי שלנו. בשם הידידות הנצחית בין ישראל לארה"ב אני קורא לממשל אובמה להטיל וטו על ההחלטה נגד ישראל במועצת הביטחון".

 

השתתפה בהכנת הידיעה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: AP
מומלצים