שתף קטע נבחר

טראמפ לפני נאום קרי: "ישראל, תהיי חזקה - 20 בינואר מגיע בקרוב"

הנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ תוקף בחריפות את הנשיא היוצא ברק אובמה לקראת נאום מזכיר המדינה ג'ון קרי שבו יציג את חזון השלום למזרח התיכון: "אי אפשר להמשיך להתייחס לישראל בבוז מוחלט", צייץ וביקש מהישראלים לחכות למועד כניסתו לבית הלבן

 

 

טראמפ ואובמה על מסלול התנגשות (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ ואובמה על מסלול התנגשות(צילום: AP)

 

מתקפה חריפה של טראמפ נגד אובמה על היחס לישראל: לפני נאום מזכיר המדינה ג'ון קרי שבו יציג את חזון השלום של ממשל אובמה, תקף אחר הצהריים (יום ד') הנשיא האמריקני הנבחר, דונלד טראמפ, בחריפות את ברק אובמה, ואמר כי "אי אפשר להמשיך להתייחס בבוז מוחלט ובחוסר כבוד לישראל. היו להם חברים טובים בארצות הברית, אבל לא עוד. התחלת הסוף הייתה הסכם הגרעין עם איראן וכעת באו"ם. תהיי חזקה ישראל, 20 בינואר מגיע בקרוב". בתאריך זה ייכנס טראמפ לבית הלבן.

  

"אני עושה ככל יכולתי להתעלם מההצהרות ומהמחסומים שמציב הנשיא אובמה. חשבתי שחילופי הממשל יהיו חלקים - הם לא", צייץ בטוויטר. לאחר הבחירות נמנע טראמפ ממתקפות חריפות נגד הנשיא המכהן, והערב חרג ממנהגו לקראת הנאום החריג של מזכיר המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב: "הנשיא הנבחר טראמפ, תודה לך על הידידות החמה ועל תמיכתך החד-משמעית בישראל!".

"הקוורטט לא יאמץ את דברי קרי". לברוב וקרי ()
"הקוורטט לא יאמץ את דברי קרי". לברוב וקרי
 

 

מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, עומד להציג את חזונו לגבי הסכם בין ישראל לבין הפלסטינים - הסכם שכבר לא ייצא לפועל בתקופתו. קרי החליט לנסות ולהתוות את הקווים המדיניים של המשא והמתן המדיני פחות משבוע לאחר החלטה 2334 נגד הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם, שבאופן חריג ארה"ב לא הטילה עליה וטו. 

 

גורם בכיר במחלקת המדינה אמר ל"ניו יורק טיימס" כי קרי ישתמש בין היתר בנאום כדי "להתייחס לביקורות המטעות" שהופנו לעבר ממשל אובמה לאחר ההצבעה באו"ם, שהביאה לביקורת רבה מצד הממשלה בישראל. מדובר למעשה ברמיזה ברורה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שהאשים את ממשל אובמה כי עמד מאחורי החלטת מועצת הביטחון. מלבד ארה"ב, שנמנעה מהצבעה, יתר 14 החברות במועצת הביטחון תמכו בהחלטה, ובעקבות זאת החל נתניהו בתגובות נגד - ובהן זימון השגרירים לשיחות נזיפה, ביטול פגישות מתוכננות עם ראשי מדינות ודרישה משרים לא לטוס לאותן מדינות.

 

שעות ספורות לפני הנאום ניהל קרי שיחה קשה עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב, שהטיח בו: "בשל הריבים הפנימיים שלכם עם הרפובליקנים, נגרם נזק למועצת הביטחון ולמאמצים ליישב הסכסוך במזרח התיכון". בהודעה שהוציא הבוקר משרד החוץ במוסקבה נכתב כי לברוב האשים את קרי כי בשל עימותים פנימיים בין הרפובליקנים לדמוקרטים – קרי משתמש בפלטפורמות בינלאומיות ומזיק לניסיונות ליישב את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לברוב גם דחה את הצעתו של קרי שהקוורטט יאמץ את נאומו הערב.

 

"שני השרים החליפו דעות בנושא יישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לברוב הדגיש את הצורך ביצירת תנאים לשיחות ישירות בין מנהיגים ישראלים ופלסטינים והזהיר מפני הפגיעה של האג'נדה המקומית על הקוורטט ומועצת הביטחון", לשון ההודעה ממוסקבה. "לברוב הצביע על הניסיונות המזיקים להשתמש בפלטפורמות כאלה לטובת ההתכתשויות בין דמוקרטים לרפובליקנים".

 

לפי התקשורת האמריקנית, בנאום צפוי להדגיש קרי כי "ההצבעה האמריקנית לא הייתה חסרת תקדים", וכי החלטת אובמה "לא הייתה מארב מתוכנן נגד ישראל". קרי יצביע גם על מקרים נוספים שבהם וושינגטון התירה הצבעות דומות תחת נשיאים קודמים. בכיר האמריקני ציין בנוסף כי קרי יגיד גם כי פרט לישראל, יש "קונצנזוס בינלאומי מוחלט" נגד התנחלויות נוספות באזורים שבסופו של דבר יהיו נתונים למשא ומתן.

 

לדברי הבכיר האמריקני, קרי רצה במשך זמן רב לשאת נאום מרכזי בנוגע להסכם בין ישראל לפלסטינים, אבל בבית הלבן ביקשו ממנו להימנע מכך. קרי כבר התכוון לשאת את הנאום ביום חמישי האחרון, לפני ההצבעה במועצת הביטחון, אבל ביטל זאת בבוקר שאחרי, לאחר שמצרים - תחת לחץ מנתניהו ומהנשיא הנבחר דונלד טראמפ - דחתה את ההצבעה על ההצעה שהעלתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
דונלד טראמפ נגד ברק אובמה
צילום: AP
מומלצים