שתף קטע נבחר

ליברמן נגד צרפת: הוועידה בפריז - משפט דרייפוס מודרני

שר הביטחון מזהיר מהוועידה כמה ימים לפני תום כהונת אובמה: "כל עם ישראל יהיה על ספסל הנאשמים. זו מזימה. יהודי צרפת צריכים לעלות לישראל". לבני תקפה את נתניהו: "הוא לא יכול להאשים את האופוזיציה ולקרוא לה חמאס - זה לא יעזור לו"

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף בצהריים (יום ב') בחריפות את צרפת, שמארגנת ועידת שלום בפריז בחודש הבא. "זה משפט דרייפוס במהדורה המודרנית, מה שמכינים שם בפריז - ורק עם הבדל אחד, שהפעם על ספסל הנאשמים במקום יהודי אחד יהיו כל עם ישראל וכל מדינת ישראל", אמר ליברמן בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת.

 

אוקראינה לנתניהו: "ויכוחים אמוציונליים בישראל לא ישפיעו על יחסינו הטובים"

 

לדבריו, העיתוי, ארבעה ימים לפני תום הקדנציה של ממשל אובמה בארה"ב, "גם כשברור שממשלת צרפת עוד מעט הולכת לבחירות, העיתוי הזה זה לא ועידת שלום, זה ממש טריבונל כנגד מדינת ישראל. ועידה שכל תפקידה לפגוע בביטחונה של מדינת ישראל, בשמה הטוב". גם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי צפוי להשתתף בוועידה בפריז.

 

ליברמן אמר שמטרת הוועידה ברורה אם בוחנים את כל ההצבעות של הצרפתים נגד ישראל במוסדות בינלאומיים לאחרונה. "זה גם מוסיף לאותה אווירה קשה שבלאו הכי קיימת בצרפת נגד יהודים", הוסיף, וציין את שורת הפיגועים במדינה. "אולי הזמן להגיד ליהודי צרפת - זו לא המדינה שלכם, זו לא אדמה שלכם, עזבו את צרפת ותבואו למדינת ישראל. זו התשובה היחידה שאפשר לתת למזימה הזאת. זו לא ועידה, זו מזימה. עם כל הקושי, אם אתם רוצים להישאר יהודים ולשמור על הילדים והנכדים שלכם כיהודים, עזבו את צרפת ותעלו לישראל".

 

לפני כן דיבר יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג בסיעתו והאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו על "קריסה טוטאלית של מדיניות החוץ" לנוכח החלטת מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות. הוא קרא ליאיר לפיד "ולכוחות פוליטיים נוספים להצטרף אלינו למאבק שייצא מהרשתות לרחובות, ולמשה כחלון לחתוך את המשך ישיבתו בממשלה ולעצור את נתניהו לפני שיהיה מאוחר מדי". גם חברת סיעתו ח"כ ציפי לבני טענה ש"נתניהו איבד את זה".

 

ציפי לבני. "ביבי מכר את ישראל לימין הקיצוני" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ציפי לבני. "ביבי מכר את ישראל לימין הקיצוני"(צילום: גיל יוחנן)

הרצוג תקף את נתניהו בשל מה שכינה "קריסה טוטאלית של מדיניות החוץ הישראלית", והזכיר ש"נתניהו השווה הלילה בעמוד הפייסבוק שלו אזרחים ישראלים שחולקים עליו למחבלי חמאס מתועבים. מחבלים שרוצחים יהודים. ימנים ושמאלנים ללא הבחנה. הלילה הפך נתניהו באופן רשמי לראש ממשלת הטוקבקיסטים. טוקבקיסט מסית בשנאת חינם, האחריות שוב תהיה עליו".

 

יו"ר המחנה הציוני תבע מנתניהו להתנצל "על דבריו המגונים כלפי מיליוני אזרחי ישראל, מימין ומשמאל. לא רק על דברי ההסתה והבלע הללו, אלא בעיקר בשל הכישלון המדיני שהוביל אליו. אני מטיל ספק בשיקול דעתו של ראש הממשלה, לאור התנהגותו בימים האחרונים. נתניהו איבד שליטה ועליו להחזיר את המפתחות ולהתפטר".

 

ציפי לבני הוסיפה: "נתניהו איבד את זה. הוא היסטרי ומתנהג כמו מסית קטן. שום דבר לא יסתיר את הכישלון שלו". לדבריה, "ביבי בשביל הכיסא, בנט בשביל כמה גבעות - מכרו את ישראל לימין הקיצוני. לכולם צריך להיות ברור עכשיו שמדיניות הימין הקיצוני - גורמת נזק לישראל. העולם אמר בבירור שהוא נגד מדיניות ההתנחלויות - כשרצינו לשמור על הגושים וירושלים היה איתנו. הוא לא יכול להאשים את האופוזיציה ולקרוא לה חמאס - זה לא יעזור לו".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בישיבת הסיעה כי שלח ליו"ר ועדת החוץ והביטחון "דרישה לזמן את שר החוץ שהוא גם רה"מ - שיסביר לוועדה איך הוא מתכנן לטפל במשבר שנוצר בינינו לבין העולם. כל העולם. אין מדינה אחת שנעמדה לצדנו במהלך המשבר. ההחלטה של מועצת הביטחון היא גרועה, מסוכנת, לא חכמה. ישראל לא תתכופף ולא תקבל אותה. בעניין הזה כולנו מסכימים". 

 

הוא סיפר כי פעל בתיאום עם הקיבנט כדי לנסות למנוע את קבלת ההחלטה, והסביר כי "היא לא הייתה מחויבת המציאות, אפשר היה למנוע אותה. לא בכך שנתכופף בפני העולם אלא בכך שנעבוד נכון, מקצועית, מסודר, שקול. בלי להתעסק כל היום במה יגיד בנט או מה יגידו חברי המרכז. רק לפי האינטרס הלאומי". עוד המליץ לנהל מדיניות שתוביל "גם לגאווה לאומית וגם ליחסים טובים עם הקהילה הבינלאומית. זה אפשרי. אנחנו יכולים לחזור לזה. אבל לא עם ההנהגה הנוכחית ולא עם ההתנהגות ההיסטרית של הימים האחרונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר הביטחון ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים