שתף קטע נבחר

התחדשה האש בבתי הזיקוק. תושבים: "כמו פצצת אטום מתקתקת"

אחרי דעיכה זמנית שוב בוערת אש במכל הבנזין ליד חיפה. תושבים ועובדים באזור נקראו להסתגר בבתיהם. תושבת הקריות: "פחד, יש לי ילדים בגן, אני רוצה לדעת מה קורה". ראש העיר יונה יהב: "פרומו למלחמת טילים". צפו בשידור הישיר

 

 

למרות הרגיעה שהסתמנה בצהריים (יום א') בדליקה במכל הבנזין בבתי הזיקוק במפרץ חיפה, לקראת השעה 13:00 חודשה האש במלוא עוצמתה, ושוב קיים סיכון שהיא תתפשט למכלים הצמודים. בשל העשן הסמיך נקראו תושבי קריית חיים, קריית מוצקין, קריית ביאליק קריית אתא ורכסים להסתגר בבתים ולהגיף חלונות. במקביל נסגרו שוב כביש 4 וכביש 22 באזור. בקריות ירדו בכמה אזורים טיפות "גשם שחור" - מים ובהם פיח ושמן מהשריפה.

 

השריפה פרצה בשעות הבוקר ולמקום הוזנקו 40 צוותי כיבוי אש מכל הארץ. כוחות הכיבוי חוקרים את האפשרות שחשמל סטטי הוא שגרם לשריפה. בעת פרוץ האש היה המכל בתהליך ריקון למכל אחר. בשלב מסוים הצליחו לוחמי אש להגיע לגג המכל והמשיכו להתיז קצף מכמה כיוונים. זוהה עיוות בדפנות המתכת של המכל.

 

מפקד תחנת הכיבוי בחיפה, טפסר אברהם תמרי, הסביר: "בשלב מסוים בשל התחדשות בשריפה חזרנו לנקודת ההתחלה, עם אותם מאפייני סיכון בדיוק. שוב נערכנו להגנה היקפית על המכלים הצמודים תוך שימוש בתותחי מים ובכמויות אדירות של מי כיבוי. המכל שב לבעור ואנו כעת נערכים לכיבויו בשנית באמצעות תותחי קצף. ניתן בהחלט לצפות להמשך עבודה בטווח של שעות".

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים שבגלל הגשם נמדדו בשעות האחרונות באזור ריכוזים נמוכים של חלקיקים, והמדידות הללו מצביעות על כך שהזיהום מהשריפה לא מסכן את האוכלוסייה.

האש בבתי הזיקוק בצהריים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האש בבתי הזיקוק בצהריים(צילום: רויטרס)
 

"גשם שחור" באזור השריפה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"גשם שחור" באזור השריפה(צילום: עידו ארז)

העשן מעל קריית מוצקין (צילום: יאיר גבע) (צילום: יאיר גבע)
העשן מעל קריית מוצקין(צילום: יאיר גבע)

מפקד תחנת הכיבוי בחיפה, טפסר אברהם תמרי ()
מפקד תחנת הכיבוי בחיפה, טפסר אברהם תמרי

במקביל כתב ראש העיר חיפה יונה יהב לראש הממשלה בנימין נתניהו: "מה שראינו היום הוא רק רמז קטן לאסןן שעלול לקרות. אני קורא לך להפעיל את כובד משקלך למנוע את הרחבת בתי הזיקוק ולסלק את מכל האמוניה ממפרץ חיפה".

 

"סגרנו את החלונות", אמרה ל-ynet אפרת, תושבת קריית טבעון, עוד לפני הקריאה הרשמית. דורון בן שימעון, תושב קריית ביאליק סיפר כי ראה את השריפה תוך כדי נסיעה באזור. "הייתי ממש קרוב לשם והספקתי לברוח. המקום הזה מאוד מסוכן, כל המפעלים הכימיים בארץ נמצאים במתחם, וכביש 4 הוא היחיד שחוצץ בינהם. כרגע יורד כאן גשם שאני מקווה שהוא יצליח לכבות את האש. זה כמו פצצת אטום מתקתקת. בתי זיקוק זה המקום הכי מסוכן ומזל שהריח החריף לא מתפשט בגלל מזג האוויר".

 

יאיר גבע (32), יועץ תקשורת מקריית מוצקין, סיפר: "חבית חומר הנפץ שאנחנו יושבים עליה היא כבר לא מושג דמיוני. האוויר כבד, השמיים הפכו שחורים והראש מלא במחשבות על מה שאנחנו מכניסים לריאות. נאלצתי לבטל היום פגישות עבודה בגלל חסימות הכבישים והוראת הרשויות להסתגר בבתים. מיום שישי האחרון אנחנו נמצאים בבליץ תקשורתי של ראש הממשלה על החלטת מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות, אבל על הזיהום במפרץ חיפה הוא לא הוציא מילה אחת מאז שנבחר. איפה ממשלות ישראל הכושלות? איפה המנהיגים שלנו? צריך להגיד את זה בצורה ברורה: המדינה מספסרת בבריאות שלנו ושל הילדים שלנו".

  

 

 (צילום: מונט גלפז) (צילום: מונט גלפז)
(צילום: מונט גלפז)
 (צילום: אורית גזית) (צילום: אורית גזית)
(צילום: אורית גזית)
 

 

 

במשרד להגנת הסביבה נפתח חדר מצב והצות הבכיר יצא לחדר הפיקוד המשותף בשטח עם המשטרה וכיבוי אש. המשרד מבצע מדידות של זיהום האוויר ובודק את נסיבות הדליקה והשפעתה על הסביבה.

 

יפעת בן דרור, תושבת הקריות, התראיינה לאולפן ynet ואמרה: "קיבלנו הוראה לסגור את החלונות, אך טרם ידוע אם נקבל הודעה מסודרת על פינוי, הבנתי שחסמו את הכבישים כדי שלא ייווצר מצב כמו בשריפה הקודמת, שבה אנשים נתקעו בכבישים במשך שעות. אנחנו מקווים שהשריפה לא תביא להתלקחות של מכלי דלק נוספים". 

 

בתור תושבת הקריות, לא מדובר בפעם ראשונה של זיהום אוויר. זה מפחיד?

"אני מעולם לא ייחסתי לזה חשיבות. אני אוהבת מאוד את הקריות ובחרתי לגדל פה ילדים. מעולם לא חשבתי שבתי זיקוק יהיו המקור לכל הזיהום, אבל כרגע אני יכולה להגיד שזה מפחיד. הזיהום מאוד מורגש למרות הגשם והאוויר הנקי לכאורה. היום בפעם ראשונה אני יכולה להגיד שאני מרגישה פחד. יש לי ילדים בגן, אני רוצה לדעת מה קורה".

 

אפרת, תושבת קריית טבעון שסמוכה לחיפה, סיפרה: "אנחנו מאוד מודאגים מהמצב. במזג אוויר כזה אין לי מושג אם הרוח תשתנה, אך אם היא תהיה מזרחית נחטוף את העשן כמו שאנחנו חוטפים את הזיהום מהמפרץ. אנחנו גרים פה כבר 12 שנים, ולא יודעים אם אפשר להפעיל מזגן. סגרנו את החלונות ואנחנו מסתגרים בבית".

 

דובר הכבאות הארצית יורם לוי אמר במשדר המיוחד של אולפן ynet: "האירוע מתמקד במכל אחד שבוער, והוא יבער עד שהאש תכבה. המטרה היא למנוע נזק למכלים הנוספים. מטוסי כיבוי לא רלוונטיים במקרה הזה. משתמשים בקצף ומים עם תותחים ובמקביל מקררים את המכלים הסמוכים. זה אירוע חמור ויש פוטנציאל גבוה מאוד לסכנה".

 

דנה, עובדת במפעל סמוך למקום השריפה, תהתה מדוע לא מפנים את עובדי המתחם: "אנחנו נמצאים ליד בית הספר הטכני של חיל האוויר ורואים את השריפה מכאן. יש עשן שחור מעלינו ולפעמים רואים את האש. כולם פה בהיסטריה, למה לא מפנים את האנשים?". דנה הוסיפה כי הריח במקום מוזר באופן שגרתי. "בכל יום יש ריחות נוראיים ואפשר להריח שזה רעל, אתה בטוח שאתה נושם משהו לא טוב".

 (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

 (צילום: אורית גזית) (צילום: אורית גזית)
(צילום: אורית גזית)

 (צילום: גיל סוירי ) (צילום: גיל סוירי )
(צילום: גיל סוירי )

 (צילום: Sharon Levit) (צילום: Sharon Levit)
(צילום: Sharon Levit)

ראש העיר חיפה יונה יהב הפנה את האשמה אל הממשלה: "יש פה פיצוץ של מכל דלקים שעולה באש בצורה מאוד מפחידה. זה יוצר לנו פרומו למה שעלול לקרות במקרה של מלחמת טילים כפי שחווינו לפני כעשור במלחמת לבנון השנייה. יכול להתרחש פה אסון נוראי והממשלה גוררת רגליים.

זה הזמן להגיד לממשלת ישראל תתעוררו, תעשו משהו".

 

תושבי חיפה רוצים לדעת מה לעשות. מה קורה בדיוק?

"הודענו לתושבי קריית חיים הסמוכה להסתגר בבתים ולסגור חלונות כדי למנוע חדירת זיהום אוויר. החלטתי להודיע לפני שהזיהום יגיע, עדיף להיזהר מאשר להצטער".

 

יש פיתרון לסכנה בהימצאותם של בתי הזיקוק בחיפה?

"ודאי שיש. הסמכות לכך אינה של העיריות אלא של הממשלה. הם לא מפעילים את הסמכות ולא רואים את חיי האדם שעלולים להיות בסכנה. אני מציע להעביר את כל האלמנטים המסוכנים מהמתחם לדרום הארץ".

 

בתגובה ענה השר להגנת הסביבה זאב אלקין: "כרגע צריך לטפל באירוע ולא בהאשמות. יש לי הרבה מה להשיב לראש עיריית חיפה, שבמשך שנים עודד את הפיתוח התעשייתי שם. אבל אני מציע לכולם להתרכז בטיפול באירוע".

 

חבר מועצת העיר מרשימת הירוקים, ירון חנן, הוסיף: "לצערי רמת התרגול במפרץ חיפה של מצבי חומרים מסוכנים קשים הולכת ויורדת עם השנים במקום להתגבר. יש פה סכנה רצינית. פעם היתה רשת תקשורת בין המפעלים, שאחד הודיע לשני, אבל גם את הרשת הזאת ביטלו. יש רק ניידת אחת של חומ"ס במפרץ חיפה. זו בושה והפקרת אוכלוסיה. אי אפשר לשבת בשקט אבל למשרדים בממשלה לא בוער שום דבר".

 

מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה, עו"ד ג'מילה הרדל ואכים: "אירוע חמור כזה היה רק עניין של זמן, אבל בישראל כמו בישראל, כל עוד לא קרה אסון אז המושג היערכות הוא בגדר המלצה בלבד, למרות כל האזהרות של המומחים והדרישה שלנו להפחית את מלאי החומרים המסוכנים באזור הזה".

 

ארגון מגמה ירוקה מארגן הערב ב-18:00 הפגנת מחאה במושבה הגרמנית בחיפה. המנכ"ל מור גלבוע אמר כי התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה ובראשה בתי הזיקוק היא פצצה מתקתקת: "אנחנו לא זקוקים לנס חנוכה, אנחנו זקוקים למנהיגות אחראית שתרחיק את המפעלים המזהמים מריכוזי אוכלוסייה כל כך צפופים".


פורסם לראשונה 25/12/2016 11:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כבאות והצלה מחוז חוף
שריפה בבתי הזיקוק
צילום: כבאות והצלה מחוז חוף
מומלצים