שתף קטע נבחר

הרכב כבה בנסיעה: קרסו תחזיר רבע מיליון ש'

בעלי עסק להסעות תיירים קנה כלי רכב מסוג "רנו" תמורת 258 אלף שקל. כשהתגלו בו תקלות חמורות הורה ביהמ"ש לבטל את עסקת הרכישה

בית משפט השלום בחיפה קבע לאחרונה שחברת "קרסו מוטורס" תחזיר כ-258 אלף שקל ללקוח שרכש ממנה כלי רכב מסוג "רנו", אבל עד מהרה גילה שהמנוע נכבה תוך כדי נסיעה. השופט אחסאן כנעאן קיבל את התביעה שהגיש הלקוח והורה על ביטול רטרואקטיבי של עסקת הרכישה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בתביעה שהגיש ב-2013 טען בעלי עסק להסעות תיירים שב-2013 רכש מקרסו מכונית "רנו" חדשה תמורת כ-270 אלף שקל, וזמן קצר לאחר מכן התגלו בה תקלות שונות, החמורה שבהן היא שהמנוע נכבה תוך כדי נסיעה. מומחה שבדק את הרכב גילה תקלות בגיר ובתיבת ההילוכים, אך קרסו שללה את ממצאי הבדיקה, בטענה שלמומחה אין הכשרה מתאימה, וסירבה לבקשת התובע לבטל את העסקה.

 

בתביעה ביקש הרוכש בלקבל חזרה את כספו בתוספת פיצוי של 134,810 שקל על עוגמת הנפש שנגרמה לו וכיסוי ההוצאות שנגרמו לו עקב התקלות.

 

בתגובה טענה קרסו שלא הייתה שום בעיה במכונית ואין לתובע עילה לבטל את העסקה. לחלופין, וככל שהתביעה תתקבל, היא ביקשה לקזז מסכום הפיצוי לתובע את שווי השימוש שעשה במכונית מאז שקיבל אותה לידיו.

 

מה ששכנע את השופט אחסאן כנעאן היו סרטונים שצילם התובע מתא הנהג ותיעדו כיצד הרכב כבה תוך כדי נסיעה במהירויות שונות. בהסתמך על סרטונים אלה נקבע כי הוכח חד-משמעית שהייתה תקלה במנוע.

 

בתוך כך נדחתה ההתנגדות של קרסו להצגת הסרטונים, שלטענתה נערכו בצורה מניפולטיבית על ידי התובע. השופט קבע כי לדעתו האירועים שתועדו בסרטונים היו "אירועים שלמים" שהראו את הנסיעה מתחילתה ועד לקרות התקלה, כשברקע נשמעים קולות שיחה עם נוסעים – מה שמחזק את האותנטיות שלהם.

 

יתרה מכך נקבע שאין זה הגיוני שהתובע יסכן את עצמו ואת נוסעיו, ויכבה את הרכב בעזרת מניפולציה כשהוא נוסע במהירות גבוהה.

 

בסיכומו של דבר קבע השופט כנעאן שהתובע הוכיח קיומו של ליקוי בטיחותי חמור המזכה אותו בסעד של ביטול העסקה והשבת התמורה, בתוספת פיצוי בסך 41,856 עבור עוגמת הנפש, ביטוח וריביות.

 

עם זאת, השופט קיבל את עמדת הנתבעת והורה לקזז מסכום זה דמי שימוש עבור התקופה שבה התובע נסע ברכב. בהתאם לכך הוא יקבל 258,362 שקל, בתוספת 28 אלף שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 45 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד רבאב שוקייר סאייגה
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד ארז ללקין
  • עו"ד אירה זילבר עוסקת בחוזים ומסחר
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רנו
צילום: AP
עו"ד אירה זילבר
מומלצים