שתף קטע נבחר

בנט נגד שוברים שתיקה: "לא ייכנסו לבתי ספר"; הארגון בתגובה: "הניסיון לרסק כל ערך דמוקרטי - ייכשל"

שר החינוך מקדם הצעת חוק שלפיה "ארגונים שפועלים בארץ ובעולם נגד חיילי צה"ל" לא יורשו להיכנס למוסדות החינוך בארץ. החוק זוכה לתמיכה הן בקואליציה והן באופוזיציה ויובא בפני ועדת השרים לחקיקה בשבועיים הקרובים. שוברים שתיקה בתגובה: "נמשיך להילחם בכיבוש של בנט וסמוטריץ' בכל מקום, גם במערכת החינוך"

"שום גוף לא ישחית את החינוך". השר נפתלי בנט (צילום: לע"מ) (צילום: לע
"שום גוף לא ישחית את החינוך". השר נפתלי בנט(צילום: לע"מ)

שר החינוך נפתלי בנט מוביל בימים אלה הצעת חוק שהוכנה והוגשה על ידי חברי הכנסת שולי מועלם ובצלאל סמוטריץ' ממפלגתו נגד "ארגונים שפועלים בארץ ובעולם נגד חיילי צה"ל". מטרתה של הצעת החוק היא לאסור על גופים מסוג זה להיכנס לבתי ספר. השר בנט מכוון בהצעה לארגון "שוברים שתיקה", זאת לאחר שאיסורו משנה שעברה להכניסם לבתי הספר לא עבד בפועל, ואנשי הארגון הרצו בשבועות האחרונים בפני תלמידים בכמה מוסדות חינוך שונים ברחבי הארץ.

 

הצעת החוק מבקשת להקנות לשר החינוך "כראש המערכת וכזה הנושא באחריות על תלמידי ישראל את הסמכות לאסור על אישים או ארגונים שאינם חלק ממערכת החינוך לקיים פעילות בתוך המוסד חינוכי כאשר אופי הפעילות הוא כזה החותר תחת מטרות החינוך, או כזה הפועל לפגוע בחיילי צה"ל שהם קונצנזוס בחברה הישראלית", נכתב בהצעת החוק.

 

עוד נכתב כי "מערכת החינוך בישראל אינה רק מערכת השואפת להישגים וציונים של תלמידיה, אלא אמונה אף מכוח החוק גם על הערכים הנרכשים על ידה".

פעילי "שוברים שתיקה". ארכיון (צילום: לואיז גרין) (צילום: לואיז גרין)
פעילי "שוברים שתיקה". ארכיון(צילום: לואיז גרין)
 

בקרב סיעות האופוזיציה והקואליציה ישנה תמיכה בהצעת החוק, ובשל כך ההערכה היא כי סיכוייה גדולים לעבור את כל שלבי החקיקה בהקדם. בין החותמים עליה נמנים חברי הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד), מירב בן ארי (כולנו), עודד פורר (ישראל ביתנו), יואב קיש (ליכוד) ונוספים. ההצעה גם זוכה לתמיכת יו"ר ועדת החינוך בכנסת יעקב מרגי (ש"ס). להערכת המגישים, הצעת החוק תעבור בוועדת השרים לחקיקה בשבועיים הקרובים.

 

לפיד, מיוזמי ההצעה, אמר: "אסור שלמערכת החינוך של מדינת ישראל ייכנסו ארגונים המכפישים את קציני וחיילי צה"ל, קוראים להם פושעים ומעודדים סרבנות. ​תחשבו מה קורה לתלמיד ששומע את הסיפורים האלה רגע לפני גיוסו לצה"ל. מה זה עושה למוטיבציה שלו ולנכונות שלו לתרום".

לדברי לפיד, "​ארגונים כאלו פוגעים בחיילים, מסכנים אותם בהעמדה לדין וגורמים לפגיעה במדינת ישראל בקהילה הבינלאומית על ידי הפצת שקרים בוטים. אותם ארגונים מנסים עכשיו להפיץ את משנתם השקרית גם בקרב הילדים שלנו. בהגנה על צה"ל וחייליו ועל ערכי המדינה אין אופוזיציה וקואליציה. חייבים לעצור את זה".

 

אף ששר החינוך מוביל את ההצעה בהליך של חקיקה פרטית המצריך ארבע קריאות, הוא מתכוון להעביר אותה בהליך בזק. הצעת חוק רגילה דורשת, מרגע שהונחה במזכירות הכנסת, המתנה של 45 יום לפני שתובא לוועדת שרים לחקיקה, אולם במקרה זה יבקש בנט מוועדת הכנסת לאשר "פטור מחובת הנחה" כך שההצעה לא תמתין את פרק הזמן הנדרש. ההצעה צפויה לעלות להצבעה בוועדת השרים לחקיקה כבר ביום ראשון הבא ולאחר מכן תעלה לקריאה טרומית במליאה ביום רביעי.

 

במהלך זה מבקש בנט לאסור באופן מוחלט את כניסתו של ארגון "שוברים שתיקה" לבתי הספר, לאחר שאלה הגיעו בשבועות האחרונים לכמה מוסדות חינוך חרף האיסור שהוטל בשנה שעברה. בפועל, לבנט לא היה מה לעשות במצב זה, והוא רק זימן את המנהלים, בהם מנהל תיכונט בירושלים ומנהל הגימנסיה הרצליה בתל אביב, לבירור, שהשפעתו הייתה מינורית, אם בכלל.

 

שר החינוך אמר כי "ארגונים שמסתובבים בחו"ל ופוגעים בחיילי צה"ל לא ייכנסו לבתי ספר. מערכת החינוך משקיעה רבות בקידום ערכים כגון תרומה למדינה ואף גוף שפוגע במדינה בארץ או בחו"ל לא ישחית זאת. בשבועות הקרובים נפעל יחד עם כל שותפינו לממשלה ולכנסת ונעביר את החוק החשוב הזה".

 

מארגון "שוברים שתיקה" נמסר בתגובה: "בנט יכול להמשיך בניסיונות שלו להפוך את מערכת החינוך למערכת החינוך לכיבוש ולרסק כל ערך דמוקרטי על מזבח מפעל ההתנחלויות – זה נכשל בעבר וזה ייכשל גם הפעם. מי שפוגעים בחיילי צה"ל הם מי שהפכו את צה"ל מצבא הגנה לישראל לצבא הגנה על מאחזים לא חוקיים. על אפו וחמתו של בנט ו'האח' לפיד – אנחנו נמשיך להילחם בכיבוש של בנט וסמוטריץ' בכל מקום, גם במערכת החינוך".

 

עמית דרי, יו"ר תנועת "מילואימניקים בחזית", מסר: "אנחנו מודים ומברכים על יוזמת שר החינוך שזוכה לתמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית. מאמצינו שהחלו לפני שנה, הן בהחתמת כ-70 חברי כנסת על עצומה הקוראת לא לשתף פעולה עם ארגון 'שוברים שתיקה', והן בחשיפת השקרים והדה-לגיטימציה שהארגון עושה למדינת ישראל ולחיילי צה"ל ובכך למעשה, מתדלק את מדורת השנאה של ה-BDS, נשאו היום פרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אליאור
שר החינוך נפתלי בנט
צילום: דניאל אליאור
מומלצים