שתף קטע נבחר

דיווח במצרים: כך קרי ועריקאת תכננו את המהלך במועצת הביטחון

עיתון מצרי חשף פרוטוקול מפגישה חשאית שהתקיימה בוושינגטון. הדיווח מאשש לכאורה את טענת ישראל כי ארה"ב עומדת מאחורי ההחלטה במועצת הביטחון. היום: קרי יציג את חזונו לפתרון הסכסוך. חשש בישראל: מתווה קרי יובא להצבעה במועצת הביטחון לפני השבעת טראמפ

האתר המצרי, "אל יום אל סבעא", שנחשב לשופרו של הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי, פרסם אמש (יום ג') פרוטוקול של פגישה שנערכה בוושינגטון ב-12 בדצמבר בין מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, והיועצת לביטחון לאומי, סוזן רייס, לבין משלחת פלסטינית בראשות סאיב עריקאת.

סגרו על מתווה מאוזן של ההצעה במועצת הביטחון. עריקאת וקרי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סגרו על מתווה מאוזן של ההצעה במועצת הביטחון. עריקאת וקרי(צילום: AFP)

על פי הפרוטוקול, קרי ורייס אמרו לפלסטינים כי הם מוכנים לשתף איתם פעולה במועצת הביטחון בהצעת החלטה שתהיה מאוזנת. הם הוסיפו כי הורו לשגרירת ארצות הברית באו"ם, סמנתה פאוור, לעמוד בקשר עם הנציג הפלסטיני בארגון, ריאד מנצור.

  

 

במהלך הפגישה קרי ורייס תקפו בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשימו אותו שהוא רוצה להרוס את אופציית שתי המדינות. הם גם שיבחו את עריקאת שחזה כבר לפני 4 שנים שזאת המדיניות של נתניהו – להשאיר את הסטטוס קוו בשיפורים קלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: AFP)

בפגישה חשף קרי כי ייתכן והוא יציג רעיונות לפתרון הקבע בתנאי שיזכה לתמיכה של הפלסטינים ברגע שיציג את הדברים. הוא גם ייעץ לפלסטינים לשלוח משלחת לריאד כדי להציג את הנקודות לסעודים.

 

עצות להתמודדות מול הממשל החדש

רייס התנגדה לתוכניתו של קרי ואמרה: "אין טעם להציג רעיונות או פרמטרים לפתרון הסכסוך כי ממשל טראמפ ידחה זאת על הסף. ממשל טראמפ הוא מסוכן. העמדות שינקוט כלפי ישראל והפלסטינים יהיו שונות מכל הממשלים הקודמים מאז 1967".

 

קרי ורייס התעניינו לשמוע כיצד יגיבו הפלסטינים אם הנשיא האמריקני הנבחר, דונלד טראמפ, אכן יעתיק את השגרירות לירושלים. היועצת לביטחון לאומי אף ציינה כי היא מתייחסת במלוא הרצינות לכוונה הזו של טראמפ ולכל הדברים שאמר על ההתנחלויות.

אם יעביר את השגרירות לירושלים הפלסטינים יבטלו את הכרת אש"ף בישראל. טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אם יעביר את השגרירות לירושלים הפלסטינים יבטלו את הכרת אש"ף בישראל. טראמפ(צילום: רויטרס)

עריקאת השיב כי אם טראמפ יורה על העברת השגרירות לירושלים – הפלסטינים יבטלו את הכרת אש"ף בישראל, יטילו על ישראל את האחריות לניהול הרשות אזרחית וכלכלית ויבקשו ממדינות ערב ומכל המדינות המוסלמיות לגרש את שגרירי ארה"ב מבירתם. רייס הזהירה כי תגובה כזאת רק תסבך את העניינים.

 

האמריקנים ייעצו לפלסטינים כיצד להיערך לקראת ממשל טראמפ: "ייעצנו לאבו מאזן - אל תנקטו מהלכים שייתפסו על ידי ממשל טראמפ כפרובוקטיביים כמו פירוק הרשות, פנייה לבית הדין בהאג או הפסקת התיאום הביטחוני. אתם חייבים למנוע פעולות התאבדות או פיגועי טרור – כי אלה יהוו איום רציני על עמדת הפלסטינים".

 

הם גם ייעצו לפלסטינים להיעזר ברון לאודר כדי ליצור קשר עם טראמפ. הפלסטינים השיבו שכבר פנו ללאודר וזה פנה לטראמפ, אך נדחה בנימוק שהוא עסוק כעת בבניית הממשל וכאשר הוא יסיים את המלאכה תתקיים פגישה בין טראמפ לפלסטינים.

ביקשו לשמור על תוכן הפגישה בסוד בגלל חילופי הממשל. קרי ורייס (צילום: EPA, AFP) (צילום: EPA, AFP)
ביקשו לשמור על תוכן הפגישה בסוד בגלל חילופי הממשל. קרי ורייס(צילום: EPA, AFP)

קרי ורייס ביקשו מהפלסטינים שישמרו על תוכן הפגישה בסוד ולא ידליפו אותו בגלל רגישות העניין, במיוחד בתקופת המעבר בין הממשלים בארצות הברית.

 

היום: קרי יציג מתווה פתרון הסכסוך

מזכיר המדינה ג'ון קרי יישא בשעה 18:00 (שעון ישראל) נאום במחלקת המדינה האמריקנית על תהליך השלום במזרח התיכון שבו יפרוס את חזונו כיצד ניתן לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

בנאום צפוי קרי לשרטט פרמטרים להסדר קבע. על פי ההערכות, קרי יקרא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים בגבולות 67 עם חילופי שטחים. הוא צפוי לקרוא להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולפתרון בעיית הפליטים במסגרת המדינה הפלסטינית. כמו כן הוא יקרא לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית ויתייחס להסדרי הבטחון הנדרשים.

 

גורם בכיר במחלקת המדינה אמר כי קרי יתייחס בנאומו להימנעות של מדינתו בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על ההחלטה נגד ההתנחלויות ו"יגיב להאשמות המוטעות שגורמים ישראליים רשמיים השמיעו בנוגע לכך שהממשל האמריקני ניסח את ההחלטה וגרם להעלתה להצבעה". 

 

החשש בישראל הוא שמתווה קרי יאומץ על ידי שרי החוץ בוועידת פריז שתתכנס בחודש הבא ולאחר מכן תובא לאישור מועצת הביטחון של האו"ם עוד לפני 20 בינואר – מועד השבעתו של הנשיא האמריקני החדש, מתוך כוונה לסנדל את טראמפ.

 

השר לביטחון פנים וחבר הקבינט גלעד ארדן אמר כי "‏מצער מאוד שממשל אובמה, שטעה לאורך כל שנותיו בצעדים שנקט במזרח התיכון, מנסה להבטיח שהכאוס הזה יישמר גם אחרי כהונתו. נאום פרמטרים ברגע האחרון לפני סוף‏ כהונתו של קרי ביחד עם החלטת מועצת הביטחון יבטיחו סופית שהפלסטינים לא יסכימו לשום מו"מ בשנים הבאות וירחיקו כל סיכוי לקדם שלום. פתטי ואובססיבי להציג נוסחה‏ לסיום הסכסוך ברגע האחרון כאשר לא הצלחת להזיז שום דבר - חוץ מוועידת תומכי חמאס בפריז - לאורך כל כהונתך".


פורסם לראשונה 27/12/2016 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הסכימו בחשאי על מתווה מאוזן של ההצעה במועצת הביטחון. עריקאת וקרי
צילום: AFP
מומלצים